PROFESOR USTAVNOG PRAVA ŠUKRIJA BAKŠIĆ: "Jasno je svugdje u svijetu da javno vlasništvo nad imovinom, prvenstveno nekretninama, pripada…

Pitanje državne imovine gotovo tri decenije povod je za dizanje političkih tenzija. 

  • Društvo

  • 23. Okt. 2024  

  • 1

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine usvojilo je Prijedlog zakona o državnoj imovini. Prijedlog zakona uvršten je na dnevni red sjednice na zahtjev predsjedavajućeg Denisa Bećirovića i člana Predsjedništva Željka Komšića, koji su glasali za. Protiv je bila članica Predsjedništva Željka Cvijanović. Prijedlog zakona bit će upućen u dalju proceduru, odnosno u Predstavnički dom. Pokušaje rješavanja pitanja državne imovine godinama prate ista politička neslaganja, kao i danas.

Prijedlog zakona o državnoj imovini usvojen je preglasavanjem, sa dva glasa za i jednim protiv. Željka Cvijanović izjavila je da se u Bosni i Hercegovini nikada ništa nije riješilo preglasavanjem, pa neće ni sada. Istakla je i da Predsjedništvo ne može biti ovlašteni predlagač zakona o državnoj imovini, jer ono u skladu sa Ustavom može predlagati zakone samo iz domena svojih nadležnosti. U svakom slučaju ovaj zakon neće proći, kazala je Cvijanović.

Poput političara i pravnici, zavisno iz kojeg bh. entiteta dolaze imaju potpuno drugačije viđenje i tumačenje Ustava BiH kada je riječ o državnoj imovini.

"Jasno je svugdje u svijetu da javno vlasništvo nad imovinom, prvenstveno nekretninama, pripada državi. Tako da su sva pitanja koja se otvaraju ovdje čisto politikanstvo. Jednostavno, ne postoje ni sa stanovišta pravne nauke ni pravne teorije sporne stvari", kaže Šukrija Bakšić, profesor ustavnog prava.

"Pod plaštom efikasnijeg funkcionisanja države smanjuje se nadležnost entiteta prebacujući ga na državni nivo, a riječ je oblastima od temeljnog interesa za status entiteta", poručio je Mile Dmičić, profesor ustavnog prava.

Pitanje državne imovine gotovo tri decenije povod je za dizanje političkih tenzija. 

Politički predstavnici iz Republike Srpske protive se donošenju zakona o državnoj imovini. Četiri puta pokušali su donijeti entitetski zakon kojeg su poništili Ustavni sud BiH ili OHR. 

Visoki predstavnik u nekoliko navrata je najavljivao da će, ukoliko državni parlamentarci ne usvoje zakon o državnoj imovini, to učiniti on koristeći Bonska ovlaštenja. 

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik kazao je da će, ako OHR nametne zakon, sazvati sjednicu Narodne skupštine na kojoj će Republika Srpska proglasiti odcjepljenje od Bosne i Hercegovine.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...