Zdravlje
PET DO OSAM KILOGRAMA LAKŠI: Jednostavan plan hodanja za gubitak jednog konfekcijskog broja
Prije 8 min0
Upitani za strateški pravac koji bi Srbija trebala slijediti, 44 posto je navelo da se treba više okrenuti ka Zapadu, a 43 posto drži da su Srbiji potrebne "jače" veze s Rusijom.
Regija
30. Mar. 2023
3
Manje od polovince građana Srbije izjasnilo bi se na referendumu o ulasku države u Evropsku uniju i okretanju ka Zapadu, dok ih se približno isto toliko protivi članstvu u EU i podržava veze Beograda s Moskvom, pokazuju rezultati istraživanja javnog mišljenja objavljeni u četvrtak.
Na eventualnom referendumu o ulasku u EU 44 posto građana Srbije glasalo bi "za" pridruživanje europskom bloku, "protiv" članstva u Uniji je 42 posto, dok je 43 posto ispitanika uvjereno da Srbija nikad neće postati članicom EU, rezultati su ankete Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), provedene krajem februara i početkom marta.
Ti podaci približni su rezultatima iz decembra 2022., koje je objavilo srbijansko ministarstvo za eurointegracije, kad je podrška pristupanju Srbije Uniji bila 43 posto, nasuprot 32 posto protivnika europskog puta. U tom je istraživanju trećina ispitanika istaknula da ima pozitivnu sliku o EU, a približno ih je toliko negativno gledalo na Uniju.
Situacija s Kosovom percipira se kao jedna od ključnih tema, ali 38 posto ne zna što bi moglo biti idealno rješenje za Kosovo, a isti postotak anketiranih ne vidi što je realno rješenje ishoda aktualnih pregovora Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU-a.
Trećina ispitanika tvrdi kako ne zna šta podrazumijeva evropski sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, a samo sedam posto vjeruje da je to korak ka finalnom sporazumu.
Prema rezultatima istraživanja koje objavljuju beogradski mediji, većina građana, kad im se predstavi sadržaj evropskog prijedloga, ne smatra plan prihvatljivim, tek 26 posto bi ga prihvatilo, a 20 posto bi pristalo na nezavisnost Kosova u zamjenu za bolji položaj kosovskih Srba.
"Građani koji trenutni prijedlog smatraju prihvatljivim, većinski vide priznavanje Kosova, podjelu teritorija ili prihvaćanje francusko-njemačkog plana kao realno, a nešto rjeđe i kao idealno rešenje pitanja Kosova", navedeno je u analizi istraživanja.
Upitani za strateški pravac koji bi Srbija trebala slijediti, 44 posto je navelo da se treba više okrenuti ka Zapadu, a 43 posto drži da su Srbiji potrebne "jače" veze s Rusijom. Nju kao najvažnijeg političkog partnera vidi 34 posto ispitanika, a sigurnosnog partnera njih 42 posto, dok 44 posto doživljava EU kao najvažnijeg ekonomskog partnera Srbije.
Većina građana podržava politiku sjedenja "na više stolica", dok tek njih 18 posto smatra da bi se Srbija trebala "u potpunosti opredijeliti za jednu ili drugu stranu", navodi se u istraživanju.
Zdravlje
PET DO OSAM KILOGRAMA LAKŠI: Jednostavan plan hodanja za gubitak jednog konfekcijskog broja
Prije 8 min0
Svijet
ODAVNO JE VRIJEME ZA MIR: Savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog predlaže...
Prije 18 min0
Društvo
"DJELIĆ SEKUNDE U KOJEM SE SVE PREOKRENE": Oglasila se planinarka iz Hrvatske koja je spašena s Veleža (VIDEO)
Prije 26 min0
Regija
ITALIJANSKI MINISTAR VANJSKIH POSLOVA POTVRDIO DA JE NA KOSOVU RANJENO 11 NJIHOVIH VOJNIKA, OD KOJIH TROJE TEŠKO: Aleksandar Vučić najavio...
Prije 32 min0
Regija
POTPUNI FIJASKO: Koliko je ljudi zaista bilo na Vučićevom mitingu? Snimak dronom otkriva pravu istinu (VIDEO)
26. Maj 20233
Regija
"MAJOR OMER MEHIĆ": Šta znači poruka Nikole Koje sa večerašnjih protesta u Beogradu?
27. Maj 20232
Regija
"OVAJ LEPOMIR MU JE BAKSUZ": Hit reakcije zbog učešća glumca na mitingu SNS
27. Maj 20232
Regija
VUČIĆEVA MELODRAMA NA TV PINKU: „Ne dam ga, pa možete da me ubijete, govore nam da smo fekalije i da ćemo plivati u rijeci…“
Prije 14h3
trenutak ...
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.