KOME SMETA POVORKA PONOSA U SARAJEVU: Političari koriste priliku da još malo…

Povorka ponosa nastoji je učiniti vidljivijom i osloboditi društvo od predrasuda i stereotipa.

  • Društvo

  • 24. Jun. 2023  

  • 4

Zato što su ugrožena ljudska prava i što nemaju pravo da budu ravnopravni u društvu izlaze na ulice. Ne da blokiraju ulice, nego da odblokiraju ono što bi trebalo da im je zagarantovano još rođenjem - slobodan život. U Sarajevu će danas biti održana četvrta bh. povorka ponosa.

Svaka treća ili četvrta LGBTIQ osoba susretala se s nekim oblikom diskriminacije. U Bosni i Hercegovini ne postoji Zakon o istospolnom partnerstvu, niti Zakon o rodnom identitetu, а u zdravstvenom sistemu nisu prepoznate medicinske potrebe transrodnih osoba. Diskriminacija je izražena i u poslovnoj i obrazovnoj sferi.

Оrganizacioni odbor Bh. povorke ponosa Lejla Huremović kaže:

"Svaki put kad LGBTIQ osoba odluči da bude negdje aut, u tim krugovima nailazi na neku vrstu problema. Iako postoji zakon o zabrani diskriminacije koji štiti LGBTIQ i dalje se on ne implementira." 

Nemaju prava osim da jednom godišnje uz velike mjere osiguranja i negodovanje većine bh. društva prošetaju ulicama grada. 

"Takva povorka se još uvijek nije dogodila ni u Banjaluci, ni u Mostaru, ni u Tuzli, niti u Bihaću, a kako mi se čini i neće. To dovoljno govori zapravo da su ljudska prava, ako ih i ima, ograničena na jednu zajednicu, u ovom slučaju na Sarajevo“, kaže novinarka Senka Kurt.

Iako je nedavno bilo najavljeno okupljanje aktivista i članova Bh. povorke ponosa u Banjaluci, to je završilo zabranom policije i napadima nasilnika.

Aktivistica Helsinškog parlamenta građana Banja Luka Lejla Huremović pojašnjava:

"BiH je još daleko od neke pravedne države u kojoj svi, bez obzira na seksualnu orijentaciju, boju kože, uživaju zakonom sva zagarantovana prava."

Dok traže svoja prava kroz povorku ponosa, u ovoj zemlji obespravljene su i mnoge druge skupine stanovništva. Tu priliku koriste političari da još malo više blokiraju ionako teške procese i život u ovoj zemlji.

Jadranka Miličević, Fondacija CURE:

"Ponosno zajedno, nama je najvažnije da izađemo da dadnemo podršku jedni drugima, da poštujemo druge i drugačije."

Iako često ignorisana od društva, LGBTIQ zajednica je sastavni dio društva. Ima pravo da ima pravo kao i bilo koji drugi građanin ili građanka Bosne i Hercegovine. Povorka ponosa nastoji je učiniti vidljivijom i osloboditi društvo od predrasuda i stereotipa.

Više u prilogu BHRT-a.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 4

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...