BBC POPUSTIO PRED PRITISCIMA RADNIKA I PROMIJENIO ODLUKU O NEOPRAVDANOJ SUSPENZIJI: Gary Lineker se vraća na posao

Korporacija je tokom vikenda bila prisiljena ukinuti veliki dio svog sportskog pokrivanja nakon što su voditelji, stručnjaci i komentatori odbili raditi u znak solidarnosti s Linekerom, koji je kritizirao vladinu useljeničku politiku.

  • Evropa

  • 13. Mar. 2023  13. Mar. 2023

  • 0

Britanski BBC vratio je u ponedjeljak svog najplaćenijeg voditelja Garyja Linekera nakon što je potez da se sportskog voditelja ukloni iz programa zbog njegove kritike vlade izazvao gotovo pobunu na javnom servisu, piše Reuters.

Korporacija je tokom vikenda bila prisiljena ukinuti veliki dio svog sportskog pokrivanja nakon što su voditelji, stručnjaci i komentatori odbili raditi u znak solidarnosti s Linekerom, koji je kritizirao vladinu useljeničku politiku.

Odluka o suspenziji Linekera dovela je do optužbi osoblja, oporbenih političara i komentatora da je politički neutralni BBC popustio pod pritiskom vlade, što je natjeralo premijera Rishija Sunaka da intervenira i kaže kako se nada da će se situacija uskoro riješiti.

Također je ponovno usredotočeno na predsjednika korporacije, Richarda Sharpa, koji je propustio prethodno izjaviti da je omogućio zajam bivšem premijeru Borisu Johnsonu neposredno prije nego što ga je vlada imenovala na tu ulogu.

Sharp nije komentirao svađu otkako je eksplodirala prošli tjedan. BBC je rekao da će također razmotriti kako freelanceri poput Linekera, u područjima izvan vijesti, mogu koristiti društvene medije.

“Prezentiram sport na BBC-ju gotovo tri desetljeća i neizmjerno sam ponosan što radim s najboljim i najpoštenijim emiterom na svijetu”,rekao je Lineker, prije nego što se vratio na temu imigracije.

“Posljednja misao: koliko god teški bili posljednjih nekoliko dana, to se jednostavno ne može usporediti s potrebom da napustite svoj dom od progona ili rata kako biste potražili utočište u dalekoj zemlji.”

Javno financirani BBC suspendirao je Linekera zbog kršenja svojih pravila o nepristranosti uspoređujući retoriku britanske ministrice unutarnjih poslova Suelle Braverman s jezikom koji se koristio u Njemačkoj 1930-ih.

Prošle godine Braverman se suočila s reakcijom javnosti kada je dolazak tisuća tražitelja azila u južnu Englesku na malim brodicama nazvala “invazijom”.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...