Ekonomija
PENZIONERI SE VRAĆAJU NA POSAO: Ko može raditi i zadržati penziju u BiH, a ko ne?
Prije 22 min0
Lucović je kazao kako je međunarodna zajednica prepoznala SDA-ovo kalkuliranje oko pregovora napomenuvši kako je SDA još u Neumu pokazala da ne želi pregovarati.
Mini market
30. Apr. 2023
10
U programu RTV Herceg Bosne, neslužbenog stranačkog glasila HDZ-a BiH gostovali su politolog Marko Lucović i novinar Ivan Crnjac. Tema emisije bila je imenovanje nove Vlade Federacije BiH, Schmidtova nametnuta odluka, nova većina u parlamentu.
“Imali smo tehničku vladu koja je egzistirala četiri i pol godine… U relativno kratkom roku, nakon ovih izbora, imamo novu vladu koja može staviti na prvo mjesto građane BiH. Hoće li ona to učiniti, to ostaje na izabranim dužnosnicima”, rekao je Lucović.
Crnjac je rekao kako su ideološke pozicije stranaka u koaliciji dosta različite.
“Građani Belgije ponekad čekaju na vladu i po dvije godine. Ja bih volio da mi živimo njihov životni standard, a da vladu čekamo koliko i oni. Nekako mi je riječ poguranac lajtmotiv za formiranje i ove vlade i Vijeća ministara. On je došao od strane EU i Amerike… Vlada će sama pokazati koliko će koalicija biti programska, a koliko interesna. Ne vidim nikakvu zajedničku karakteristiku stranaka poput Naroda i pravde i Naše stranke. Ako koalicija nije programska, ona nema nikakav drugi smisao”, rekao je Crnjac.
Lucović kaže kako su svim koalicijama uvijek puna usta programa.
“Koja to do sada vlada nije bila programska koalicija. Nijedan normalan političar neće reći da njegova vlada nije programska, da se ne zalaže za socijalne reforme, EU put i tome slično. Nadam se da može doći do promjena da ne živimo u ovom neredu”, kaže Lucović.
Crnjac je komentirao i odlazak SDA iz vlasti.
“I SNSD i HDZ i SDA imaju prste u pekmezu, ali je od svih njih najgora i najkorumpiranija SDA. Nije slučajno Osmica završio na crnoj listi i nije nitko slučajno baš sada Sebiji uzeo akademske titule”, rekao je Crnjac i podsjetio kako je većina koja je podržala novu vladu jako tanka i kako će SDA sve raditi da se “na ovaj ili onaj način pokuša vratiti u igru”.
SDA-u je, kaže Crnjac, najvažnija Federacija zbog velikog proračuna. “Neće SDA tek tako odustati od tako velikog novca. Govorimo o stranci koja je bila na ovaj ili onaj način u vlasti posljednjih doslovno 30 godina”, rekao je Crnjac.
Lucović je kazao kako je međunarodna zajednica prepoznala SDA-ovo kalkuliranje oko pregovora napomenuvši kako je SDA još u Neumu pokazala da ne želi pregovarati.
“Da se SDA pokazala pregovarački, ne bi bilo tako. SDA je sama sebe ‘pokopala’. Nisu više vlast ni na jednoj razini, ne razumijem kako to neki u stranci nisu prepoznali. Ako se SDA ne rekonstruira, na idućim izborima će doživjeti potop”, kaže Lucović.
Crnjac je kazao kako Izetbegović izigrava dogovore još od 2013. i Briselskog sporazuma.
“Ako je međunarodna zajednica odlučila kazniti Izetbegovića zbog Neuma, zašto su čekali 10 godina, onda su i oni licemjerni. Mislim da je glavni razlog jer je SDA na hlađenju korupcija i pobratimski odnos s Americi nesklonim Iranom”, kazao je Crnjac.
Ekonomija
PENZIONERI SE VRAĆAJU NA POSAO: Ko može raditi i zadržati penziju u BiH, a ko ne?
Prije 22 min0
Show
NOVA HIT SERIJA NA NETLFIXU: Gledaoci već traže drugu sezonu...
Prije 28 min0
Ekonomija
PUTNICI IZ TUZLE LAKŠE DO SVIJETA: Pegasus Airlines proširio mrežu letova iz BiH
Prije 38 min0
Vijesti
OGLASIO SE KCUS: Ima li novih slučajeva zaraženih iz Sarajeva?
Prije 43 min0
Mini market
VJEROVALI ILI NE: Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH podržao Dodikov zakon u Narodnoj skupštini RS-a...
22. Maj 20250
Mini market
IGOR CRNADAK ZATRESAO REPUBLIKU SRPSKU: „Smije li Željka Cvijanović reći da će se ona povući...“
Prije 8h0
Mini market
KONJIČKI BIZNISMEN KAO "DVORSKI GRADITELJ": Zagrljaj sa Čovićem i Nikšićem, nagrada "Večernjakov pečat", pa novi tenderi...
21. Maj 20250
Mini market
VUKOVIĆ UZBURKAO DUHOVE: „Vlada Federacije BiH treba izaći sa finansijskim planom kupovine Republike Srpske, Dodika treba pustiti...“
22. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 10
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.