Mini market
STANIVUKOVIĆ POZVAO MINISTRA BUDIMIRA DA GA UHAPSI: "Od mene ste napravili kretena i ponižen sam!"
Prije 15 min0
Usvajanje ovog zakona moglo bi značiti da će vlada prvi put donijeti zakon o gašenju neke društvene mreže. Očekuje se da će Senat glasati o nacrtu zakona sljedeće sedmice, a predsjednik SAD Džo Bajden je rekao da će potpisati zakon.
HiTec
21. Apr. 2024
0
Sa 360 glasova "za", i svega 58 "protiv" izglasan je zakon u Predstavničkom domu Američkog kongresa koji bi mogao dovesti do potpune zabrane korištenja društvene platforme TikTok.
Usvajanje ovog zakona moglo bi značiti da će vlada prvi put donijeti zakon o gašenju neke društvene mreže. Očekuje se da će Senat glasati o nacrtu zakona sljedeće sedmice, a predsjednik SAD Džo Bajden je rekao da će potpisati zakon.
"Ovaj zakon štiti Amerikance, a posebno američku djecu od zlonamjernog uticaja kineske propagande kroz aplikaciju TikTok. Ova aplikacija je špijunski balon u telefonima Amerikanaca", rekao je predstavnik republikanaca u Teksasu Majkl Mekkaul autor zakona, prenosi Gardijan.
Usvajanje ažurirane verzije zakona uslijedilo je nakon što je predsjednica trgovinskog odbora Senata, u martu pozvala Dom da revidira detalje zakona, čime se sada produžava period prodaje TikTokove matične kompanije "Bytedance" sa šest mjeseci na godinu dana.
Kritičari popularne aplikacije za društvene mreže tvrde da bi "Bytedance", sa sjedištem u Kini, mogao prikupljati korisničke podatke i cenzurirati sadržaj koji je kritičan prema kineskoj vladi.
U međuvremenu, TikTok je više puta ponavljao da nije i da neće dijeliti podatke o američkim korisnicima s kineskom vladom.
"TikTok je nezavisna platforma, sa svojim vlastitim liderskim timom, uključujući CЕO sa sjedištem u Singapuru, COO sa sjedištem u SAD i globalnog šefa povjerenja i sigurnosti sa sjedištem u Irskoj”", saopštili su iz kompanije.
Kao odgovor ranije ove sedmice na tada predstojeće glasanje Predstavničkog doma, TikTok je napisao objavu na društvenim mrežama izražavajući svoje nezadovoljstvo zbog ovog zakona i sposobnosti SAD da “zatvore platformu koja godišnje doprinosi američkoj ekonomiji 24 milijarde dolara”.
Mini market
STANIVUKOVIĆ POZVAO MINISTRA BUDIMIRA DA GA UHAPSI: "Od mene ste napravili kretena i ponižen sam!"
Prije 15 min0
Sport
I DALJE JE JEDAN OD NAJVEĆIH: Inter Miami i Lionel Messi produžit će ugovor
Prije 26 min0
Evropa
DUGOGODIŠNJI SPOR SA INFLUENSERICOM: Bračni par Macron iznijet će američkom sudu dokaze da je Brigitte Macron žena
Prije 39 min0
Hronika
ZBOG SVAĐE U SAOBRAĆAJU U SARAJEVU: Muškarac repetirao pištolj i prijetio ubistvom policajcu
Prije 47 min0
HiTec
SPREMITE SE ZA OGROMNE PROMJENE: "Sigurno je jedno - učit ćemo cijeli život, tokom čitave karijere"
15. Sep. 20250
HiTec
SPISAK NAJINOVATIVNIJIH DRŽAVA SVIJETA: Ova europska država je na vrhu od 2011. godine
Prije 21h0
HiTec
NIŠTA OD GAŠENJA: Konačno poznato ko će postati novi vlasnici TikToka!
Prije 22h0
HiTec
NIZ APLIKACIJA I ALATA: Apple promovisao veliku softversku nadogradnju, evo šta sve donosi iOS 26
16. Sep. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.