ISKRENO I LIJEPO O "LIJEPOM LICU SARAJEVA": Unuk Zvonimira Dvornikovića za "SB" najavljuje reprezentativnu izložbu velikog akvareliste o glavnom gradu BiH

„Večeras je izložba. Lijep povod za lijepu priču i druženje“.

  • Kultura

  • 12. Avg. 2024  12. Avg. 2024

Večeras će u galeriji Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH u 20 sati biti otvorena izložba "Lijepo lice Sarajeva" autora Zvonimira Dvornikovića. Impresivnu izložbu akvarela s motivima Sarajeva na početku 20. vijeka producirao je njegov unuk Damir Dvorniković, koji je i autor monografije istog naziva. Ako ne možete večeras doći, izložba je otvorena do 24. augusta.  

 

Ilustracija: PR izložbe

"Teške vijesti nas svakodnevno napadaju i pritišću, planeta je u nekoj svojoj mračnoj fazi. Nadam se da je prolazna, ta faza. Domaći ambijent se isto 'trudi' da održi korak. Nasilje u porodici, nasilje na ulici, privredne pljačke, ulična razbojništva... niz je baš dug, moglo bi se nabrajati. Stvarno bi. Parkovi su ustuknuli pred parkinzima, jadni Trebević će, čini se, uskoro biti 'operušan' kao orao u crtanom filmu. Niču zgrade brzinom lego kockica.

Drveće se ruši, životinje povlače u dubinu šume dok još ikakve dubine ima. Biljni svijet svakako i ne može da se povuče pa dostojanstveno čeka bagere i nove nastambe. Šetnje po šumi, sanjkanje, grudvanje, pa i skijanje, ko će se još toga sjećati?", pita se Damir Dvorniković:

"Dolaziće ljudi s djecom, parkirati auto ispred nekog restorana, fino klopati i na povratku dok otvaraju vrata svog mezimca na četiri točka, duboko će udahnuti planinski zrak. I haj'mo kući, gotov izlet. Šta će još ostati? Ostaće nam sjećanja i fotke. Slike napravljene mobitelom, kamerom i neke druge. One što su slikane prije puno puno godina.

Među njih spadaju i akvareli koje večeras možete pogledati u okviru izložbe 'Lijepo lice Sarajeva' u slatkom i romantičnom ambijentu Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine. Nisu naravno to samo slike razigrane raje na livadama Trebevića i drugim izletištima, to su topli prizori s ulica našeg grada prije nekih stotinjak godina pa prema danima i godinama koje još egzistiraju i u našim sjećanjima."

Na akvarelima je Zvonimir Dvorniković, već smo to objavili, pokušao dočarati priču o ljudima Sarajeva, te pokušao obuhvatiti sve segmente života i dijelove grada iz tog vremena.

A podsjećamo i na dio njegove biografije.

Zvonimir Dvorniković je rođen 1898. u Zemunu, a dvije godine kasnije se preselio sa roditeljima u Sarajevo, gdje je proveo skoro čitav životni vijek, do 1986. godine. U Sarajevu završava osnovnu školu i Realnu gimnaziju, a studij prava u Zagrebu. Kao sudija je radio u Sarajevu, a kraće vrijeme i u Maglaju i Visokom. Bio je član uprave "SAŠK"-a (Sarajevski amaterski športski klub) i Hrvatskog planinarskog društva "Bjelašnica 1923".

Smisao za umjetnost, a osobito za slikarstvo naslijedio je od oca Ljudevita Dvornikovića, profesora učiteljske škole. Očev brat Vladimir, koji ima značajno mjesto u filozofskoj nauci, također se amaterski bavio slikanjem.

"Akvarele je naslikao moj deda Zvonimir Dvorniković, čovjek koji je volio život i ovaj grad, u želji da sačuva te prizore za nekog ko će te slike i gradsku svakodnevnicu gledati puno godina kasnije, kao mi danas. Imao je i tada grad, siguran sam, svoje naličje, kao što i drugi gradovi imaju. Sigurno je i deda toga bio svjestan ali... izabrao je da slika samo fine stvari i predstavi ovo podneblje svijetu u lijepom svjetlu.

 

Jedna od slika Zvonimira Dvornikovića - "Cirkus plac" (Foto: Privatni arhiv)

Mada vjerujem da bi danas bio razočaran što se Sarajevo ne 'ugleda' na Beč, Kopenhagen i druge evropske perjanice. Naš grad slijedi neke sasvim druge, ma nećemo ovom prilikom o tome. Večeras je izložba. Lijep povod za lijepu priču i druženje. Akvareli se nalaze i na stranicama monografije 'Lijepo lice Sarajeva', štampane u zasebnim izdanjima na sedam jezika, te i brojni turisti što ovih dana s entuzijazmom bazaju Baščaršijom, Ferhadijom, pa traže hlad i predah na Vilsu i Vrelu Bosne, mogu da upoznaju njima nepoznato lice našeg grada. Elem, toplo vrijeme, tople boje i prizori, živopisni akvareli... Dobrodošli!“, poziva vas Damir Dvorniković.

Pa, put pod noge, a gdje drugo nego u ulicu Sarajlije, Sime Milutinovića, kod Hotela „Evropa“. 

(Dino Bajramović) 

trenutak ...