TEŠKE OPTUŽBE IZ ZAGREBA I MOSTARA: „Izetbegović osporava identitet Hrvata i Srba i protivi se utjecaju SAD-a…“

Izetbegović je izjavama o islamu u srednjem vijeku izazvao oštre reakcije iz Mostara, kazavši da je crkva bosanska iz srednjeg vijeka imala učenje blisko Islamu, pa se s dolaskom Turaka ona samo utopila u Islam.

  • Vijesti

  • 07. Sep. 2023  

  • 56

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović je ovih dana uzburkao javnost gostujući u programu globalne televizije Al Arabiya. Pozvao je islamske zemlje na snažniji anganžman u BiH kako bi se suzbio utjecaj Zapada i SAD-a.

-Nakon što su 20 godina vodeće sile zapadne Europe podupirale po meni iznimno štetnu politiku supermacije bošnjačkog naroda u BiH u zadnjih par godina došlo je do krucijalnih promijena koje su nastale na tragu djelovanja Vlade Hrvatske, kaže za RTV HB, inače neslužbeno medijsko glasilo Čovićevog HDZ-a, Domagoj Knežević savjetnik ministra vanjskih i europskih poslova Hrvatske Gordana Grlića Radmana.

-Izetbegović, nakon što je shvatio da je izgubio potporu zapadnoeuropskih zemalja za svoju politiku oduzimanja političkih prava Hrvata, ponovo pokušava okrenuti arapskim i islamskim državama kako bi dobio njihovu potporu, tvrdi Knežević.

Izetbegović je izjavama o islamu u srednjem vijeku izazvao oštre reakcije iz Mostara, kazavši da je crkva bosanska iz srednjeg vijeka imala učenje blisko Islamu, pa se s dolaskom Turaka ona samo utopila u Islam.

-Posve je sigurno da taj nauk ne može imati apsolutno nikakve veze s naukom Islama, govoreći o dogmi naravno. Svako sačuvano pismo, primjerice oporuka gosta Radina, koji je bio visoki član hijerarhije Crkve bosanske uvijek i isključivo počinju sa zazivom presvetog trojstva- Vaime Oca i Sina i Svetoga Duha. Dakle, to sigurno ne može imati nikakve veze s Islamom, kazao je fra Robert Jolić, arhivar Hercegovačke franjevačke provincije.

Izetbegović je kazao i kako se niko ranije na prostoru BiH nije izjašnjavao kao Srbin ili Hrvat, nego da se to promijenilo pod pritiscima susjednih zemalja Hrvatske i Srbije u novijem dobu.

-U to vrijeme se ni Francuzi nisu izjašnajvali kao Francuzi. U to vrijeme se ni Talijani nisu izjašnjavali kao Talijani, nego je postojalo 10 država na području današnje Italije. Nastanak onog što mi zovemo pojmom nacije u današnjem smislu je produkt tek 19 stoljeća, kod Francuza je to počelo s francuskom revolucijom, tvrdi fra Jolić.

-Ono što su u tursko doba bili mileti, kod nas su bila tri- jedan je bio katolički, jedan pravoslavni i jedan osmanski, to je ono što je kasnije formiralo nacije u današnjem smislu, kazao je on.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 56

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...