POSLJEDNJI POZDRAV VELIKOM VESKU KADIĆU: Napustio nas je reditelj, montažer, filmski kritičar i teoretičar filma

Vesko Kadić je bio dugogodišnji član Udruženja filmskih radnika i dobitnik nagrade „Ivica Matić“ Udruženja filmskih radnika, za doprinos bh. kinematografiji.

  • Kultura

  • 29. Okt. 2024  29. Okt. 2024

  • 0

"S neizmijernom tugom obavještavamo članove i kolege da nas je jučer napustio naš montažer, filmski i TV režiser, filmski kritičar i teoretičar filma, Vesko Kadić", obavještava na svom Facebook profilu Udruženje filmskih radnika BiH.

Vesko Kadić (1945.) bio je dugogodišnji član Udruženja filmskih radnika i dobitnik nagrade "Ivica Matić" Udruženja filmskih radnika, za doprinos bh. kinematografiji.

Završio je Likovni odsjek na Višoj pedagoškoj školi u Sarajevu i Odsjek filmske montaže na Akademiji za kazalište, film i TV u Zagrebu:

"Kao kino amater realizovao je preko dvadeset alternativnih filmova, od kojih je većina bila nagrađivana. Kasnije, kao profesionalni stvaralac snimio je dokumentarni film INDEXI (1972), igrano-animirani film OBILJEŽENI (1969), eksperimentalni AKT SVJESNOG NA PRELAZU U BESKONAČNO (prva nagrada za eksperimentalni film, Beograd 1992)... Na bivšoj TV Sarajevo radio je kao filmski montažer, reditelj, a nakon rata bio je urednik redakcije Filmskog programa FTVBiH, te režirao TV dramu IZA 22 (2002). Od 1994. do 2002. obavljao je funkciju direktora Kinoteke Bosne i Hercegovine.

Filmskom, a nešto kasnije i TV kritikom, bavio se od 1968. godine, a 1972. godine postaje član redakcije sarajevskog filmskog časopisa Sineast. Eseje, studije, filmske prikaze i kritike, objavljivao u slovenačkom Ekranu, beogradskom YU filmu Danas, kao i u sarajevskim časopisima i dnevnim novinama: Odjek, Lica, Naši dani, Spektar, Svijet, Nedelja, Oslobođenje, Večernje novine.

Od 1994. godine povremeno je pisao za Oslobođenje (KUN), te za sarajevski portal Filmofil, gdje objavljuje eseje iz rukopisa knjige u pripremi - 'Memoari jednog filmofila."

Objavljene su njegove knjige: "Osnovi tehnike kino–amaterizma" (KSBiH, 1987), koja opisuje rad na 8 mm filmu jednog kino amatera (od ideje do realizacije) i "Sjećajući se sobe" (Buybook, 2017), koja sadrži niz eseja, recenzija i radnih trenutaka vezanih za život prof. dr. Sadudina Musabegovića, doajena bh. likovne i filmske kritike i teorije.

Također se bavio se režijom u amaterskim pozorištima (Sarajevo, Bosanski Brod), režijom nekoliko radio-drama (Radio Sarajevo), te karikaturom (Naši dani, Oslobođenje) i stripom.

Dženaza će se obaviti sutra, 30.10.2024. godine, u 13 sati na mezarju Grahovište - Barica.  

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...