Evropa
UKRAJINSKI MINISTAR NA DUBROVNIK FORUMU: "Moglo bi doći do novog rata"
29. Jun. 20240
Iza zatvorenih vrata, rekao je Kuleba, svi su ih uvjeravali da članstvo u Savezu stiže, ali jedino je pitanje bilo kada i koliko brzo.
Evropa
14. Jul. 2023
0
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba zadovoljan je rezultatima nedavnog NATO summita u Vilniusu, rekavši da je njegova zemlja, u psihološkom smislu, već članica tog zapadnog vojnog saveza.
"Nadvladali smo psihološku barijeru i vidim da se na Ukrajinu već gleda kao na pravu članicu NATO-a", rekao je Kuleba u razgovoru za ukrajinsku televiziju.
Žao mu je što u Vilniusu nije došlo do tog "kvantnog skoka", ali je uvjeren da će do njega, tj. članstva u NATO-u "neizbježno doći".
"I to će se desiti puno prije nego što nam se to sada čini", rekao je Kuleba. Iza zatvorenih vrata, rekao je Kuleba, svi su ih uvjeravali da članstvo u Savezu stiže, ali jedino je pitanje bilo kada i koliko brzo.
Govoreći o "sigurnosnom paktu", terminu koji koriste zapadne zemlje dok ne dođe do punopravnog NATO članstva, Kuleba je rekao da Ukrajina to tumači kao "sigurnosne garancije, političku predanost na području sigurnosti". On se nada da će tu opću izjavu slijediti bilateralni dokumenti s obvezujućim odredbama, prenosi Hina.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nije na summitu u Vilniusu uspio isposlovati pozivnicu za članstvo kako bi se Ukrajina službeno pridružila NATO-u. Umjesto toga dobio je obećanje da će zemlja postati članica Saveza nakon završetka rata s Rusijom koji je počeo u februaru 2022.
Velika Britanija, SAD, Francuska, Italija, Japan, Kanada i Njemačka, članice grupe G7, obavezale su se na "trajnu podršku Ukrajini dok brani svoj suverenitet i teritorijalni integritet", što uključuje vojnu pomoć s modernim naoružanjem za zračne i pomorske snage.
Ekonomija
NA POMOLU JE PREOKRET: Generalni direktor BH Telecoma otkrio detalje plana oko preuzimanja Telemacha...
Prije 12 min0
Regija
BORKO STEFANOVIĆ U NEVJERICI: "Marko Đurić i otac Aleksandra Vučića otvorili sportski centar, a sada je kćerka vlasnika postala..."
Prije 17 min0
Svijet
AXIOS OTKRIVA DETALJE: Benjamin Netanyahu pozvao američkog predsjednika Donalda Trumpa da ne ide...
Prije 32 min0
Rat u zalivu
ŠOKANTAN ISTUP DONALDA TRUMPA: "Američka vojska morala je napustiti dio zrakoplova u Iranu..."
Prije 45 min0
Evropa
POTPUNO SU RAZOTKRIVENI: Ova evropska zemlja je najviše pomogla Izraelu u vršenju genocida u Gazi...
Prije 22h0
Evropa
POLITIČKA BOMBA U BEČU: Hoće li Alma Zadić postati predsjednica Austrije?
04. Apr. 20260
Evropa
EVROPSKA DRŽAVA PRIPREMA SE ZA RAT: Svi muškarci od 17 do 45 godina dobili posebnu naredbu
04. Apr. 20260
Evropa
VELIKI PREOKRET: Mađarski novinari tvrde da je eksploziv kod gasovoda u Srbiji Orbanovo maslo
05. Apr. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.