SPECIFIČNOST U TUZLANSKOM KANTONU: Na konkurs se ne može s diplomom neakreditovane visokoškolske ustanove

Znatan broj kandidata na konkursu za prijem mlađih inspektora u MUP Tuzlanskog kantona je isključen iz konkursne procedure jer imaju fakultetske diplome sa neakreditovanih visokoškolskih ustanova. Njihov identitet je sakriven šiframa, tako da nije poznato o kojim visokoškolskim ustanovama je riječ.

  • Društvo

  • 11. Avg. 2024  

  • 0

Uprava policije MUP-a Tuzlanskog kantona planira zaposliti 230 policajaca i 20 mlađih inspektora. Aktivnosti na tom planu su intenzivirane nakon teških slučajeva narušavanja sigurnosne situacije proteklih mjeseci. No, specifičnost ovogodišnjeg konkursa je da je zabranjen prijem osoba koje su završile fakultete na neakreditovanim visokoškolskim ustanovama.

Znatan broj kandidata na konkursu za prijem mlađih inspektora u MUP Tuzlanskog kantona je isključen iz konkursne procedure jer imaju fakultetske diplome sa neakreditovanih visokoškolskih ustanova. Njihov identitet je sakriven šiframa, tako da nije poznato o kojim visokoškolskim ustanovama je riječ.

Sve se dešava prvi put, MUP je tako postao jedina kantonalna institucija koja doslovno primjenjuje državni Okvirni zakon o visokom obrazovanju koji eksplicitno zabranjuje prijem takvog kadra.

„Poštujući Zakon o visokom obrazovanju Tuzlanskog kantona, koji govori o licenci za rad, odnosno, akreditaciji visokoškolskih ustanova, gdje je propisano da je kandidat prilikom pristupanja konkursu dužan dostaviti diplomu u tom trenutku akreditovane, odnosno u vrijeme svog studiranja akreditovane visokoškolske ustanove. Sad će u prvom koraku otpasti svi oni koji nemaju validne diplome, odnosno, nisu završili visokoškolsku ustanovu koja je bila licencirana za rad“, navodi Hajrudin Mehanović, ministar unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona (SDA).

Tako će prije sigurnosnih provjera biti isključeni kandidati čije su diplome izdali neakreditovani univerziteti.

“Na sigurnosnoj provjeri nam je SIPA, OSA, ili druga agencija koja vrši za nas provjeru mogla dostaviti informaciju da neka od diploma – jer se za svakog pojedinačno vršila sigurnosna provjera – nije validna u smislu da taj fakultet koji je izdao diplomu nije licenciran. To u startu rješavamo“, dodaje Mehanović.

Na takav problem ranije su upozoravali pojedini skupštinski zastupnici.

“Ne samo da imate studente koji su dobivali diplome neakreditovanih visokoškolskih ustanova, već ste imali i doktorate od neakreditovanih visokoškolskih ustanova. Ovdje je indikativno da su određene visokoškolske ustanove - na šta sam upozoravao, a što je suprotno članu 54. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju - izdavale diplome u vrijeme dok nisu imale akreditaciju“, rekao je Boris Krešić, zamjenik predsjednika Skupštine Tuzlanskog kantona (DF).

Nova konkursna praksa MUP-a mogla bi biti model i za ostale kantonalne institucije.

“Legalisti će poštovati zakon o visokom obrazovanju, državni okvirni zakon i kantonalni zakon i trebali bi da ovako postupaju“, poručuje Mehanović.

“Treba slijediti primjer MUP-a Tuzlanskog kantona i ne samo u MUP-u, već u svim institucijama u Tuzlanskom kantonu da vidimo ko je zapošljavan i s kakvim diplomama“, ističe Krešić.

“Pozitivno je da se radi u tom pravcu da sistem polako uređujemo“, zaključuje Armela Topuzović, sekretar Ministarstva obrazovanja Tuzlanskog kantona.

Kantonalna vlast je, konačno, odlučila urediti oblast visokog obrazovanja i zabraniti rad onim visokoškolskim ustanovama koje ne ispunjavaju minimalne zakonske uslove. Takav primjer je Evropski univerzitet Kallos u Tuzli, kojem je zbog neispunjavanja zakonskih uslova za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja zabranjen upis novih studenata. Drugostepena komisija je potvrdila prvostepeno rješenje Kantonalnog ministarstva obrazovanja.

“Žalba je odbijena kao neosnovana. To znači da je konačno prvo rješenje koje je Ministarstvo obrazovanja i nauke donijelo i kojim se utvrđuje da visokoškolska ustanova Univerzitet Kallos ne ispunjava uslove u pogledu kadrovskih i prostornih kapaciteta. I kojima se ostavlja rok od godinu dana kako bi te utvrđene nedostatke otklonili u skladu sa zakonom o visokom obrazovanju Tuzlanskom kantonu. U tom periodu od godinu dana visokoškolska ustanova ne može vršiti upis studenata u prvu godinu studija“, objašnjava Topuzović.

Indikativno je da je, u međuvremenu, reagovala i Ljekarska komora Tuzlanskog kantona, koja je saopštila da je u posljednje vrijeme bila izložena različitim neosnovanim pritiscima, ne navodeći konkretno odakle oni dolaze i koje u sve to umiješan. Eksplicitno su naveli da je primarni uslov za upis u registar i izdavanje licence diploma stečena na akreditovanom univerzitetu koji ima akreditaciju od početka do kraja studija, kao i naučno-nastavna zvanja.

federalna.ba

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...