Auto
JESTE LI ZNALI: Koja boja automobila je najmanje sigurna na putu?
11. Mar. 20240
Automobili se najčešće biraju prema ličnim preferencijama. A ako pogledamo po našim putevima, brzo možemo vidjeti da su crna, bijela i siva najčešće boje automobila.
Auto
17. Jul. 2024
0
Mnogi faktori utiču na sigurnost vožnje, a za sigiurnost na putu je važna i boja automobila, pokazuju istraživanja.
Na sigurnost u vožnji utiče i boja vozila, uglavnom zbog njegove vidljivosti. "Opasne" boje su najpopularnije u Evropi.
Mnogi faktori utiču na sigurnost vožnje, a za sigurnost na putu je važna i boja automobila, pokazuju istraživanja.
Jedna od njih, koju je proveo MUARC – Centar za istraživanje nesreća na australskom univerzitetu Monash, pokazala je da su najsigurnije boje automobila one koje se više ističu na putu u svim vremenskim uslovima i na svim putevima, piše lafarmbureau.com.
Bijela i žuta su najsigurnije
Istraživanje je pokazalo da je najsigurnija boja vozila bijela. Vidljivost bijelog vozila je bolja od ostalih pri svim vrstama osvjetljenja i u svim vremenskim uslovima, pokazalo je istraživanje. Istraživači su otkrili da je šansa da budete učestvovali u saobraćajnoj nesreći u bijelom automobilu 12 posto manja nego u crnom.
Odmah iza bijele je žuta boja, kada je u pitanju sigurnost vozila. Žute automobile je lako uočiti, pa je u nekim zemljama boja taksija, ali i vozila hitne pomoći. Iz istog razloga žuta boja je prisutna i na putokazima koji upozoravaju na potencijalnu opasnost.
Sljedeća je narančasta boja, koja se smatra sigurnom jer malo proizvođača koristi ovu boju. Stoga se ističe na cesti zbog svoje “jedinstvenosti”. Druge sigurnije boje su zlatna, krem, bež i prljavo bijela, prema istraživanju koje ističe da su sigurne boje općenito svijetle i žive boje, s izuzetkom crvene.
Crvena je također među najmanje sigurnim
Najmanje bezbjedna boja na skali je crna, uglavnom zato što ju je najteže uočiti noću. Slijedi tamnoplava, koju je najteže vidjeti u mraku, zatim siva, srebrna i također tamno crvena.
Možda prisustvo crvene na listi najmanje sigurnih izgleda pomalo iznenađujuće, budući da se crvena oduvijek smatrala bojom upozorenja. Ali crvene nijanse se mogu uklopiti sa stop svjetlima ili stop znakovima. Iako izgledaju živahno za sunčanih dana, teško ih je vidjeti u mraku. Ljudsko oko najgore percipira crvenu boju pri slabom svjetlu.
Inače, skoro iste nalaze kao što je pokazala MUARC anketa pokazuju i druga istraživanja ovog tipa koja se prijavljuju ili objavljuju na internetu.
Metalne nijanse mogu zaslijepiti nadolazeće vozače
Međutim, kada je u pitanju vidljivost, mora se uzeti u obzir i okolina. Na primjer, ako živite u ruralnom području s puno drveća i travnjaka, zeleni automobil se možda neće isticati.
Također treba uzeti u obzir da metalik nijanse lakše reflektuju svjetlost i mogu zaslijepiti nadolazeće vozače. Ovaj efekat najviše pogađa vozače u mokrim, kišnim ili jako zavejanim područjima.
Najpopularnije u Evropi su “opasne” boje
Automobili se najčešće biraju prema ličnim preferencijama. A ako pogledamo po našim putevima, brzo možemo vidjeti da su crna, bijela i siva najčešće boje automobila.
Istraživanje koje svake godine provodi proizvođač boja Axalta (bivši DuPont) pokazalo je i da za 2022. vlasnici vozila u Evropi najčešće biraju sivu (27 posto), crnu (22 posto) i bijelu (21 posto), a zatim plavu (11 posto). posto) i srebro (9 posto). Ostale boje su zastupljene sa pet posto ili manje – druga najsigurnija boja, žuta, zastupljena je sa samo jedan posto među odabranim.
Inače, Evropa se ne razlikuje previše od ostatka svijeta. Globalno, bijela je najpopularnija boja (34 posto), a slijede crna (21 posto) i siva (19 posto).
Auto
IZNENAĐENJE IZ WOLFSBURGA: Volkswagen vraća legendarni model, ali uz velike promjene...
Prije 10 min0
Hronika
PRVE SNIMKE S LICA MJESTA: Tri policajca ubijena, dvojica teško ranjena, napadač likvidiran...
Prije 24 min0
Društvo
ALIJA TABAKOVIĆ, UOČI ODLUKE USTAVNOG SUDA RS: "Oni zloupotrebljavaju Narodnu skupštinu i ustavni sistem..."
Prije 34 min0
Mini market
PROGOVORIO BIVŠI ČLAN SDP-a: „U sve sam se lično uvjerio kada je Vojin Mijatović iznevjerio povjerenje...“
Prije 41 min0
Auto
PALE SE SVJETLA, ZUJI ELEKTRIKA: U ovoj državi uvedena je trajna zabrana uvoza automobila na dizel i benzin
15. Sep. 20250
Auto
IZNENAĐENJE IZ WOLFSBURGA: Poznata sudbina legendarnog Volkswagen Golfa, najavljeno je...
16. Sep. 20250
Auto
VOZAČI OPREZ: Ukoliko osjetite ovaj miris u automobilu, odmah krenite u najbliži servis...
15. Sep. 20250
Auto
KINEZI DOLAZE: Ovaj automobil proizvodit će se u Europskoj uniji, iza svega stoji čuvena kompanija...
17. Sep. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.