Ekonomija
KORPA POJELA ZARADU: U BiH računica ne štima
19. Apr. 20250
Kada je riječ o higijeni i održavanju zdravlja ubrojani su troškovi za 10 stavki, a za stanovanje i komunalne usluge troškovi za šest stavki.
Ekonomija
12. Sep. 2023
0
Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao za august 2023. iznosi 3.322,90 KM, dok je prosječna plata isplaćena u FBiH za juni 2023. iznosila je 1.262 KM (posljednji podatak koji je objavio Federalni zavod za statistiku).
Iz SSSBiH podsjećaju da je minimalna plata prema Odluci Vlade FBiH 596 KM, te da pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom iznosi 37,98 posto, a pokrivenost minimalnom platom 17,94 posto.
Prilikom izrade Sindikalne potrošačke korpe u obzir je uzeta prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH, te minimalni troškovi života četveročlane porodice koju čine dvije odrasle osobe i dva djeteta, od kojih je jedno u srednješkolskom, a drugo u uzrastu osnovca.
Samu potrošačku korpu čine: prehrana (37,51 posto), stanovanje i komunalne usluge (11,75 posto), higijena i održavanje zdravlja (8,07 posto), obrazovanje i kultura (17,45 posto), odjeća i obuća (15,05 posto), prevoz (4,15 posto) i održavanje domaćinstva (6,02 posto).
U kategoriji prehrana korištene su cijene iz tri trgovačka centra za 86 artikala. Kada je riječ o higijeni i održavanju zdravlja ubrojani su troškovi za 10 stavki, a za stanovanje i komunalne usluge troškovi za šest stavki, saopćeno je iz SSSBiH.
Ekonomija
KORPA POJELA ZARADU: U BiH računica ne štima
19. Apr. 20250
Ekonomija
KO PREŽIVI PRIČAT ĆE: Sindikalna potrošačka korpa za septembar iznosila je čak...
14. Okt. 20240
Ekonomija
KO PREŽIVI PRIČAT ĆE: Sindikalna potrošačka korpa za juli 2.977,80 KM, pokrivenost minimalnom plaćom...
12. Avg. 20240
Evropa
EKONOMSKA KRIZA POGAĐA SVE: Svaki deseti stanovnik EU nije mogao da obezbijedi mesni obrok
14. Jul. 20240
Sport
PRIJATELJSKA UTAKMICA: BiH doživjela težak poraz od Srbije u Beogradu
Prije 38 min0
Evropa
"UBIJENJE DJECE NIJE ODBRANA": Stotine palestinskih pristalica protestovalo u Beču protiv izraelskog genocida u Gazi (FOTO)
Prije 49 min0
Politika
CRNADAK O PONUDI SNSD-a: "Još uvijek nisu shvatili da je RS-u potreban njihov potpuni odlazak"
Prije 56 min0
Društvo
"BUŽIM, KRAJINA I CIJELA BiH ČUVAJU SJEĆANJE NA NAŠE HEROJE": Ministar Lokmić posjetio mezar i mjesto pogibije Izeta Nanića
Prije 1h0
Ekonomija
KATASTROFA NA JADRANU: Sezona propala zbog bezobraznih cijena, plaže potpuno prazne...
03. Avg. 20250
Ekonomija
OTIMAJU DOK MOGU: Dodikovo pomilovanje se isplatilo, u kvadratima
04. Avg. 20250
Ekonomija
UPUSTIO SE U POSAO SA HRVATIMA: Kako je "drug" i antifašista Nijaz Skenderagić postao jedan od najbogatijih ljudi u BiH
04. Avg. 20250
Ekonomija
KATASTROFALNO STANJE U ELEKTROPRIVREDI BiH: U prvoj polovini ove godine planirali ostvariti dobit od 11 miliona KM, a završili u OGROMNOM MINUSU!
03. Avg. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.