DO TADA SU SE PJEŠACI I VOZAČI "NEKAKO" SPORAZUMIJEVALI: Znate li kada i gdje je napravljen prvi pješački prelaz?

Taj izraz ubrzo je postao popularan i ušao u svakodnevni jezik, a naziv "zebra" kasnije su preuzeli i mnogi drugi jezici.

  • Auto

  • 02. Nov. 2024  02. Nov. 2024

  • 0

Prvi pješački prelaz u historiji obilježen je u Ujedinjenom Kraljevstvu 31. oktobra 1951., u gradu Sloughu, zapadno od Londona.

Ova inovacija bila je odgovor na sve veći saobraćajni haos i potrebu za većom sigurnošću pješaka u urbanim sredinama.

Prije ovog prelaza nije bilo standardiziranih oznaka za prelaz ceste i saobraćaj je često bio prepušten sporazumijevanju vozača i pješaka, što je uzrokovalo brojne nesreće.

Uvođenjem ovog prelaza započela je nova era u sigurnosti prometa.

Kako je izgledao prvi pješački prelaz?

Prvi prelaz bio je označen bijelim prugama na tamnoj podlozi, što ga je činilo izrazito uočljivim. Ove horizontalne linije nalik prugama na krznu zebre bile su postavljene kako bi jasno odvojile područje rezervirano za pješake i područje kojim prolazi promet, pomažući vozačima da ga uoče i uspore kako bi se pješaci mogli sigurno kretati.

Zašto se zove "zebra"?

Nedugo nakon postavljanja prelaza naziv "zebra" počeo je kolati među Britancima. Iako se tačan izvor naziva ne može sa sigurnošću potvrditi, vjeruje se da je potekao od vizuelne sličnosti prelaza s prugama na krznu zebre. Smatra se da je britanski političar i vojni oficir James Callaghan prvi upotrijebio termin "zebra crossing", opisavši prelaz kao nešto što podsjeća na zebru. Taj izraz ubrzo je postao popularan i ušao u svakodnevni jezik, a naziv "zebra" kasnije su preuzeli i mnogi drugi jezici.

Izvrsni rezultati

Implementacija prvog zebra-prelaza bila je vrlo uspješna. Nakon postavljanja pruga u Sloughu prelazi su se počeli širiti po cijelom Ujedinjenom Kraljevstvu, a ubrzo su prihvaćeni i u drugim zemljama. Studije su pokazale da je takva vrsta prelaza drastično smanjila broj nesreća na saobraćajnicama, čineći saobraćaj sigurnijim i efikasnijim. Uvođenjem ove standardizirane oznake vozači su lakše prepoznavali prelaze, a pješaci su dobili sigurnost koju su dugo čekali.

Historijski gledano, zebra-prelaz postao je simbol sigurnosti na cesti i jedan od najprepoznatljivijih elemenata u saobraćaju.

Danas je nezamisliv moderan gradski saobraćaj bez ovih prelaza koji, uz semafore i druge saobraćajne znakove, pridonose sigurnosti svih sudionika u saobraćaju.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...