Ekonomija
DOMAĆA KOMPANIJA NE POSUSTAJE: Najavljena nova ulaganja i širenje kapaciteta
19. Sep. 20250
Kompanija je u posljednje dvije godine poslovala s gubitkom – prošle godine je minus bio oko 1,7 miliona KM, a godinu prije toga 1,6 miliona.
Ekonomija
03. Nov. 2024
0
Nakon toga je u septembru dao ponudu za preuzimanje svih ostalih dionica, kako bi postato stopostotni vlasnik firme, Svjetlan Stanić, jedan od najbogatijih i najuspješnijih bh. biznismena, nije uspio ponudom preuzeti Bihaćku pivovaru.
Stanić je, doduše, uspio preći prag od 50 posto vlasništva koji će mu omogućiti bolju kontrolu nad firmom.
Podsjetimo, Stanić je ljetos kupio oko polovine dionica kompanije od porodice Ibrahimpašić, koji su bili najveći dioničari.
Nakon toga je u septembru dao ponudu za preuzimanje svih ostalih dionica, kako bi postato stopostotni vlasnik firme.
Ponuda za preuzimanje se odnosila na 1.269.771 ili 49,8 posto redovnih dionica. Ponuđena cijena po jednoj dionici je 0,86 KM.
No, ponudu su prihvatila samo tri dioničara sa 83.976 dionica što predstavlja 3,2 posto od ukupnog broja dionica. Stanić sada posjeduje oko 52 posto dionica Pivovare.
Podsjetimo da je Stanić oko 50 posto vlasništva platio oko milion KM, te da je isti iznos nudio i za drugu polovinu dionica koje su u vlasništvu većeg broja manjih dioničara.
Kompanija je u posljednje dvije godine poslovala s gubitkom – prošle godine je minus bio oko 1,7 miliona KM, a godinu prije toga 1,6 miliona.
Bihaćka pivovara će, prema svim pokazateljima, i ove godine poslovati negativno, odnosno s gubitkom. Upravo tom činjenicom pravda se niska ponuda po dionici.
Stanić upravlja veoma moćnom poslovnom grupacijom, čijim članom će postati i ova pivara, te ima namjeru revitalizacije njenog poslovanja. Firma godinama gubi tržišnu poziciju i potrebno je poduzeti značajna finansijska ulaganja.
Vjeruje se da Stanić ima kapacitet i viziju da preokrene negativni trend, povrati tržišnu poziciju pa čak i pokrene nova zapošljavanja.
Stanić je kao većinski vlasnik sada imati mogućnost upravljanja kompanijom, ali će morati dijeliti skoro pola zarade sa drugim dioničarima.
Ekonomija
DOMAĆA KOMPANIJA NE POSUSTAJE: Najavljena nova ulaganja i širenje kapaciteta
19. Sep. 20250
Ekonomija
GLAVOBOLJE ZA BH. PODUZETNIKA: Kompanija koju je preuzeo gomila gubitke...
15. Mar. 20250
Ekonomija
OVA FIRMA JE ZVIJEZDA SARAJEVSKE BERZE: Lani vrijedila 600 hiljada, sada 10 miliona KM
25. Feb. 20250
Ekonomija
MILIONER IZ SREDNJE BOSNE DOBIO KONKURENCIJU: Novi zaplet u preuzimanju pivovare, javili su se...
27. Dec. 20240
Vijesti
TUŽILAŠTVO BiH DOBIJA PRAVILNIK: Vijeće ministara odobrilo nabavku 20 vozila
Prije 6 min0
Ekonomija
OBJAVLJENI DETALJI: Ovo su uslovi pod kojim BH Telecom može preuzeti Telemach
Prije 12 min0
Društvo
ODBIJENA PONUDA DRAŠKA STANIVUKOVIĆA: Gradonačelnik Banjaluke zvanično obaviješten...
Prije 15 min0
Vijesti
OGLASILA SE SDA: Dodik ne može biti predsjednik SNSD-a, pokrećemo spor pred Ustavnim sudom BiH
Prije 18 min0
Ekonomija
ŠIRI SE KARTA OD KOJE ĆE MNOGIMA POZLITI: "Nemamo izbora"
12. Okt. 20250
Ekonomija
VELIKI POVRATAK GIGANTA: ArcelorMittal je ponovo najveći bh. izvoznik
13. Okt. 20250
Ekonomija
NOVI POTRES U MANJEM BH. ENTITETU: Vlada priprema plan za ukidanje Željeznica Republike Srpske?!
Prije 22h0
Ekonomija
BOSNA NAPREDUJE U PROJEKTU VRIJEDNOM MILIJARDE: Najveći problem bit će ljepotica cijele trase (VIDEO)
12. Okt. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.