KAKO JE NASTAO POJAM KOJI DANAS SVI KORISTIMO: Prvi računarski "bug" bio je - pravi insekt

Pojam "debugging", koji znači proces otklanjanja grešaka, također se pojavio u kontekstu priče o Grace Hopper. Ta je priča samo jedan u nizu pokazatelja koliko su nepredvidivi faktori mogli utjecati na rani razvoj računarske tehnologije.

  • HiTec

  • 13. Jun. 2024  13. Jun. 2024

  • 0

Prvi računarskii "bug" zapravo je bio pravi insekt, i to - moljac! Danas se termin "bug" u računarstvu koristi za označavanje greške u kodu ili sistemu, no kako je taj termin zapravo nastao i kakve veze s njim ima jedan mali moljac?

Pojam "bug" potječe iz 1947. godine. Tech pionirka i programerka Grace Hopper radila je u to vrijeme na stroju Mark II Aiken Relay Calculatoru na Sveučilištu Harvard. Kako nije pravilno radio, ona i njen tim pronašli su pravog moljca zaglavljenog među instalacijom u računaru, što je uzrokovalo kvar u sistemu.

Tim je pažljivo uklonio moljca i zalijepio ga u svoj dnevnik uz bilješku: "Prvi pravi stvarni slučaj pronađenog 'buga'." (First actual case of bug being found).

Nakon toga je taj pojam ušao u širu upotrebu te postao sinonim za tehničke probleme i greške u računarskim sistemima.

Iako se termin "bug" u smislu tehničke greške koristio i prije ovog incidenta - primjerice Thomas Edison koristio je sličan izraz još krajem 19. stoljeća za opisivanje problema u svojim izumima - priča o moljcu iz računara Mark II dodala je konkretan i slikovit primjer ovom izrazu. 

Pojam "debugging", koji znači proces otklanjanja grešaka, također se pojavio u kontekstu priče o Grace Hopper. Ta je priča samo jedan u nizu pokazatelja koliko su nepredvidivi faktori mogli utjecati na rani razvoj računarske tehnologije. 

Danas, pojam "bug" koristi se u gotovo svim aspektima informatike i softverskog inženjeringa. Od malih aplikacija do ogromnih sustava, "bugovi" su neizbježan dio razvoja, kao i "debugging".

Kad vam se sljedeći put dogodi "bug", sjetite se malog moljca koji je postao dio računarske historije i doprinio stvaranju termina koji danas svi koristimo, prenosi Tportal. 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...