Svijet
TOKOM RAZGOVORA SA AMERIČKIM SENATORIMA, MARK RUTTE UPOZORIO: "Tako da telefonirajte Vladimiru Putinu i..."
Prije 12 min0
SynthID razvijen u Googleovu odjelu za umjetnu inteligenciju DeepMind na uratke umjetne inteligencije stavlja i prepoznaje ljudskom oku nevidljive oznake.
HiTec
05. Sep. 2023 05. Sep. 2023
0
Google isprobava digitalni vodeni žig za uočavanje slika koje je izradila umjetna inteligencija.
SynthID je razvijen u Googleovom odjelu za umjetnu inteligenciju DeepMind. Funkcionira tako što ugrađuje promjene u pojedinačne piksele, što digitalni vodeni žig čini nevidljivim ljudskom oku, ali ga računala mogu otkriti.
Generatori slika temeljeni na umjetnoj inteligenciji postali su vrlo popularni. Alat Midjourney ima više od 14,5 miliona korisnika.
Takvi alati omogućuju ljudima stvaranje slika u nekoliko sekundi unosom jednostavnih tekstualnih uputa, što kao posljedicu ima probleme vezane uz autorska prava i intelektualno vlasništvo diljem svijeta.
Google ima svoj generator slika Imagen, a SynthID služit će za stvaranje i provjeru vodenih žigova samo na slikama stvorenima pomoću tog alata.
Vodeni žigovi obično su logotip ili tekst dodani slici da bi se pokazalo vlasništvo, kao i djelomično za to da bi sliku bilo teže kopirati i koristiti bez dopuštenja.
Ali te vrste vodenih žigova nisu prikladne za prepoznavanje slika napravljenih uz pomoć umjetne inteligencije jer ih je lako uređivati ili izrezati.
Tehnološke tvrtke koriste tehniku zvanu raspršivanje za stvaranje digitalnih otisaka prstiju u videozapisima zlostavljanja, tako da ih mogu uočiti i brzo ukloniti ako se počnu širiti internetom. Ali i oni se mogu oštetiti ako se videozapis izreže ili uredi.
Googleov sistem stvara nevidljiv vodeni žig, što će ljudima omogućiti da koriste njegov softver kako bi odmah otkrili je li sliku napravilo ljudsko biće ili stroj.
Za razliku od raspršivanja, softver i dalje može identificirati prisutnost vodenog žiga čak i nakon što je slika naknadno izrezana ili uređena. Sustav je ipak tek u eksperimentalnoj fazi i treba pričekati kako bi se vidjelo koliko će robustan doista biti.
U julu je Google bio jedna od sedam vodećih tvrtki u području umjetne inteligencije koje su potpisale dobrovoljni sporazum u SAD-u za siguran razvoj i korištenje umjetne inteligencije, što je uključivalo omogućavanje toga da ljudi mogu uočiti računalno izrađene slike implementacijom vodenih žigova.
Novi alat je korak u tom smjeru. No borci za regulaciju umjetne inteligencije pozivaju na standardizaciju cijele industrije. Microsoft i Amazon su među velikim tehnološkim tvrtkama koje su, poput Googlea, obećale staviti vodeni žig na neke sadržaje generirane umjetnom inteligencijom.
Meta Platforms je objavila istraživački rad za svoj neobjavljeni videogenerator Make-A-Video, u kojem je navedeno da će vodeni žigovi biti dodani generiranim videozapisima kako bi se zadovoljili slični zahtjevi za transparentnošću u odnosu na radove generirane umjetnom inteligencijom.
Kina je početkom ove godine potpuno zabranila slike generirane umjetnom inteligencijom bez vodenih žigova, a tvrtke poput Alibabe primjenjivale su ih na kreacije napravljene pomoću alata za pretvaranje teksta u sliku Tongyi Wanxiang, piše BBC.
(Tportal)
Svijet
TOKOM RAZGOVORA SA AMERIČKIM SENATORIMA, MARK RUTTE UPOZORIO: "Tako da telefonirajte Vladimiru Putinu i..."
Prije 12 min0
HiTec
SRCE KUCA TIKTOK: Drama oko moguće zabrane aplikacije sa 170 miliona korisnika u SAD-u mogla bi dobiti rasplet...
Prije 26 min0
Ekonomija
TUNEL KVANJ - BUNA: Strateški projekat koji skraćuje put prema Hrvatskoj (VIDEO)
Prije 32 min0
Politika
ŽELJKA CVIJANOVIĆ NEKA SE MALO ODMORI: Na osnovu člana V. stava (2) b. Ustava BiH, Željko Komšić od sutra je...
Prije 36 min0
HiTec
TAJNE KOSMOSA I NAUČNA OTKRIĆA: Svemirski led je puno čudniji nego što smo očekivali
13. Jul. 20250
HiTec
DONALD TRUMP TRLJA RUKE: Misteriozni čovjek je predsjedniku SAD-a donio još desetke miliona dolara
14. Jul. 20250
HiTec
OGLEDALO DRUŠTVA: Dok im zemlja tone, bh. građane zanima samo reality i "Elita"
Prije 9h0
HiTec
SRCE KUCA TIKTOK: Drama oko moguće zabrane aplikacije sa 170 miliona korisnika u SAD-u mogla bi dobiti rasplet...
Prije 26 min0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.