TAJNA KOJU JE RAISI ČUVAO KAO OČI U GLAVI: 3 žene o kojima sad bruji cijeli svijet

Iranski državni mediji javili su da je predsjednik Irana Ebrahim Raisi poginuo u helikopterskoj nesreći u nedelju. On se vraćao iz posjete Azerbejdžanu. Kao preliminarni uzrok pada helikoptera navodi se kvar letjelice.

  • Šareni svijet

  • 21. Maj 2024  

  • 0

Privatni život stradalog predsjednika Irana Ebrahima Raisija obavijen je velom tajne. Dok je svjetska javnost upoznata sa njegovom biografijom, nema mnogo dostupnih informacija o njegovoj supruzi Džamile, kao ni o njihove dvije kćerke. Džamile je profesorka filozofije, dok je o kćerkama poznato samo gdje su studirale.

Iranski državni mediji javili su da je predsjednik Irana Ebrahim Raisi poginuo u helikopterskoj nesreći u nedelju. On se vraćao iz posjete Azerbejdžanu. Kao preliminarni uzrok pada helikoptera navodi se kvar letjelice.

Iranski zvaničnici navode da će biti pokrenuta zvanična istraga, a ceremonije ispraćaja Raisija na večni počinak trajaće nekoliko dana. On će biti sahranjen u rodnom gradu u srijedu.

Porodica Raisi

Ebrahim Raisi se 1983. godine oženio ženom po imenu Džamile Alamolhoda. Ona je kćerka imama Ahmada Alamolhode. Džamile Sadat je vanredni profesor na Teheranskom univerzitetu Šahid Behešti, a takođe je i predsjednik univerzitetskog Instituta za fundamentalne studije nauke i tehnologije.

Par ima dvije kćerke, a čak ni njihova imena nisu poznata široj javnosti. Jedna od njihovih kćerki studirala je na Univerzitetu Šarif, dok je druga pohađala Univerzitet u Teheranu.

Džamile Alamolhoda

Udovica Ebrahima Raisija je profesorka obrazovne filozofije koja je odigrala neobičnu ulogu za vrijeme njegovog predsjedničkog mandata.

Žene su rijetko vidljive na bilo kom nivou iranskog društva, čak i kada su udate za predsjednika. Međutim, Džamile Alamolhoda je progovorila javno o brojnim pitanjima, uključujući važnost obrazovanja.

Kao kćerka uglednog sveštenika koji je zabranio živu muziku u jednom svetom gradu, doktorirala je i autorka je osam knjiga.

Prošle godine je rekla dala intervju za Financial Times

"Radim ovo već duže vrijeme, ali sada mi se čini da slučajno imam platformu i da su moje aktivnosti vidljive“, rekla je tada supruga stradalog iranskog predsjednika.

Njen javni profil doveo je do kritika nekih konzervativnih ličnosti u Iranu, iako je rekla da nikada ništa nije uradila bez razgovora sa suprugom.

Raisi i Alamolhoda imaju dvije kćerke i najmanje jedno unuče.

Alamolhoda je doktorirala u oblasti filozofije na Univerzitetu Tarbiat Modares 2001. godine. Postala je član Odjeljenja za liderstvo i razvoj obrazovanja Škole obrazovnih nauka i psihologije Univerziteta Šahid Behešti i sada je jedan od predavača. Predaje predmete kao što su filozofija visokog obrazovanja, antropologija u islamu, nastavne metode, teorijske osnove obrazovnog menadžmenta, filozofske škole i obrazovni pogledi na doktorskom kursu Univerziteta Šahid Behešti.

Džamile Alamolhoda je bila direktor Instituta za humanistička istraživanja. Osnovala je Institut za fundamentalne studije nauke i tehnologije Univerziteta Šahid Behešti 2013. godine i njegov je direktor. Ovaj istraživački institut ima zadatak da predstavi modele politike nauke i tehnologije zasnovane na razumijevanju i evaluaciji epistemoloških i društvenih aspekata nauke i tehnologije. U martu 2020. imenovana je za sekretara „Savjeta za transformaciju i obnovu obrazovnog sistema zemlje“ od strane Vrhovnog savjeta kulturne revolucije.

Alamolhoda je imenovana za člana izvršnog odbora za zapošljavanje fakulteta na Teheranskom univerzitetu u maju 2023.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...