Politika
MUAMER ZUKIĆ ODGOVORIO ŽELJKI CVIJANOVIĆ: "Kad se već poziva na Ustav Željka Cvijanović bi morala znati da su ustavne kategorije, u pogledu političkih prava, narodi a ne..."
22. Okt. 20250
"Tužilaštvo može reagirati zbog zloupotrebe položaja i prekoračenja ovlaštenja, ali ne mislim da još uvijek postoje svi elementi krivičnog djela rušenja ustavno-pravnog poretka", poručuje Zukić.
Politika
29. Jun. 2023
1
Visoki predstavnik, kao dio ustavno-pravnog poretka Bosne i Hercegovine, mora izvršiti svoju dužnost i zaštititi Dejtonski sporazum i mir u državi.
To je njegova ključna nadležnost i razlog njegovog postojanja kao institucije. U ovom momentu jedini put za to je smjena Dodika i njegovih najbližih saradnika i njihovo isključenje iz političkog života, smatra šef Kluba Bošnjaka u federalnom Domu naroda Muamer Zukić (SDA).
"Mi ne pozivamo 'strance' upomoć, nego se obraćamo instituciji koja je dio ustavnog uređenja Bosna i Hercegovine - instituciji visokog predstavnika.
Tužilaštvo može reagirati zbog zloupotrebe položaja i prekoračenja ovlaštenja, ali ne mislim da još uvijek postoje svi elementi krivičnog djela rušenja ustavno-pravnog poretka.
Po našem Krivičnom zakonu, krivično djelo rušenja ustavno-pravnog poretka postoji samo u slučaju upotrebe sile ili prijetnje silom, a dok se to radi kroz parlamente i mirno, takvi se akti osporavaju u drugim procedurama, ali nisu krivično djelo iz člana 156 Zakona.
A evidentno je da Dodik uporno ističe kako nikoga neće napadati, da žele mir i slično - vjerovatno ciljano to naglašava kako bi izbjegao krivično gonjenje. To opet govori da ima države i da Dodik nije tako hrabar kao što se predstavlja.
Siguran sam da bi ovaj antidržavni balon u Rs-u preko noći ispuhao ako bi tri-četiri ključne figure bile političke uklonjene. To je institucija visokog preddstavnika i ranije u više navrata činila.
U jednom danu znali su smijeniti i zabraniti političko djelovanje više od pedeset političara, uključujući i članove državnog predsjedništva, ministre, poslanike, načelnike itd.", poručio je Zukić na društvenim mrežama.
Politika
MUAMER ZUKIĆ ODGOVORIO ŽELJKI CVIJANOVIĆ: "Kad se već poziva na Ustav Željka Cvijanović bi morala znati da su ustavne kategorije, u pogledu političkih prava, narodi a ne..."
22. Okt. 20250
Vijesti
MUAMER ZUKIĆ ZA "SB" O AFERI "SPENGATI": "To će biti velika afera ako se utvrdi da je…"
21. Okt. 20250
Politika
UPUTIO ZAHTJEV: Zukić traži od Schmidta da prolongira stupanje na snagu njegovog amandmana na Ustav FBiH
24. Apr. 20240
Politika
MUAMER ZUKIĆ REZOLUTAN: "Patriotske snage trebaju stati u jedan front"
21. Apr. 20241
Svijet
U SREDOZEMNOM MORU DEŠAVAJU SE NEZABILJEŽENI NAPADI, A EVROPA ŠUTI: Posljedice bi mogle biti fatalne: "Pucali su punih 20 minuta"
Prije 5h0
Zdravlje
LIJEPE VIJESTI: Eksperimentalni lijek za rak pokazao izuzetnu efikasnost
Prije 6h0
Ekonomija
NUTELLA BI MOGLA POSTATI JOŠ SKUPLJA: Cijene ključnog sastojka odletjele u nebo
Prije 6h0
Zdravlje
PAZITE ŠTA JEDETE: Ova hrana povećava rizik od raka pluća
Prije 6h0
Politika
„VEĆ U PETAK BI MOGLI SVJEDOČITI NOVOM POTEZU AMERIKE...“: Pogledajte kakav rasplet najavljuje Ivica Puljić...
30. Okt. 20251
Politika
IVICA PULJIĆ, IZ WASHINGTONA: "Moj izvor tvrdi da se Dodikove obaveze prema Amerikancima ne odnose samo na..."
31. Okt. 20251
Politika
DUŠAN JANJIĆ RASKRINKAO DODIKOVO VESELJE: On je amnestiran za onaj dio korupcije, a ne ono što je radio u politici, tu je bivši...
30. Okt. 20250
Politika
BURNO U NEW YORKU: Uoči sjednice Vijeća sigurnosti UN-a o stanju u BiH, postignut dogovor o...
31. Okt. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.