Politika
IZETBEGOVIĆ POSJETIO MEĐUNARODNI SAJAM PRIVREDE: "Najuspješniji primjer poduzetničkog duha u BiH" (FOTO)
26. Sep. 20250
Ponuda “Hifa Petrola” bila je skuplja za 480 maraka i kao takva je bila druga najpovoljnija, od četiri ukupno.
Ekonomija
09. Mar. 2024
0
Firma “Hifa Petrol” iz Sarajeva u vlasništvu Hajrudina Ahmetlića srušila je tender vrijedan skoro 690.000 maraka za nabavku mazuta prijedorskoj “Toplani”, a koji je dobila kompanija “Hifa Oil” iz Tešnja, njegovog brata Izudina, i to zbog jednog papira.
Dvije firme nadmetale su se na e-aukciji početkom februara ove godine, a “Hifa Oil” je pobijedio sa cijenom od 687.492 KM. Ponuda “Hifa Petrola” bila je skuplja za 480 maraka i kao takva je bila druga najpovoljnija, od četiri ukupno.
Nezadovoljni ishodom, žalili su se ugovornom organu, a zatim i Kancelariji za razmatranje žalbi (KRŽ) BiH gdje su naveli da niko osim njih nije dostavio potvrdu dobavljača o uspješnoj isporuci naftnih derivata čija je vrijednost najmanje 100.000 KM, a koja je tražena tenderskom dokumentacijom.
"Ponuđači su dostavili potvrde o uspješnoj realizaciji ugovora od strane svojih kupaca, ali ni jedan od navedenih nije dostavio potvrdu od svog dobavljača kako je jedino traženo tenderskom dokumentacijom i kako smo mi kao ponuđač to dostavili u svojoj ponudi", naveli su oni.
U “Toplani” su smatrali da je njihova žalba neosnovana jer su im dobavljači dostavili potvrde o uspješno izvršenim uslugama gdje se oni obostrano pojavljuju i kao kupci i kao dobavljači.
– Uslov kao takav je postavljen da stavimo sve ponuđače u ravnopravan položaj, posto dosta potencijalnih ponuđača ne vrši prodaju pravnim licima. Odnosno da bi ohrabrili male ponuđače koji prodaju u najvećem obimu vrše fizičkim licima a ne mogu dobiti potvrdu od svojih kupaca – pravdali su se oni.
Međutim u KRŽ-u su mišljenja da je u ovom slučaju došlo do bitne povrede Zakona o javnim nabavkama gdje postoji neusklađenost tenderske dokumentacije i gdje dolazi do protivrječnosti i nejasnoća. Zbog toga su tender, kao i svi popratni akti koje je donosio ugovorni organ poništeni, izvijestio je Capital.
Braća Ahmetlić su i ranije jedan drugom rušili tendere. Posljednji slučaj bio je u septembru prošle godine, s tim da je Izudin pokvario posao Hajrudinu vezan za nabavku kerozina Federalnoj upravi civilne zaštite.
BiznisInfo.ba je pisao o tom slučaju.
Naime, vlasnik naftne kompanije Hifa Oil Izudin Ahmetlić tada je oborio je tender FUCZ-a, zbog čega je firma Hifa Petrol Hajrudina Ahmetlića izgubila posao vrijedan 40.751 KM.
Naime, Ured za razmatranje žalbi BiH usvojio je tada žalbu kompanije Hifa Oil i poništio tender raspisan sredinom juna o nabavci kerozina odnosno izbor najpovoljnijeg ponuđača na tom tenderu kompanije Hifa Petrol,
U žalbi kompanije Izudina Ahmetlića tada su izneseni oštri navodi o postupanju njegovog brata Hajrudina odnosno kompanije Hifa Petrol. Tako Hifa Oil navodi da je Hifa Petrol dao lažnu izjavu u vezi sa ispunjavanja uvjeta da može vršiti isporuku kerozina na Međunarodnim aerodromima Mostar, Sarajevo i Tuzla.
Hifa Oil je ustvrdio i da Hifa Petrol nema sklopljene ugovora sa aerodromima Tuzla i Sarajevo. Također, tvrdili su da je Hifa Petrol dao neprirodno nisku cijenu u odnosu na Hifa Oil.
Politika
IZETBEGOVIĆ POSJETIO MEĐUNARODNI SAJAM PRIVREDE: "Najuspješniji primjer poduzetničkog duha u BiH" (FOTO)
26. Sep. 20250
Ekonomija
MILIJARDER IZ BiH ULAZI U NOVI BIZNIS: Jedan od najbogatijih Bosanaca udružio snage s poznatim poduzetnicima...
25. Avg. 20250
Ekonomija
SUSRET KOD KONAKOVIĆA: Da li je ovo "najskuplja" fotografija u historiji BiH? (FOTO)
16. Feb. 20251
Sport
IZUDIN AHMETLIĆ HITNO REAGOVAO: Hifa Oil osigurala stipendije za Ismaila Barlova i Ismaila Zulfića, podrška uručena i treneru
10. Sep. 20240
Rat u zalivu
PAD AMERIČKOG ŠTITA: Iranski projektili spržili najskuplje radare u Emiratima
Prije 8 min0
Rat u zalivu
RAT POPRIMA SVE ŽEŠĆE DIMENZIJE: Iranska garda moguće oborila još jedan F-15, raketa pogodila američku vojnu bazu Al Udeid u Kataru
Prije 14 min0
Rat u zalivu
ZVANIČNO: Iran dobio novog vrhovnog vođu
Prije 25 min0
Svijet
TRUMP ZALUPIO VRATA IRANU: "Baš me briga hoće li doći na Svjetsko prvenstvo"
Prije 34 min0
Ekonomija
VJEROVALI ILI NE: Za četiri dana isplata uvećanih mirovina, evo za koliko...
01. Mar. 20260
Ekonomija
DRAMATIČAN RAST CIJENA GORIVA: Jutros je na benzinskim pumpama u Sarajevu cijena benzina skočila na...
02. Mar. 20261
Ekonomija
OVO PRIJETI DA PRERASTE U TOTALNI RAT: Iran objavio spisak imovine koja je legitimna meta, nišan usmjeren na naftna polja Chevrona, Exxona, KBR-a...
28. Feb. 20260
Ekonomija
ALMIR BEČAREVIĆ UPOZORAVA: Očekivani skok cijena goriva na pumpama za 20 feninga je samo početak
02. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.