Regija
SRBIJA PODIGLA "ZAGREPČANKE": Kineske rakete na MiG-ovima digle Zagreb na noge!
11. Mar. 20260
Prvi Bayraktari mogli bi biti isporučeni već sljedeće godine.
Regija
11. Avg. 2024
0
Ministarstvo odbrane i Glavni štab Oružanih snaga Republike Hrvatske vode pregovore s njemačkom kompanijom KMW o nabavci novih tenkova tipa Leopard 2A8.
Hrvatska vojska trenutno u svom sastavu ima oko 70 tenkova M84 za koje izvori navode da su u vrlo dobrom stanju i da se kvalitetno održavaju, međutim, uveliko se razmišlja o zamjeni. Jutarnji saznaje da je minimalna količina koja bi se za početak ugovorila oko 30 komada.
Cijena jednog Leoparda je prema dostupnim podacima oko 25 miliona eura.
Oružane snage i Ministarstvo odbrane Hrvatske već duže vrijeme pokušavaju da nađu način opremanja kopnene vojske novim modelom tenka. Raspravljalo se o mogućnosti da Hrvatska svoje tenkove M84 donira Ukrajini, a da zauzvrat od saveznika dobije polovne Leoparde ili neki drugi model tenka, ali prema svemu sudeći to nije opcija.
Tenk Leopard 2A8 prvi put je predstavljan u maju prošle godine na vojnom sajmu u Češkoj. Proizvođač tvrdi da u odnosu na prethodnike 2A8 ima poboljšano naoružanje, mobilnost i zaštitu. Glavna prednost mu je top od 120 mm L/55 sa glatkom cijevi i sa naprednijim sistemom upravljanja paljbom i mogućnošću ispaljivanja šireg spektra municije. Tenk ima i mogućnost programiranja detonacije municije tokom leta ili u trenutku udara. Takođe je opremljen mitraljezom kalibra 7,62 mm.
Hrvatska vojska bit će u sljedećih nekoliko godina opremljena višecijevnim raketnim bacačem M142 HIMARS. Ugovor sa SAD, vrijedan oko 300 miliona dolara, mogao bi biti potpisan do kraja godine. Zagreb ujedno nabavlja i rakete dalekog dometa i to najvjerovatnije rakete M30/31 dometa 80 kilometara.
Jutarnji dodaje da Hrvatska u budućnosti želi da kupi i rakete dometa 300 kilometara kojima se modernizacijom domet može podići i do 500 kilometara.
Vojska je prema saznanjima Jutarnjeg vrlo zainteresovana za njihovu nabavku jer bi bila komplementarna s postojećim haubicama PzH 2000. Riječ je o izuzetno pokretljivoj haubici kalibra 155 mm montiranoj na terenski vojni kamion 6x6 ili 8x8. Domet je 40 kilometara dok brzina paljbe iznosi šest hitaca u minuti.
Cijena jedne konfiguracije za verziju 6x6 iznosi oko pet miliona dolara.
Ministarstvo odbrane je već krenulo u nabavku borbenih bespilotnih letjelica te je najizglednija kupovina turskih letelica Bayraktar TB2. Njihova nabavka koštala bi oko 60 miliona eura. Prvi Bayraktari mogli bi biti isporučeni već sljedeće godine.
Cijena jednog sistema Bayraktar je oko pet miliona dolara.
Nabavka novog naoružanja koštala bi više od milijardu eura što je više nego koliko je plaćeno 12 aviona Rafal. Hrvatska inače mora da isplati Francuze u tri godišnje rate.
Zagreb do 2027. godine treba da plati Amerikancima još oko 100 miliona eura za kupovinu i modernizaciju vozila Bradley i još 120 miliona eura za četiri nova helikoptera Black hawk.
Jutarnji saznaje da je plan vlade da zacrtani cilj o izdvajanju dva posto BDP-a za odbranu ispuni već 2025. godine što je skraćenje obećanog roka za pet godina.
Regija
SRBIJA PODIGLA "ZAGREPČANKE": Kineske rakete na MiG-ovima digle Zagreb na noge!
11. Mar. 20260
Regija
U BH. SUSDJESTVU POČINJE VOJNO OSPOBLJAVANJE STANOVNIŠTVA: Poznat iznos naknade koju će primiti
09. Mar. 20260
Regija
NIJEMCI SE BAVILI UVOĐENJEM VOJNOG ROKA U HRVATSKOJ: Moraju biti spremni jer ih od Ukrajine fizički razdvaja samo Mađarska...
15. Jan. 20260
Regija
UMIROVLJENI BRIGADIR HRVATSKE VOJSKE: "Dvije europske zemlje preuzimaju ključnu vojnu ulogu..."
06. Jan. 20260
Rat u zalivu
AMERIČKI OBAVJEŠTAJCI PRIZNAJU: "Iranski režim neće pasti"
Prije 3h0
Rat u zalivu
NACIONALIZIRANJA NAFTE: Od izraelskog rata do posljednjeg američkog dolara
Prije 3h0
Rat u zalivu
STRAŠAN NAPAD HEZBOLLAHA NA IZRAEL: Tel Aviv ZASULI RAKETAMA! Izrael otkrio STRAŠNE PLANOVE (VIDEO)
Prije 3h0
Rat u zalivu
HASSAN UPOZORAVA: "Otvorena su VRATA PAKLA! Ne znaju oni Iran, DŽABA i vojska i oružje, POLOMIT ĆE ZUBE" (VIDEO)
Prije 3h0
Regija
BIJES U TEL AVIVU: Izraelski šef diplomacije iznio teške optužbe na račun Zorana Milanovića...
13. Mar. 20261
Regija
ADVOKAT BOŽO PRELEVIĆ: "To su rezervni Vučićevi igrači, dobro plaćeni da zakomplikuju stvari..."
12. Mar. 20260
Regija
DVIJE BALKANSKE DRŽAVE MOGUĆE METE IRANA: "Podupiru teroriste, sad neće mirno spavati!"
12. Mar. 20260
Regija
DRAMA NA GRANICI: Uhapšen muškarac, pogledajte šta je pokušao prenijeti u BiH...
Prije 21h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.