Regija
VUČIĆ PODILAZIO IZRAELCIMA: „Privukli su mnoge islamske zemlje zbog pitanja Srebrenice...“
07. Jun. 20250
U pismu koje potpisuje Saša Mart, otpravnik poslova u Stalnoj misiji Srbije pri UN, navodi se da su "nasuprot tvrdnjama o postojanju snažne regionalne podrške rezoluciji, kosponzori nastavili sa praksom jednosmjerne komunikacije, bez mogućnosti pitanja i komentara, uz odsustvo otvorenih konsultacija koje bi podrazumijevale učešće svih država članica Ujedinjenih nacija".
Vijesti
18. Maj 2024 18. Maj 2024
4
Stalna misija Srbije pri Ujedinjenim nacijama reagovala je na pismo koje su stalne misije Njemačke i Ruande uputile svim državama članicama 17. maja u svojstvu glavnih sponzora rezolucije o Srebrenici, uz poziv zemljama da glasaju protiv rezolucije.
U pismu koje potpisuje Saša Mart, otpravnik poslova u Stalnoj misiji Srbije pri UN, navodi se da su "nasuprot tvrdnjama o postojanju snažne regionalne podrške rezoluciji, kosponzori nastavili sa praksom jednosmjerne komunikacije, bez mogućnosti pitanja i komentara, uz odsustvo otvorenih konsultacija koje bi podrazumijevale učešće svih država članica Ujedinjenih nacija".
- Navedeno samo potvrđuje činjenicu na koju Republika Srbija ukazuje od samog početka - netransparentnost procesa bez šireg regionalnog konsenzusa i saglasnosti razotkriva stvarnu namjeru koja se krije iza rezolucije. Protivno svim procedurama i praksi GS UN, slanjem „revidiranog“ teksta rezolucije dogovorenog u uskom krugu kosponzora, države članice se pokušavaju dovesti u zabludu da se radi o suštinskim izmjenama koje treba da ubijede države članice da podrže tekst - navodi se u pismu.
Piše i da "pokušaj kosponzora da ukažu da se sudskim postupcima utvrđuje individualna krivica, nastoji se prikriti da se, u širem političkom diskursu, moralna odgovornost za genocid nastoji kolektivno pripisati cijelom narodu. Srpski narod, koji je tokom dvadesetog vijeka bivajući na strani istine i pravde tokom dva svjetska rata, izložen strašnim stradanjima, pokušaju istrebljenja i genocidu, nikada na to neće pristati.
Dosljedno isticanje Republike Srbije da rezolucija koja se odnosi na osjetljivo pitanje žrtava jednog tragičnog rata mora da predstavlja, prije svega, „vlasništvo“ Bosne i Hercegovine (BiH), pokušava se neuvjerljivo u posljednjem pismu glavnih kosponzora zamaskirati „regionalnim vlasništvom“. Istovremeno potpuno se zanemaruje da inicijativa o ovako osjetljivom pitanju nije pokrenuta u dogovoru sva tri naroda u BiH, protivno Ustavu BiH i bez saglasnosti trojnog Predsjedništva - navodi se.
Dodaje se i da "o pravoj namjeri koja stoji iza ove rezolucije govori nedavna izjava zvaničnika Bosne i Hercegovine, ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića, koji je rekao da „takva Srbija zaslužuje prezir i ne zaslužuje nikakvu ruku saradnje“, te da će Bosna i Hercegovina na sve druge načine tražiti nadoknadu ratne štete, kao i obnovu revizije presude protiv Srbije.
- Ovakve neodgovorne i neprimjerene izjave zvaničnika jedne države otkrivaju prave namjere i zasigurno ne doprinose stabilnosti, kako u BiH, tako ni u regionu, na šta Srbija od početka upozorava.
Države članice Ujedinjenih nacija, koje su se voljom predlagača našle u nezavidnoj situaciji, ne treba dalje dovoditi u zabludu pokušajem predstavljanja navodno revidiranog teksta. Države članice ne treba dovoditi u zabludu ni o pravovremenosti iniciranja rezolucije o Srebrenici, jer nasuprot nastojanjima da se 2024. predstavi kao najadekvatnija, godinu u kojoj se nalazimo karakterišu složene geopolitičke okolnosti, pa otvaranje historijski osjetljivih tema samo produbljuje podjele i može proizvesti dodatne nestabilnosti na Balkanu - piše Mart.
Navodi i da "imajući u vidu nesagledive posljedice ovakvog nacrta rezolucije već u ovoj fazi, na krhki proces pomirenja otvaranjem starih rana, još jednom apelujemo na kosponzore da, u interesu svih, prije svega naroda u BiH, ali i svih članica UN, povuku tekst rezolucije, kako države članice ne bi bile dovedene u poziciju da glasaju o osjetljivom pitanju koje zahtijeva konsenzus.
- Ukoliko to ne bude slučaj, ukazujemo da ova rezolucija već izaziva duboke podjele u međunarodnoj zajednici i dovodi do usložnjavanja procesa u čitavom regionu, zbog čega pozivamo sve države članice UN da ne glasaju za pomenutu rezoluciju - naveo je Mart u pismu.
Regija
VUČIĆ PODILAZIO IZRAELCIMA: „Privukli su mnoge islamske zemlje zbog pitanja Srebrenice...“
07. Jun. 20250
Svijet
DOKAZ DA JE REZOLUCIJA O SREBRENICI USPJELA U UN-u: Američka savezna država proglasila 11. juli Danom sjećanja na genocid u Srebrenici
19. Jul. 20241
Društvo
ZLATKO LAGUMDŽIJA NAJAVLJUJE: "Prvi put će se u UN-u 11. jula obilježiti godišnjica genocida"
07. Jul. 20240
Društvo
POLITIKA JE IZA SVEGA: Da li je manje turista iz Srbije u Sarajevu i BiH nakon usvajanja rezolucije o Srebrenici?
29. Jun. 20240
Vijesti
GRAD U HERCEGOVINI NA NOGAMA: Opasan otpad im pored kuća, vrtića i Doma zdravlja - šta kaže HDZ-ov načelnik?
Prije 8 min0
Svijet
AMERIČKI ZVANIČNICI OTKRILI OBAVJEŠTAJNE PODATKE: Svijet su dijelili trenuci od katastrofe
Prije 19 min0
Svijet
TRUMP OBJAVIO: Izrael pristao na okvir sporazuma o prekidu vatre u Gazi
Prije 27 min0
Sport
IVICA KOSTELIĆ U BiH JE IMAO ZADATAK: Uočio je puno džamija, pa mu je sinula ideja
Prije 37 min0
Vijesti
BORJANA KRIŠTO DOVEDENA PRED ZID: Mora imenovati Vukanovića...
30. Jun. 20252
Vijesti
TUŽNA VIJEST IZ SARAJEVA: Napustio nas je prof. dr. Emir Solaković, veliki čovjek i vrsni hirurg
29. Jun. 20251
Vijesti
DODIK NAPOKON OTKRIO "PAKLENI PLAN": "Kada mi je ambasador SAD Bond rekao da u budućnosti neće biti Srba u RS, htio sam ga baciti u jezero na mom imanju!"
Prije 17h3
Vijesti
OGOLJENA RUŠILAČKA POLITIKA ZVANIČNOG BEOGRADA I BANJA LUKE: Ambasador BiH u UN-u Zlatko Lagumdžija za "SB" o 30. godišnjici obilježavanja genocida u Srebrenici, ali i o…
30. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 4
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.