Auto
LUKSUZ KOJI VAS NA AUTOCESTAMA U HRVATSKOJ MOŽE KOŠTATI 260 EURA:: Ovo su najčešće greške
Prije 45 min0
EU je djelovala brzo i namirila manjak plina koji je nastao odbacivanjem Gazproma, Norveška je uskočila, a Bloomberg i Le Monde navode da iz skandinavske zemlje sada dolazi 30% evropskih potreba plina.
Ekonomija
19. Maj 2024
0
Mada su mnogi kvazi analitičari predviđali haos u Evropi koji će nastati prestankom dotoka ruskog plina, desio se obrnuto: Evropa se nije smrzavala, plina ma dovoljno, ali po nešto višim cijenama, dok Rusija ima silnih problema s pronalaskom novog trzišta za plin koji čini okosnicu njenog izvoza i državnog budžeta.
Agresija Rusije na Ukrajinu skupo je stajala moćni Gazprom, giganta koji je bio personifikacija snage i utjecaja Moskve na energetskom planu osobito kad je u pitanju Evropa. Ovaj ruski div izvjestio je početkom maja da je prošle godine poslovala s neto gubitkom od 6,9 milijardi dolara, zaključivši godinu u minusu prvi puta u više od 20 godina, izvještava Reuters.
Prihod od prodaje plina bio je dvostruko manji nego u 2022. godini, prenosi novinska agencija Tass.
Gazprom je stradao jer nije uspio namiriti gubitak evropskog tržišta. Velike su se nade polagale u izvoz u NR Kinu, ali Peking pristaje na prijateljstvo bez granica tako dugo dok mu donosi korist.
Plinovod Snaga Sibira bi tek trebao dostići puni godišnji kapacitet 38 milijardi kubnih metara krajem ove godine, a samo je Sjevernim tokom 1 u EU stizalo 55 milijardi. Oba sjeverna toka ne rade zbog obustave kupovine ruskog plina, ali i sabotaži na plinovodu.
Cijena plina koju plaća Kina niža je nego što je plaćala Evropa, a Rusija očekuje da će cijena plina za Kinu nastaviti postupno padati u sljedeće četiri godine.
Gazprom je 2018. godine u EU i druge zemlje, poput Turske, izvozio 200,8 milijardi kubnih metara. Stručnjak moskovskog Instituta za energetiku i financije Aleksej Belogorijev rekao je da bi Gazpromu bilo nemoguće ponovno stvoriti profitabilnost oslanjajući se isključivo na svoje plinsko poslovanje, piše Reuters. Kazao je da je strateški zaokret prema proizvodnji i izvozu amonijaka, metanola i drugih proizvoda za preradu plina za Gazprom moguć, ali da se to neće brzo isplatiti.
EU je djelovala brzo i namirila manjak plina koji je nastao odbacivanjem Gazproma, Norveška je uskočila, a Bloomberg i Le Monde navode da iz skandinavske zemlje sada dolazi 30% evropskih potreba plina.
Katar i SAD bi povećanim izvozom ukapljenog plina trebali dodatno omogućiti diversifikaciju tržišta EU.
Auto
LUKSUZ KOJI VAS NA AUTOCESTAMA U HRVATSKOJ MOŽE KOŠTATI 260 EURA:: Ovo su najčešće greške
Prije 45 min0
Kultura
SYLVESTER STALLONE PRIZNAO KOJI JE NAJBOLJI AKCIONI FILM KOJI JE SNIMIO: "Bio sam jako zadovoljan i iskreno sam mislio..."
Prije 1h0
Društvo
VELIKI USPJEH U16 VATERPOLO REPREZENTACIJE BiH U LJUBLJANI: Neum slavi bronzane momke
Prije 1h0
Estrada
MITAR MIRIĆ PROGOVORIO O KARIJERI I FINANSIJAMA: "Šaban i ja smo bili najskuplji"
Prije 1h0
Ekonomija
NEZAKONITO BOGAĆENJE: Federacija BiH osniva ured za zapljenu imovine
12. Jul. 20250
Ekonomija
CESTA KOJA ŽIVOT ZNAČI: Poznat datum završetka radova važne dionice na Koridoru 5C
13. Jul. 20250
Ekonomija
ČESI U NEVJERICI: Jedan grad na Jadranu izdvaja se po enormnom rastu cijena...
Prije 17h0
Ekonomija
ODABRATI OVAJ KRAJ NAŠE DRŽAVE ZA GODIŠNJI ODMOR PUN JE POGODAK: "Ovo je najljepša i očaravajuća rijeka" (VIDEO)
13. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.