Politika
KONAKOVIĆ I JUTROS RAZOTKRIVA DODIKA: "Nisi dogovarao ništa sa mnom – nego si pao"
Prije 27 min0
Najemotivniji trenutak današnjeg obilaska bio je u Kravici, odnosno nekadašnjoj Zemljoradničkoj zadruzi, gdje je prema svjedočenjima preživjelih u Haškom tribunalu ubijeno oko 1.300 muškaraca i dječaka
Sjećanje
13. Jul. 2024
0
Oni su krenuli ispred Čaršijske džamije u Srebrenici prema zgradi Osnovnog suda, gdje su položili cvijeće i proučili Fatihu žrtvama genocida odajući im time počast. Zatim su posjetili zgradu stare policijske stanice u Srebrenici i potom krenuli prema Potočarima (zgradi elektroprenosa) i Budak.
Ispred stare policijske stanice vanjski saradnik Memorijalnog centra Potočari Ahmo Mehmedović održao je historijski čas rekavši koliko je osoba ubijeno na tom mjestu.
- Najbrutalnije ubijanje se desilo ovdje, a policijska stanica je trebalo biti mjesto sigurnosti i spasa svih ljudi. Nažalost, postalo je mjesto masovnih ubijanja i zarobljavanja Bošnjaka. Ubijani su ljudi u svojim stanovima, stariji bračni parovi od strane srpskih snaga, a njihova tijela su spaljena - kazao je Mehmedović.
Najemotivniji trenutak današnjeg obilaska bio je u Kravici, odnosno nekadašnjoj Zemljoradničkoj zadruzi, gdje je prema svjedočenjima preživjelih u Haškom tribunalu ubijeno oko 1.300 muškaraca i dječaka.
Predsjednica Udruženja žena "Podrinja" Bratunac Šuhra Sinanović rekla je da je i njen muž jedan od 1.300 ubijenih Bošnjaka u Kravici.
- Moj muž kao i druge žrtve su ubijene u Kravici na najsvirepiji način. Moja mnogobrojna familija je ubijena i žao mi što u Kravici nema spomen-obilježja jer vlasti Republike Srpske nisu nam dozvolili da imamo obilježje gdje su ubijani naši najmiliji - kazala je Sinanović.
Nakon Kravice, uslijedio je obilazak stratišta u Orahovcu, Petkovcima, Kozluku, Branjevu i Pilici. Svako mjesto strašnije jedno od drugog.
Predsjednica Udruženja "Majke Srebrenice i Žepe" Munira Subašić kazala je Feni da danas na dvanaest lokacija obilaze mjesta gdje su Bošnjaci na stravičan način ubijeni.
- Prošlo je 29 godina poslije genocida i počinioci ne prihvataju pravu istinu. I dalje ne govore istinu građanima srpske nacionalnosti i to nije dobro zbog budućnosti. Moramo se boriti da se genocid ne zaboravi, a ujedno moramo graditi bolju budućnost za sve građane u Bosni i Hercegovini - kazala je Subašić.
Za 17. juli predviđena je posjeta Trnovu, mjestu gdje su strijeljani Bošnjaci. Na obilasku se svake godine okupi nekoliko stotina ljudi.
Politika
KONAKOVIĆ I JUTROS RAZOTKRIVA DODIKA: "Nisi dogovarao ništa sa mnom – nego si pao"
Prije 27 min0
Vijesti
VISOKA AMERIČKA DELEGACIJA DANAS U SARAJEVU: Na stolu pitanje Dodikovog povlačenja?
Prije 41 min0
Politika
DAMIR MAŠIĆ O STEVANDIĆU I VIŠKOVIĆU: “I preostala dva politička miša mekinjaša došunjala su se krišom pred pravosuđe”
Prije 47 min1
Show
SARAJKA U ĐOKOVIĆEVOJ LOŽI PRIVUKLA PAŽNJU: U pitanju je milijarderka
Prije 51 min0
Sjećanje
UTVRĐENE ČINJENICE: Memorijalni centar Srebrenica objavio ključne poruke za 30. godišnjicu genocida
08. Jul. 20250
Sjećanje
STAZOM DUGOM STOTINU KILOMETARA: Iz Nezuka na Marš mira ka Potočarima krenuo rekordan broj učesnika
08. Jul. 20250
Sjećanje
I TAKO OD SAD SVAKOG 11. JULA: Prvi međunarodni Dan sjećanja na genocid u Srebrenici obilježen u UN-u
08. Jul. 20250
Sjećanje
OTKRIVANJE ISTINE O NESTALIMA: U sarajevskoj Vijećnici otvorena izložba "Majke/Mothers" i instalacija "Marame sjećanja"
07. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.