Društvo
BH NOVINARI O GAŠENJU AL JAZEERA BALKANS: "Nenadoknadiv udar na medijsku zajednicu regije"
Prije 19 min0
Fitohemikalije u povrću posebno su važne za zdravlje srca.
Zdravlje
15. Maj 2024
0
Redovna konzumacija voća i povrća naučno je povezana sa smanjenjem rizika od kardiovaskularnih bolesti. Ako ga ne jedete prečesto, vrijeme je da počnete, posebno ono koje kardiolozi posebno preporučuju.
“Povrće je važan dio prehrane zdrave za srce. Razlog je to što obiluje raznim vitaminima, uključujući B1, B2, niacin i folat, esencijalnim elementima poput kalcija i kalija te fitokemikalijama, koje su bioaktivni spojevi biljnog podrijetla,” kaže kardiologinja Joy Gelbman.
B vitamini pomažu u održavanju krvnog tlaka na zdravoj razini, dok niacin pomaže u snižavanju LDL kolesterola. Folat je povezan smanjenjem rizika od kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara. Kalcij igra ulogu u održavanju otkucaja srca, a kalij blagotvorno djeluje na srce smanjujući napetost u stijenkama krvnih žila, što pomaže u snižavanju krvnog tlaka.
Fitohemikalije u povrću posebno su važne za zdravlje srca. Naučna istraživanja pokazuju da pomažu u zaštiti od oksidativnog stresa koji uzrokuje upalu u tijelu i može negativno utjecati na srce.
Uz sve ove dobrobiti, povrće je također bogato vlaknima. Prehrana bogata vlaknima podržava zdravlje srca sprječavajući porast kolesterola i krvnog tlaka.
Iako je sve povrće dobro, dr. Gelbman posebno voli lisnato, zeleno povrće.
“Volim kelj, špinat i kinesko zelje. Lisnato povrće posebno je dobro za zdravlje srca jer je bogato nitratima koji se pretvaraju u dušikov oksid, spoj koji može opustiti krvne žile”, kaže ona.
Kardiolog dr. Deepak Vivek preferira špinat. Podupire zdravlje kardiovaskularnog sistema na mnogo načina, uključujući poboljšanje osjetljivosti na inzulin i smanjenje oksidativnog stresa.
“Može pomoći i u snižavanju krvnog tlaka jer je bogat izvor vlakana, vitamina A, vitamina C, vitamina K, željeza, kalija i folata”, pojasnio je ljekar.
Špinat je izbor broj jedan i za mnoge druge kardiologe. Dr. Sushant Khaire objašnjava da je željezo u špinatu važno za proizvodnju crvenih krvnih stanica.
“Špinat također ima vitamin E, antioksidans koji štiti tijelo od slobodnih radikala koji mogu igrati ulogu u izazivanju bolesti srca, raka i drugih bolesti”, naveo je za Parade.
Dok je činjenica da je lisnato povrće zbog svog nutricionističkog profila zdravo za srce, još jedna prednost je njegova svestranost. Možete ga integrirati u gotovo svaki obrok. Neki ga dodaju omletima, jedu kao salatu ili uz tjesteninu. Šta god odabrali, imajte na umu da će konzumacija više zelenog povrća koristiti cijelom tijelu, posebno srcu.
Društvo
BH NOVINARI O GAŠENJU AL JAZEERA BALKANS: "Nenadoknadiv udar na medijsku zajednicu regije"
Prije 19 min0
Mini market
DRAGAN BURSAĆ O ZATVARANJU AL JAZEERE BALKANS: Kako se gasi svjetionik istine
Prije 26 min0
Vijesti
AUTOR ROMANA "BEARA", IVICA ĐIKIĆ O GLAVNOM OPERATIVCU UŽASA U SREBRENICI: "Kod nekih se dogodio trenutak pokajanja, kod Beare - ne"
Prije 34 min0
Vijesti
INFO ZA GRAĐANE: Večeras privremena obustava saobraćaja u Sarajevu
Prije 45 min0
Zdravlje
LJEKAR PREPORUČUJE: Ovaj napitak prije spavanja smanjuje upale i čisti jetru, a odličan je i protiv nesanice
09. Jul. 20250
Zdravlje
STANJE KOJE POGAĐA SVE VIŠE LJUDI: Osjećate li trnce u prstima i bol u laktu? U pitanju je sindrom koji može imati ozbiljne posljedice...
10. Jul. 20250
Zdravlje
KAKO PREPOZNATI NEDOSTATAK VITAMAN D: Simptomi se razlikuju kod djece i odraslih
10. Jul. 20250
Zdravlje
DETALJNO SECIRANJE SAMO JEDNE CIGARETE: Evo šta vašem tijelu čini svaki dim koji udahnete
Prije 3h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.