Hronika
ZLOUPOTREBA POLOŽAJA: Odgođeno suđenje bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću
24. Feb. 20250
Termin narednog ročišta će biti poznat naknadno.
Vijesti
02. Okt. 2024
0
Suđenje bivšem državnom ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i trojici drugih koji se terete za zloupotrebu položaja, odgođeno je zbog nedolaska drugooptuženog.
Senad Pizović, advokat Siniše Papaza, rekao je da je u ponedjeljak ujutro dostavio Sudu medicinsku dokumentaciju svog branjenika, ali je predsjedavajući Sudskog vijeća Stanko Blagić konstatovao da razlozi navedeni u dokumentaciji nisu dovoljni za opravdan izostanak s ročišta.
- Nemamo uslove da nastavimo s glavnim pretresom. Smatram da je neopravdan izostanak, kazao je sudija Blagić.
Optužnica tereti Lučića da je od maja 2020. do decembra 2022. odobravao sebi korištenje sredstava reprezentacije kako bi pribavio imovinsku korist, zloupotrebljavao službenu platnu bankovnu karticu za točenje goriva u različita vozila – koja nisu bila u vlasništvu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, održavao vozila mimo odabranih i ovlaštenih servisa, te prisvojio elektronsku opremu Ministarstva za koju je lažno prijavio da je ukradena.
Prema navodima optužnice – u kojoj su, uz Lučića, optuženi Papaz kao vlasnik ugostiteljskog objekta, Mirko Ristović kao vlasnik autolakirnice, te Dalibor Šehovac kao vlasnik autoservisa – bivši ministar Lučić je postupao protivno odredbama koje definišu i regulišu trošenje i korištenje novčanih i materijalnih sredstava Ministarstva, tako što je lažno prikazivao troškove reprezentacije, konzumacije hrane i pića o trošku Ministarstva. Od Papaza je nabavljao veću količinu različitih fiskalnih računa koji su već plaćeni u ugostiteljskim objektima, te ih preuzimao i lažno predstavljao kao troškove reprezentacije Ministarstva, ili račune za konzumaciju hrane i pića u različitim objektima, navodi se u optužnici.
Kako je ranije saopćeno iz Tužilaštva, Lučić je – koristeći službeni Audi A6 – vršio navodno održavanje vozila izvan odabranih i ovlaštenih servisa, u čemu su mu pomagali Šehovac i Ristović, pa su tako prezentirali troškove koji se nisu desili i ostvarivali nezakonitu imovinsku korist.
Lučić se tereti da je, iskorištavanjem službenih ovlasti, pričinio štetu za državni budžet u iznosu od 69.777 maraka, navedeno je ranije iz Tužilaštva, a optužen je i za pronevjeru u službi.
Termin narednog ročišta će biti poznat naknadno.
Hronika
ZLOUPOTREBA POLOŽAJA: Odgođeno suđenje bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću
24. Feb. 20250
Politika
NATO I EUFOR UOČI PRESUDE DODIKU: "Spriječit ćemo svaki pokušaj destabilizacije BiH"
22. Feb. 20251
Vijesti
DODIK NAJAVLJUJE OBRAT: "RS će nakon 26. februara..."
22. Feb. 20253
Vijesti
BEOGRADSKI MEDIJ DOŠAO DO ŠOKANTNOG SAZNANJA: Republika Srpska ima dva plana – sve zavisi kakva će biti presuda Dodiku
20. Feb. 20250
Vijesti
BURNA DEBATA PRED KAMERAMA: Građani Federacije Bosne i Hercegovine, zapravo, finansiraju Republiku Srpsku po osnovu....
Prije 9 min0
Društvo
CURE DETALJI SA SUĐENJA U ŠVICARSKOJ: Muškarac iz Bosne i Hercegovine radio kao poštar, proglašen je krivim za...
Prije 15 min0
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK ZAPREPASTIO SVIJET: "Svi bi trebali odmah napustiti Teheran; Macron uvijek griješi..."
Prije 26 min0
Gastro
SPECIJALITET DANA: Danas pravimo brzu sirnicu u tavi, ukusan obrok za sve generacije...
Prije 33 min0
Vijesti
PRAVOSUĐE RS OKRENULO LEĐA MILORADU DODIKU: Vrhovni sud RS imenovao Obrena Bužanina za člana VSTV-a BiH
14. Jun. 20250
Vijesti
ZASTAVA OSVETE VIJORI SE U TEHERANU, MEDIJI POSTROJENI: Jedan detalj iz govora ajatolaha vrlo je znakovit!
14. Jun. 20250
Vijesti
GRMI, PUŠE, PADA: Stiže osvježenje, evo kakvo nas vrijeme očekuje u narednih nekoliko dana...
16. Jun. 20250
Vijesti
NAKON KRIVIČNE PRIJAVE MIRNESA AJANOVIĆA: SIPA dostavila Tužilaštvu BiH izvještaj protiv ministra odbrane Zukana Heleza
15. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.