Mini market
BAŠ NA SVJETSKI DAN SLOBODE MEDIJA: Slovenski premijer Janez Janša OTVORENO ZAPRIJETIO novinaru Avdi Avdiću - "Uskoro će mu početi suđenje za..."
04. Maj 202110
U tužbi piše da je zabrana neosnovana i donesena na osnovu prijateljskih veza Snežiča i bivšeg premijera Slovenije Janeza Janše
Hronika
29. Maj 2023 29. Maj 2023
2
Kontroverzni slovenački biznismen Rok Snežič tužio je u Okružnom sudu u Kopru bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Osmana Mehmedagića poznatog po nadimku “Osmica”, od kojeg traži pola miliona eura odštete.
Snežiču je od maja 2021. godine zabranjen ulazak u BiH jer je označen kao osoba koja predstavlja prijetnju po nacionalnu sigurnost zemlje. Međutim, rješenje nikad nije vidio niti je imao priliku da se na njega žali, a prema njegovom mišljenju, najveće "zasluge" za to pripadaju upravo Mehmedagiću.
U tužbi, u koju je portal Capital imao uvid, piše da je zabrana neosnovana i donesena na osnovu prijateljskih veza Snežiča i bivšeg premijera Slovenije Janeza Janše.
Naime, mjesec dana prije nego što će Snežič dobiti zabranu ulaska, Janša je označen kao autor “Non paper” dokumenta u kojem se, između ostalog, spominjalo prekrajanje granica na zapadnom Balkanu i raspad Bosne i Hercegovine. Snežič u tužbi navodi da je to bio povod da se krene u obračun sa saradnicima Janeza Janše, odnosno sa njim koji je nedugo potom dobio zabranu ulaska, iako je za dokument čuo iz medija.
Da mu je ulaz zabranjen, saznao je na granici pri pokušaju ulaska u BiH. Zvanični akt nikada nije dobio pa se obratio OBA, kako bi mogao da osporava zabranu, ali odgovor nikada nije dobio iako je po zakonu na to imao pravo.
“Tuženi je postupio suprotno zakonodavstvu BiH, jer je prekoračio granice službenih ovlaštenja i zanemarivanjem službene dužnosti nanio štetu i teško povrijedio prava tužioca i članova njegove porodice. Sprečavanje ulaska u Bosnu i Hercegovinu, bez donošenja i dostavljanja rješenja, bez dopuštenja prava na žalbu na takvo rješenje, a da tužilac nije osuđen za bilo koje krivično djelo u BiH ili bez vođenja postupka, predstavlja povredu njegovog prava i prava njegove maloljetne djece prema članu 8. Evropske konvencije, prema kojoj svako ima pravo na poštovanje svog privatnog i porodičnog života, doma i prepiske”, navode Snežičevi advokati u tužbi podnesenoj 25. maja.
U njoj piše i da je Snežič otac dvoje djece koja žive sa majkom u Banjaluci, a koju od momenta zabrane ne može da posjećuje.
Tvrdi da njegovu priču o političkoj pozadini može da potvrdi i bivši direktor slovenačke obavještajno-bezbjednosne agencije (SOVA) Janez Stušek kojem se Osmica navodno pohvalio da je lično uticao da se Snežič protjera.
Također, u dokumentu se spominje i izvjesni Stanislav Koljanić, a preko kojeg je Mehmedagić navodno tražio 150.000 eura mita da bi Snežiča izbrisao iz registra lica kojima je zabranjen ulazak u BiH.
Pored privatne tužbe, Mehmedagić je prijavljen i krivično zbog povrede ljudskih prava Okružnom tužilaštvu u Kopru.
Inače, krajem vladavine Stranke demokratske akcije (SDA) i njenim odlaskom u opoziciju, završeno je Mehmedagićevo vođenje Obavještajno-bezbjednosne agencije. Profesoru Milošu Koviću i advokatu Goranu Petronijeviću iz Beograda ukinuta je zabrana ulaska u BiH uspostavljena prošle godine, jer su također označeni kao “prijetnja za bezbjednost”.
Snežič kaže da će odštetu, ukoliko je dobije, proslijediti Sjedinjenim Američkim Državama.
“Oni su Mehmedagića stavili na crnu listu. Novac nek' potroše za borbu protiv muslimanskih fundamentalista”, kazao je on.
Iako je bio predmet interesovanja istražnih organa, Snežič do sada nije optuživan niti osuđen u BiH.
Portal Istraga.ba ranije je pisao o navodnom pranju novca i drugim sumnjivim poslovima Roka Snežiča.
Mini market
BAŠ NA SVJETSKI DAN SLOBODE MEDIJA: Slovenski premijer Janez Janša OTVORENO ZAPRIJETIO novinaru Avdi Avdiću - "Uskoro će mu početi suđenje za..."
04. Maj 202110
Politika
AVDO AVDIĆ RAZOTKRIVA NOVI SKANDAL GLAVNE TUŽITELJICE BiH: Gordana Tadić zataškala kriminal i milionske prevare Janšinih saradnika u BiH
04. Jan. 20212
Svijet
"SAMO PODIŽU TENZIJE": Stigla reakcija iz Rusije o Trumpovoj izjavi o Gazi
Prije 17 min0
Sport
UEFA SPREMA NOVO PRAVILO: Cilj je ublažiti zgusnuti raspored
Prije 25 min0
Šareni svijet
SIMBOLI MRŽNJE I TERORISTIČKI PREKRŠAJI: U ovoj državi je obavezna zatvorska kazna za nacističke pozdrave
Prije 26 min0
Mini market
OSVRT GOJKA BERIĆA: "Zar do jučer nije izgledalo da je utakmica izgubljena, tu je glavni arbitar Dragan Čović"
Prije 30 min0
Hronika
VRAĆALI SE S DERBIJA U BEOGRADU: Grupa navijača kod Zvornika, palicama iz zasjede napala automobil u kojem se nalazila...
04. Feb. 20250
Hronika
BRUTALAN NAPAD NA BIVŠEG MINISTRA SIGURNOSTI BiH: Sačekuša za Dragana Mektića ispred zgrade...
Prije 9h1
Hronika
OVO JE BOSANAC KOJI SE HEROJSKI SUPROTSTAVIO NAPADAČU U ŠVEDSKOJ: Pokušao je da spasi ranjenu ženu, a onda je i sam upucan...
Prije 8h0
Hronika
ŠVEDSKI MEDIJI OBJAVILI: Ovo je napadač iz masakra u kojem je ubijeno 10 osoba
05. Feb. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.