Politika
MURAT TAHIROVIĆ POZIVA NA OPREZ: "Sve što je Dobrica Ćosić proklamovao, sada realizuju dvojac Dodik-Vučić" (VIDEO)
28. Apr. 20241
Bubić je pojasnio da je prijedlog za izuzeće upućen na zahtjev Milorada Dodika, te dodao da odbrana smatra da u ovom predmetu sudija Dedović ne može postupati zato što postoje okolnosti koje izazivaju razumnu sumnju u njenu nepristrasnost.
Vijesti
23. Avg. 2023 23. Avg. 2023
2
Advokat Goran Bubić, branilac Milorada Dodika, izjavio je da je Sudu Bosne i Hercegovine uputio prijedlog za izuzeće sutkinje Jasmine Ćosić Dedović u slučaj da postupa u predmetu protiv Milorada Dodika, prenosi Srna.
Bubić je pojasnio da je prijedlog za izuzeće upućen na zahtjev Milorada Dodika, te dodao da odbrana smatra da u ovom predmetu sudija Dedović ne može postupati zato što postoje okolnosti koje izazivaju razumnu sumnju u njenu nepristrasnost.
“Sutkinja Jasmina Ćosić Dedović svojevremeno je bila kandidat za sutkinju Međunarodnog krivičnog suda u Haagu, a Milorad Dodik, tada u svojstvu člana Presjedništva BiH, protivio se njenom imenovanju na navedenu pravosudnu funkciju u ime BiH”, istakao je advokat Bubić.
Bubić je uz prijedlog za izuzeće Sudu BiH dostavio i dokaz – pismo tadašnjeg člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika.
“Iz sadržaja pisma vide se argumenti za protivljenje imenovanju sutkinje Jasmine Ćosić Dedović. Ove razloge branilac ne ponavlja u prijedlogu za izuzeće, ali kao razlog za izuzeće ističe sam čin protivljenja Milorada Dodika, tadašnjeg člana Predsjedništva BiH, da se imenuje za sudiju Međunarodnog krivičnog suda.
Ovo pismo, poslato u okviru zakonske procedure za izbor sudije Međunarodnog krivičnog suda u ime BiH, nesumnjivo je uticalo na proceduru izbora Dedović i ona nije izabrana za sutkinju u tom sudu.
Ove činjenice moraju biti poznate sutkinji Dedović iz razloga što je sadržaj pisma objavljen u većini medija u BiH, što potvrđuju sljedeći dokazi:
– Članak od 20. maja 2020. godine objavljen u “Slobodnoj Bosni” pod naslovom: Dodik isključiv: “Jasmina Ćosić-Dedović ne može predstavljati BiH, to je uvreda za Srbe i Republiku Srpsku” i
– Članak od 20. maja 2020. godine objavljen u “Glasu Srpske” pod naslovom: Dodik: “Jasmina Ćosić-Dedović ne može predstavljati BiH, to je uvreda za Srbe i Srpsku”.
Branjenik Milorad Dodik smatra da sutkinja Dedović, prema objektivnom sudu, jednako kao i bilo koji drugi kandidat u sličnoj situaciji, ne može imati nepristrasan odnos kao sutkinja ako postupa u predmetu u kojoj je optužena osoba koje se ranije, u legalnoj proceduri izbora (ne samo kao građanin), protivilo njenom imenovanju za sutkinju u Međunarodnom krivičnom sudu.
Posebno treba cijeniti okolnost da bi njen status u Međunarodnom krivičnom sudu u svakom pogledu bio višestruko povoljniji nego što je status u Sudu BiH.
Ovo izaziva razumnu sumnju u nepristrasnot sutkinje Jasmine Ćosić Dedović pa se predlaže da se ovaj prijedlog uvaži i imenovana izuzme iz postupka protiv branjenika Milorada Dodika.
U slučaju da u označenom predmetu ne postupa sutkinja Jasmina Ćosić Dedović, već drugi sudija Suda BiH, tražimo da se ovaj prijedlog ima u vidu u daljem toku postupka, u slučaju da Tužilaštvo BiH ponovo dostavi optužnicu”, navodi se u obrazloženju prijedloga za izuzeće sutkinje Dedović koje je podnio advokat Goran Bubić na zahtjev Milorada Dodika.
Politika
MURAT TAHIROVIĆ POZIVA NA OPREZ: "Sve što je Dobrica Ćosić proklamovao, sada realizuju dvojac Dodik-Vučić" (VIDEO)
28. Apr. 20241
Vijesti
VUČIĆ PRIHVATIO DODIKOVU IDEJU: Sabor srpskog naroda nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici
28. Apr. 202411
Politika
DODIKOVO LUDILO NEMA KRAJA: "Srbi su krivi Zapadu, jer se protive njihovim lažima i namjerama ukidanja RS i stvaranja unitarne BiH, u kojoj će dominirati muslimani"
27. Apr. 20245
Politika
DODIK NASTAVLJA PODGRIJAVATI IONAKO USIJANU POLITIČKU SCENU U ZEMLJI: "Muslimani su jedini separatisti u BiH, ja sam za politiku razgraničenja, a ne otcjepljenja" (VIDEO)
27. Apr. 20245
Politika
BAHATOST I BEZOBRAZLUK: Načelnik male općine u BiH brdsko-planinske predjele obilazi u terencu vrijednom 100.000 KM
Prije 21 min0
Društvo
NAŠA DIJASPORA ČUVA JEZIK I KULTURU: U Čikagu postavljen kamen temeljac za Bosanski centar
Prije 30 min0
Politika
SLAVEN KOVAČEVIĆ RAZOTKRIO TROJKU: "To što oni rade, to ne postoji u pravnom sistemu" (VIDEO)
Prije 33 min0
Svijet
PRIJAVLJENI NESTANCI STRUJE: Eksplozija u Iranu, izbio požar u elektrani i osjetio se potres
Prije 38 min0
Vijesti
VOJNI KOMENTATOR ANTONIO PRLENDA ZA "SB": "Hrvatska ima eskadrilu borbenih lovaca Rafale, Srbija odgovara istim avionom, ali po znatno većoj cijeni"
01. Maj 20250
Vijesti
PROFESOR ESAD BAJTAL UPOZORAVA: "Mislim da to niko ne smije uraditi, kako iz moralnih tako i iz pravnih razloga...."
02. Maj 20250
Vijesti
ZBOG SKANDALOZNIH IZJAVA MILORADA DODIKA: Ambasador Siniša Bencun pozvan na "raport" u Ministarstvo vanjskih poslova Austrije
02. Maj 20250
Vijesti
FRA IVAN ŠARČEVIĆ, TEOLOG: "Zastrašujuća je mržnja prema Bosni onih ljudi koji su dobro živjeli u njoj prije nego što su je napustili"
02. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.