Politika
SRPSKI NACIONALIZAM U BiH JE PRIJETNJA I EVROPI: "Dodik, proruski nacionalista, proveo je deceniju potkopavajući bosanske centralne vlasti"
09. Apr. 20250
Smatra da kad se odobri izgradnja istočne interkonekcije, to u realnosti podrazumijeva da će država BiH biti lišena kontrole nad snabdijevanjem plina u državi. To uključuje i transport plina i regulaciju tržišta.
Ekonomija
07. Maj 2023
2
"Još u aprilu 2021. sam pisao o "weaponizaciji" zavisnosti BiH o ruskom plina, u kojem sam izložio rizike po našu državu", navodi Ismet Fatih Čančar za Politički.ba.
Smatra da istočna interkonekcija podriva energetsku sigurnost BiH, produbljuje ekonomski prodor Moskve i povećava političku korupciju u zemlji.
"Krajem 2021. godine, Gazprom je promjenio plan snabdijevanja za BiH, pa je umjesto standarda Beregovo-Mađarska-BiH, rutu zamjenio plin preusmjeren kroz Turski tok, sa prijemnim mjestom u Zvorniku. Time su eliminisane dvije tranzitne države kao kontrolni mehanizmi".
Navodi da nije tajna da je osovina Srbija-Rusija-Dodik više puta zagovarala ideju da se i BiH priključi ovom toku, odnosno da se jedan krak iz Srbije otvori ka RS. Dodik je, u junu 2019. godine najavio posjetu Putinu da dogovori ovakvu rutu, te je ovaj plan i usvojen.
Smatra da kad se odobri izgradnja istočne interkonekcije, to u realnosti podrazumijeva da će država BiH biti lišena kontrole nad snabdijevanjem plina u državi. To uključuje i transport plina i regulaciju tržišta.
Ističe nekoliko razloga:
1) Struktura: 2015. godine Gas Res potpisuje ugovor sa Gazpromom o snabdijevanju plinom potrošačima u RS. Paralelno, Gaspromet Pale, kompanija u većinskom vlasništvu Srbije Gasa, silom uklanja mjerače BH Gas u Zvorniku i zamjenjuje ih svojim. Time je BH Gas, nacionalnom distributeru plina svim potrošačima u FBiH i u RS do 2015. godine, oduzeta bilo kakva kontrola nad tokovima i distribuciji gasa u Bosni i Hercegovini.
2) Regulacija: odbijanjem entiteta RS da se usvoji okvirni Zakon o gasu na nivou BiH je spriječen razvoj državnog regulatornog pravnog okvira i zajedničkog tržišta - odnosno nastavljena entitska uzurpacija državnih nadležnosti. U suštini, to znači da je 320km (Bijeljina-Novi Grad) plinovoda i distributivnih mreža predviđene istočnom interkonekcijom van kontrole državnih institucija BiH - Gas Res će biti eksluzivni distributer i regulator istočne interkonekcije.
3) Geopolitika: rat u Ukrajini doveo je do skoro potpunog odvajanja zavisnosti Europe o ruskim energentima sa ciljem ostvarivanja dugotrajne energetske sigurnosti. BiH sa istočnom interkonekcijom ide suprotno tome, te povećava svoju ovisnost o ruskim izvorima plina.
Zaključuje da je je svajanje istočne interkonekcije pogubno za BiH u ovim okolnostima. Nikakva obrazloženja o harmoniji i kompromisu ne mogu opravdati projekat koji će naštetiti suverenitetu BiH, povećati energetsku nesigurnost, te olakšati daljni proboj ruskih interesa i prisustva u državi.
Ismet Fatih Čančar je diplomirao ekonomiju na Sarajevskoj školi nauke i tehnologije i Univerzitetu u Buckinghamu, a magistrirao je međunarodnu političku ekonomiju na King's College London, gdje je studirao u okviru Chevening stipendijskog programa.
Svijet
BERNIE SANDERS PROVOCIRA TRUMPA: "Hvala vam predsjedniče!"
Prije 26 min0
Politika
MOSTARSKI NOVINAR ALIJA BEHRAM: Braća po podjeli, Dodik i Čović, neće odustati!
Prije 35 min0
Evropa
ŠOKANTNA OBJAVA UKRAJINACA: "Isporučeno nam je 120 hiljada neispravnih minobacačkih granata!"
Prije 49 min0
Sport
HAALAND OSTAO BEZ RIJEČI: "Ovaj tip je NEVJEROVATAN!"
Prije 1h0
Ekonomija
NEOČEKIVANA REAKCIJA: Svećenici iz cijelog svijeta digli glas protiv njemačke investicije u BiH
28. Apr. 20250
Ekonomija
EKONOMIST ZORAN PAVLOVIĆ ZVONI NA UZBUNU: „Stanje je loše, 900.000 tona uglja smo izvezli u Srbiju...“
29. Apr. 20250
Ekonomija
U VRIJEME OTKAZANIH LETOVA: U pokušaju spašavanja turističke sezone vlast u RS-u poziva građane iz Federacije BiH...
28. Apr. 20250
Ekonomija
EVROPA SLAVI: Trumpove carine su nešto najbolje što se moglo dogoditi...
28. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.