Društvo
BAHO TOPALBEĆIREVIĆ SE JAVIO IZ MEKKE: "Prošao sam desetine finala, ali ovo je neprocjenjivo"
04. Dec. 20250
Nakon boravka na Arefatu, hadžije su autobusima prevezene do Muzdelife, gdje su provele dio noći i sakupile kamenčiće za bacanje na džemretima.
Vijesti
16. Jun. 2024
0
Prvog dana Kurban-bajrama hadžije i hadžinice iz naše zemlje od ranih jutarnjih sati pristizali su u hotel, nakon što su sinoć obavili u fizičkom smislu najzahtjevniji dio obreda hadža – pješačenje od Muzdelife do džemreta.
Nakon boravka na Arefatu, hadžije su autobusima prevezene do Muzdelife, gdje su provele dio noći i sakupile kamenčiće za bacanje na džemretima.
Oko ponoći krenuli su s Muzdelife putem Mine, do Velikog džemreta, što je nešto više od deset kilometara pješačenja. Na Velikom džemretu su bacili sedam kamenčića, nakon čega su se vratili u hotel i oslobodili ihrama.
„Medicinska ekipa, kao i svaki put do sada, krenula je prije dva dana sa svojim hadžijama put Arefata i stalno boravila s njima na Arefatu, Muzdelifi i do povratka u hotel. Hvala Bogu, mogu potvrditi da su sve hadžije uspjele obaviti taj neizostavni dio hadža, odnosno boravak na Arefatu, zbog čega smi mi, ustvari i angažirani – da pomgnemo bolesnim, starijim i iznemoglim da to i urade“, izjavio je za Agenciju MINA šef ljekarskog tima dr. Adem Zalihić.
Dodaje kako je tokom boravka na Arafetu evidentiran značajan broj intervencija, ali da je važno istaknuti da nisu bili prinuđeni da ikoga voze u saudisjke bolnice na Arefatu.
„Prilikom povratka s Arefata, očekivano, i nakon Muzdelife, pješačenja i bacanja kamenčića, pojavili su se određeni zdravstveni poremećaju. Uglavnom, sve smo zbrinuli i riješili sve slučajeve, a hadžije hajirli stigli u hotelske sobe“, kazao je Zalihić.
Prema njegovim riječim, jutros od 8.00 sati u ambulanti je evidentirano nekih 150 manjih ili većih hirurških i internističkih intervencija.
„U principu, sve zbrinjivamo. Istina, bili smo prinuđeni jednog pacijenta, odvesti na dodatno rentgensko slikanje zbog frukature malog nožnog prsta“, dodao je Zalihić.
Hadžije prvi bajramski dan provode u čestittanju ovog velikog praznika svojim najbližim u domovini, ali i družeći se s novim prijateljima koje su stekli na ovom životnom putovanju.
Neka bajramska druženja, koja su organizirali vodiči ili pojedinci, već su održana, a neka su najavljena za večernje sate.
Hadžijama danas i narednih dana preostaje obavljanje hadžskog tavafa i sa'j te bacanje kamenčića na preostalim džemretima i oprosnog tavafa, čime će obred hadža biti upotpunjen.
Društvo
BAHO TOPALBEĆIREVIĆ SE JAVIO IZ MEKKE: "Prošao sam desetine finala, ali ovo je neprocjenjivo"
04. Dec. 20250
Svijet
UŽASNI PRIZORI IZ SAUDIJSKE ARABIJE: Poplavljena Mekka nakon obilnih padavina (VIDEO)
06. Jan. 20250
Show
POPULARNI TIKTOKER KHABY LAME OBAVIO UMRU: "Allahu, hvala ti što si mi jedina nada"
21. Dec. 20240
Svijet
RASTE BROJ MRTVIH: U Mekki danas izmjereno 51,8 stepeni Celzijusa
17. Jun. 20241
Politika
IZJAVA ŽELJKA KOMŠIĆA ODZVANJA BRISELOM: "Etničke Bošnjake, koji najviše podržavaju EU put, lažno optužuju kao 'radikalno-islamističke', što nikada nisu bili"
Prije 10 min0
Regija
MEDIJSKI BATINA SNS-a: Šta se krije u pozadini Vučićeve izjave o „ukidanju Informera“
Prije 14 min0
Hronika
SNIMAK KRAĐE U SARAJEVSKOM TRŽNOM CENTRU: Muškarac ukrao pazar iz ugostiteljskog objekta (VIDEO)
Prije 21 min0
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK TREBAO BI BITI OPREZAN: Ovo je tajno europsko oružje protiv Trumpa!
Prije 21 min0
Vijesti
VUKANOVIĆ U NEVJERICI: "Ovo ne bi uradili ni najveći neprijatelji..."
16. Dec. 20250
Vijesti
METEOROLOG BAKIR KRAJINOVIĆ NAJAVLJUJE: Značajnija promjena vremena i snijeg stižu u...
15. Dec. 20250
Vijesti
ĐORĐE VUČINIĆ ZA "SB": "Vlast u RS-u se nagodila sa hrvatskom stranom kako bi dobila više desetina miliona KM, koji su im bili važniji od..."
Prije 10h1
Vijesti
SLADIĆ BEZ DLAKE NA JEZIKU: Ne zanima me ni zveckanje oružjem, ni prepucavanja, mi ćemo masovno...
Prije 11h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.