Hronika
UŽAS KOD MOSTARA: Automobilom sletio s ceste u dvorište obiteljske kuće, teško je ozlijeđen...
Prije 18 min0
Francuska i Holandija su usporavale proces prijema novih članica. Vjerovatno će tako i ostati. Sve vodi ka politizaciji, a ne standardizaciji evropskih procesa, zaključio je Šolaja.
Društvo
13. Dec. 2023
0
Profesor međunarodnih odnosa Miloš Šolaja rekao je da je teško očekivati da će BiH dobiti uskoro status kandidata za članstvo u EU, uprkos najavama i obećanjima iz Bruxellesa, jer su geopolitičke okolnosti uticale na promjenu politike proširenja.
Riječ je o zaokretu EU kada je riječ o politici proširenja, odnosno odstupanja od standarda uspostavljenih 1993. godine. Daje se prioritet pitanjima koji nemaju veze sa reformskim procesima. Činjenica je da Ukrajina i Moldavija nisu ranije bile ni spomenute kao potencijalni kandidati naveo je Šolaja.
On je rekao da su Ukrajina i Moldavija u ovom trenutku ispod nivoa reformskih procesa u odnosu na BiH kada je potpisivala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju 2008. godine, te istakao da je prevagnula politika u odnosu na stvarnu potrebu proširenja EU.
Prema njegovim riječima, to EU vodi u pogrešnom pravcu.
Teško je očekivati promjenu na tom putu. Francuska i Holandija su usporavale proces prijema novih članica. Vjerovatno će tako i ostati. Sve vodi ka politizaciji, a ne standardizaciji evropskih procesa, zaključio je Šolaja.
Hronika
UŽAS KOD MOSTARA: Automobilom sletio s ceste u dvorište obiteljske kuće, teško je ozlijeđen...
Prije 18 min0
Evropa
CIJELI SVIJET U ŠOKU ZBOG NOVOG NJEMAČKOG ZAKONA: Za ovu rečenicu o IZRAELU idete pet godina iza rešetaka
Prije 19 min0
Šareni svijet
NEMA VIŠE JADRANA KAKVOG POZNAJEMO: Naučnici upozoravaju na opasne rekorde, toplotni talasi potpuno mijenjaju naše omiljeno more
Prije 21 min0
Šareni svijet
ČUDOVIŠTE IZ DUBINA PONOVO VREBA: Najveći mužjak bijele ajkule ikada zabilježen u Atlantiku ponovo se "javio" nakon nekoliko mjeseci neaktivnosti
Prije 27 min0
Društvo
"ZAMOLIT ĆU VAS ZA RAZUMIJEVANJE": Tuzlanski muftija Vahid-ef. Fazlović odbio kandidaturu za reisu-l-ulemu
Prije 12h0
Društvo
"MAKAR BIO GLADAN I NA ULICI, NE BIH OPET TAMO": Bosanac opisao povratak iz Njemačke i izazvao lavinu komentara
12. Jul. 20260
Društvo
"KAKO SE ZOVEŠ SANJA, A NOSIŠ HIDŽAB": Sarajka odrasla u pravoslavnoj porodici, a onda PROMIJENILA VJERU, pa je isto uradila i njena majka
12. Jul. 20260
Društvo
NIKO NIJE MOGAO SAKRITI SUZE: Oficir Oružanih snaga BiH ogolio porodičnu tragediju i poslao oštru poruku negatorima genocid
11. Jul. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.