Svijet
OGLASILA SE BIJELA KUĆA: "Postigli smo s Rusijom važan dogovor!"
Prije 23 min0
Tagesschau spominje Dodikovo negiranje genocida, ali posebno ističe slučaj Nenada Nešića, ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine, koji je nedavno u televizijskoj emisiji izgovorio “neukusnu šalu”, ismijavajući žrtve.
Mini market
23. Maj 2024
2
Brojni mediji u njemačkom govornom području izvještavaju o današnjem glasanju u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija o rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Ono što je zajedničko u gotovo svim tim izvještajima je da rezolucija nigdje ne spominju Srbi, te se novinari pitaju na osnovu čega zvaničnici Srbije i bh. entiteta Republike Srpske izjavljuju da se radi o nečemu što je usmjereno diretkno protiv njihovog naroda.
Na primjer, nakon objašnjenja šta se desilo u Srebrenici i da je to potvrđeno međunarodnim presudama, njemački Focus navodi:
“Vučićev argument da bi rezolucija UN kolektivno osudila i stigmatizovala “srpski narod” nema osnova jer toga jednostavno nema u rezoluciji”.
Tagesschau također navodi da “Rezolucija UN-a takođe ne pripisuje Srbiji nikakvu krivicu za zločine”, ali da se Srbija ipak žestoko se opire rezoluciji. Navodi se da je predsednik Aleksandar Vučić otputovao je u Njujork ranije ove sedmice da ubijedi države da ne glasaju za to.
“Stručnjaci za međunarodno pravo odbacuju Vučićeve izjave kao neosnovane. Odluka nema nikakve pravne posljedice. I države koje je podržavaju pokušale su da opovrgnu argumente Srbije uoči glasanja”, piše ovaj list.
Austrijski ORF piše:
“Iako se Srbija i Republika Srpska nigdje u rezoluciji ne pominju imenom, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u više navrata tvrdio da će nakon njenog usvajanja njegova zemlja morati da se suoči sa zahtjevima za ratnu odštetu, dok će Republika Srpska čak biti suočena sa raspadom. Međutim, mišljenja stručnjaka da to uopšte nije tačno prenosila su se samo u medijima koji su kritikovali vlast u Srbiji i ostala nepoznata široj javnosti”.
Focus navodi da je u Srbiji pod predsjednikom Vučićem i RS-u pod entitetskim predsjednikom Miloradom Dodikom, “negiranje genocida u Srebrenici i glorifikacija počinitelja je, da tako kažemo, državna politika”.
Tagesschau nacodi da rezolucija poziva države UN-a da sačuvaju činjenice o genocidu i osuđuje negiranje genocida i veličanje počinitelja.
“Ovo je očigledno previše da se traži od nekih političara u BiH i Srbiji. Negiranje ili trivijalizacija genocida je ovdje dnevni red – i obično ostaje nekažnjeno”, navodi ovaj list, te ističe da je upravo načelnik Srebrenice Mladen Grujičić jedan od političara koji to rade.
Tagesschau spominje Dodikovo negiranje genocida, ali posebno ističe slučaj Nenada Nešića, ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine, koji je nedavno u televizijskoj emisiji izgovorio “neukusnu šalu”, ismijavajući žrtve.
Njemački TAZ piše da je “ova rezolucija svojevrsno izvinjenje UN-a za tadašnje neuspjehe”.
“Ali činjenica da će se žrtve genocida sjećati svake godine u budućnosti nije samo satisfakcija za žrtve, Srebreničanke, poput Munire Subašić. Za načelnika Memorijalnog centra u Srebrenici Emira Suljagića, a posebno za one koji su tada preživjeli, pozitivno je vidjeti da će se žrtve genocida u njihovom gradu ubuduće spominjati u svim školskim udžbenicima širom svijeta”, navodi TAZ.
“Da li je ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock zaista uspjela vjerodostojno u vezi Srebrenica skupa sa Ruandom predstavljati njemačku vanjsku politiku? Hoće li zapadne, ali još važnije afričke, latinoameričke i azijske zemlje, posebno sada, nakon palestinskog sukoba, podržati rezoluciju koju je pokrenula Njemačka? Da bi bili prihvaćena, potrebno je postići dvotrećinsku većinu u Generalnoj skupštini. Srpska strana, zajedno sa prijateljima iz Rusije, Severne Koreje, Irana, Nikaragve, Mađarske i drugih, čini sve da spriječi ovu rezoluciju”, ističe ovaj list.
TAZ navodi da su u proljeće poruke iz RS-a i Srbije bile agresivnije – “pijani muškarci marširali su pored spomen-obilježja u Potočarima, a Bošnjacima se ponovo prijetilo noževima, bodljikavom žicom i “Srebrenicom” na fudbalskim stadionima”.
“Ali od agresivne opcije se moralo odustati jer se u UN-u stvarala većina za Srebrenicu (rezoluciju). Dakle, Beograd je morao da promjeni pristup. Nakon što je agresivna kampanja propala, sada se usvajaju mekši tonovi”, navodi ovaj list, ističući izjave Marka Đurića, ministra vanjskih poslova Srbije, koji upozorava da rezolucija neće dovesti do pomirenja, već do ponovnog razdora na Balkanu.
“Prema riječima srpskog rukovodstva, predloženom rezolucijom se prikriva činjenica da nisu samo bosanski Muslimani (Bošnjaci) bili žrtve balkanskih ratova, već i druge etničke grupe, posebno Srbi. To što od tada nije prošla nijedna sedmica u kojoj se ne odaje počast i ne slave osuđeni srpski ratni zločinci, ministru vanjskih poslova nike vrijedno spomena”, navodi TAZ.
Svijet
OGLASILA SE BIJELA KUĆA: "Postigli smo s Rusijom važan dogovor!"
Prije 23 min0
Evropa
NOVI VJETROVI: Održana konstituirajuća sjednica novog saziva Bundestaga, predsjedavajući podržao Palestinu
Prije 28 min0
Svijet
TRUMP NAKON SKANDALA: "Michael Waltz je naučio lekciju i on je dobar čovjek"
Prije 37 min0
Hronika
TUŽNA VIJEST IZ SRBIJE: Čuveni srpski sudija poginuo u strašnoj saobraćajnoj nesreći
Prije 38 min0
Mini market
„JESI LI ODLUČILA U KOJU ĆEŠ STRANKU, BJEŽI DOK JOŠ NIJE KASNO...“: Gore društvene mreže nakon istupa Sanje Vulić...
Prije 10h1
Mini market
BURNO NA SJEDNICI NSRS-a: Vukanović zatražio njegovu ostavku, a evo kako je Stevandić reagirao (VIDEO)
24. Mar. 20250
Mini market
SRĐAN PUHALO O DOLASKU EKSTREMNE DESNICE U BANJU LUKU I SASTANKU S LICEM S POTJERNICE: "Dodik se opet..."
23. Mar. 20252
Mini market
VUČIĆ KAO DA JE VEČERAS POZVAO DODIKA DA OSTANE U BEOGRADU: "Ovo mu pripada"
Prije 19h7
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.