Društvo
DOKTOR BIŠĆEVIĆ SE OBRATIO JAVNOSTI: Ograđujem se od lažnih reklama koje koriste moje ime i fotografije
Prije 20 min0
Pušten je iz zatvora 2003. kada se preselio u Francusku gdje je živio do smrti.
Evropa
16. Dec. 2023
0
Talijanski filozof i politolog, radikalni ljevičar Antonio Negri, umro je u dobi od 90 godina noću na subotu u Parizu, objavile su talijanska agencija ANSA i Adnkronos.
Negri je u Italiji smatran pionirom ljevice i povijesnim vođom marksističkog pokreta “Autonomia Operaia” (Radnička Autonomija). Bio je politički aktivan do kraja života.
Rođen 1933. u Padovi u katoličkoj porodici Negri je još kao student utemeljio radnička vijeća, organizirao demonstracije i pisao manifeste. Postao je profesor političke teorije u dobi od 33 godine na univerzitetu u rodnome gradu.
Bio je vodeći teoretičar talijanske ljevice 60-ih i 70-ih i smatrali su ga ideologom pobunjene ekstremne ljevice u Italiji. Kao ideološki vođa nekih ljevičarskih grupa, pozivao je na sabotažu kapitalističkog društva.
Nakon što su ljevičarski teroristi 1978. ubili bivšeg premijera, demokršćanina Alda Mora, Negri je bio uhapšen na temelju novog zakona protiv terorizma.
Godine 1982. uspio je biti izabran u parlament kao član radikalne liberalne stranke i na taj način stekao je imunitet te izbjegao je u Francusku. Predao se krajem 90-ih godina i odslužio je dio dosuđene kazne u Italiji.
Pušten je iz zatvora 2003. kada se preselio u Francusku gdje je živio do smrti, prenosi Hina.
Društvo
DOKTOR BIŠĆEVIĆ SE OBRATIO JAVNOSTI: Ograđujem se od lažnih reklama koje koriste moje ime i fotografije
Prije 20 min0
Svijet
DOKTORI SE BORE ZA NJEGOV ŽIVOT: Kolumbijski predsjednički kandidat poslije atentata u kritičnom stanju (FOTO, VIDEO)
Prije 25 min0
Evropa
KAMERE SVE SNIMILE: Htjeli ga deportirati, a on im bježao po aerodromskoj pisti (VIDEO)
Prije 26 min0
Vijesti
KRAJ DRAME U TESLIĆU: Policija odvela Miličevića, otkrio je porijeklo oduzetog novca... (VIDEO)
Prije 38 min0
Evropa
DRAMATIČNE SNIMKE IZ RUSIJE: Ukrajinski avioni uništavaju neprijateljske položaje, Rusi su u okruženju s tri strane...
07. Jun. 20250
Evropa
NJEMAČKA U STRAHU OD RUSKOG NAPADA: "Pripremite zalihe za najmanje 10 dana!"
07. Jun. 20250
Evropa
ZASTRAŠUJUĆE SNIMKE S LICA MJESTA: Ukrajinci napali Moskvu, gori tvornica, zatvoreni aerodromi...
08. Jun. 20250
Evropa
DRAMA NA ISTOKU UKRAJINE: Rusi pokrenuli novu veliku ofanzivu, već su postigli prve rezultate
08. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.