ISTRAŽIVANJE DUBOKOG SVEMIRA: Italija želi u rudnik smjestiti jedan od najnaprednijih teleskopa

Rudnik olova i cinka Sos Enathos u blizini grada Lule, koji se proteže 300 metara pod zemljom ispod bujne vegetacije, odabrala je rimska vlada kao kandidata za smještaj takozvanog Einsteinovog teleskopa.

  • HiTec

  • 30. Maj 2023  

  • 1

Italija predlaže napušteni rudnik u udaljenom kutku Sardinije za smještaj jednog od najnaprednijih teleskopa na svijetu, nadajući se da će mirnoća mjesta rezultirati odobrenjem i sredstvima Evropske unije, prenose agencije.

Rudnik olova i cinka Sos Enathos u blizini grada Lule, koji se proteže 300 metara pod zemljom ispod bujne vegetacije, odabrala je rimska vlada kao kandidata za smještaj takozvanog Einsteinovog teleskopa. Projekt koji finansira EU ima za cilj istraživanje dubokog svemira kroz proučavanje gravitacijskih valova, a može funkcionirati samo kada su vibracije tla minimalne.

'To će nam omogućiti da vidimo događaje vrlo blizu vremena kada se dogodio Veliki prasak prije oko 14 milijardi godina', rekao je za Reuters dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 2021. Giorgio Parisi. On i drugi naučnici kažu da je rudnik idealan zbog niske seizmičke aktivnosti tog područja i nepostojanja naselja u blizini, ali Italija se suočava s konkurentskom lokacijom u Meuse-Rhine, regiji podijeljenoj između Nizozemske, Njemačke i Belgije.

Natječaj će biti službeno raspisan tek krajem sljedeće godine. Gravitacijski valovi, valovi u prostoru i vremenu koje je predvidio Albert Einstein, uzrokovani su sudarom nebeskih entiteta poput crnih rupa. Očekuje se da će teleskop uhvatiti valove i promatrati volumen svemira mnogo veći nego što se vidi pomoću alata koji se trenutno koriste, poznatih kao interferometri.

Talijanski projekt predviđa podzemni objekt trokutastog oblika s krakovima dugim 10 kilometara. Ogledala na kraju svakog tunela reflektirat će laserske zrake na čije duljine utječe prolazak gravitacijskih valova. Te minimalne varijacije u duljini analizirat će Einsteinov teleskop. Lokalne vlasti sada vide teleskop kao priliku za uvođenje novog života u područje pogođeno lošom infrastrukturom, padom nataliteta i depopulacijom.

'Rudnik je postao alternativa rudniku', rekao je Reutersu Mario Calia, 63-godišnji gradonačelnik Lule. Calia, koji je i sam bivši rudar, rekao je da će projekt ostaviti Lulin prirodni krajolik netaknutim, a istovremeno će dovesti do ulaganja.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...