Kultura
PREMA TEKSTU ABDULAHA SIDRANA: "Sjećaš li se Doli Bel" gostuje na festivalu Barski ljetopis
14. Jul. 20250
Ssvake godine šest pozorišta putuje u šest različitih država
Kultura
19. Maj 2023 19. Maj 2023
0
Kamerni teatar 55 bit će domaćin regionalnog festivala RUTA Grupa Triglav od 19. do 25. maja, kada će se ovdašnjoj publici predstaviti najbolje produkcije pet prestižnih pozorišta iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Slovenije i Makedonije.
Tim povodom u Kamernom je održana i konferencija za medije na kojoj su se obratili direktor Kamernog teatra 55 Senad Alihodžić, načelnik Općine Centar Srđan Mandić, direktor sektora prodaje osiguranja Emir Krivošija i dramaturg Vedran Fajković.
Senad Alihodžić je rekao da je RUTA Grupa Triglav karakterističan festival jer je putujući, svake godine šest pozorišta putuje u šest različitih država te se na taj način održi šest festivala. On je istaknuo da RUTA Grupa Festival ima potencijal da preraste u nešto više, odnosno da se rade koprodukcije sa teatrima koji su učesnici festivala i da se akcenat stavi na nove predstave.
Načelnik Općine Centar Srđan Mandić je istakao da je ponosan na sve što se dešava u Kamernom teatru 55 dugi niz godina te smatra da ima obavezu da podrži teatar kao i sve ustanove koje se nalaze na području općine Centar.
Direktor sektora prodaje Triglav osiguranja Emir Krivošija je kazao da je ponosan što su generalni sponzor RUTA Grupa Triglav festivala te da se nada da će podrškom doprinijeti povezivanju regiona kroz kulturu i predstave.
Dramaturg Kamernog teatra 55 Vedran Fajković rekao je da „RUTA „u tom svom stalnom kruženju predstava nudi šest priznatih i jakih pozorišta te da su predstave RUTE u cijelom regionu rasprodate unaprijed, što je lijep pokazatelj da se predstave „kupuju“.
- Ove godine u Sarajevu imat ćemo priliku da gledamo šest vrhunskih predstava. Neke od njih su u skladu sa dešavanjima koja su trenutno prisutna u našoj svakodnevnici - kazao je Fajković.
RUTA Grupa Triglav festival će 19. maja u 20. sati otvoriti predstava Kamernog teatra 55 „Sin“ po tekstu Floriana Zellera, u režiji Dine Mustafića.
U okviru festivala na sceni Kamernog teatra 55 će se predstaviti i Dramski teatar Skopje, 20. maja sa predstavom „Čudesna terapija“, u režiji Dimče Nikolovski. Mestno gledališče ljubljansko će 22. maja izvesti predstavu „Trije milijoni minut“, u režiji Barbare Hieng Samobor. Beogradsko dramsko pozorište će se 23. maja predstaviti predstavom „Trpele“, u režiji Bobana Skerlića. Kazalište Uliysses 24. maja izvodi autorski projket Maria Joveva i Nikole Nedića „Koncert za žlice i gitare“. Festival će zatvoriti Gradsko pozorište Podgorica 25. maja sa predstavom „Samo da je po redu“, u režiji Lidije Dedović, navodi se u saopćenju iz Press službe Kamernog teatra 55.
Kultura
PREMA TEKSTU ABDULAHA SIDRANA: "Sjećaš li se Doli Bel" gostuje na festivalu Barski ljetopis
14. Jul. 20250
Kultura
NA RADOST PUBLIKE: Kultna predstava "Umri muški" ponovo na sceni Kamernog teatra 55
08. Jun. 20250
Kultura
SNAŽAN UTISAK OSTAVILA TATJANA ŠOJIĆ: Kamerni teatar 55 osvojio više nagrada na prestižnom festivalu u Prištini s predstavom "Ljubičasto"
26. Maj 20250
Kultura
"SPOJ PROŠLOSTI I SADAŠNJOSTI"; "SB" U KAMERNOM TEATRU 55: Teatarski eksperiment, premijera predstave "Stećakland" 6. maja (FOTO)
05. Maj 20250
Vijesti
SRBIJA KLJUČA VEČERAS: Narod je poručio Vučiću da odlazi s vlasti
Prije 6h0
Ekonomija
INVESTITOR JE IZ SAD-a: Otvorena jedna od najmodernijih farmi u BiH (VIDEO)
Prije 6h0
Politika
GRKOVIĆ RASKRINKAO DODIKA: "Kafanski kabadahija ima pet nekretnina u Sloveniji! Istražujemo ga, gotov je" (VIDEO)
Prije 6h0
Sport
SENZACIJA U LATVIJI: Finska izbacila Srbiju s Eurobasketa
Prije 7h0
Kultura
OTVORENO, IZ BEOGRADA: „Kada je ubijen Srđan Aleksić, vučići i vučićevići tog vremena odmah su pustili priču...“
05. Sep. 20250
Kultura
PLJUŠTE REAKCIJE NA OBJAVU VEDRANE RUDAN: "I teško bolesna pogađa baš u sridu"
04. Sep. 20250
Kultura
SRBIJANSKI PISAC PROSLAVLJA JOŠ JEDNU POBJEDU "ZMAJEVA": "Gledajući Bosnu, vidiš upravo to. Osmijeh. Nije im to..."
04. Sep. 20250
Kultura
REIS IZ-a U CRNOJ GORI NAKON ŠTO JE PREKINUTA PROJEKCIJA FILMA U PODGORICI: "Albanski jezik je bogatsvo..."
05. Sep. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.