Politika
VUKANOVIĆ U NEVJERICI: "Dodik je godinama napadao Vučića, nazivao ga 'abortusom' i 'pobačajem', a danas..."
Prije 16 min1
Google se suočava s velikim udarcem: Ministarstvo pravosuđa traži prodaju Chromea i razdvajanje kompanijinih drugih proizvoda.
HiTec
20. Nov. 2024 20. Nov. 2024
0
Google bi mogao izgubiti dominaciju na internetu jer američko Ministarstvo pravosuđa (DOJ) planira zatražiti od saveznog suca da prisili tehnološkog giganta na prodaju svog popularnog preglednika Chrome, izvještava Bloomberg.
Slučaj monopola
Ova akcija proizlazi iz tužbe podnesene prošle godine, u kojoj DOJ optužuje Google za monopolizaciju tehnologija digitalnog oglašavanja. U kolovozu, savezni sudac Amit Mehta presudio je da je Google prekršio američke antimonopolske zakone i djelovao kao ilegalni monopol.
"Google je monopolist i ponašao se kao takav kako bi očuvao svoj monopol", napisao je Mehta u presudi. Od tada su počele špekulacije o budućnosti kompanije Alphabet, matične tvrtke Googlea, i mogućim strategijama njenog razdvajanja.
Potencijalni zahvati DOJ-a
Osim moguće prodaje Chromea, DOJ navodno planira preporučiti razdvajanje Googleovog Android operativnog sustava od drugih proizvoda poput Google Pretraživanja i trgovine aplikacijama Google Play, koje se trenutno prodaju kao paket. Chrome, lansiran 2008. godine, trenutno koristi oko 3,4 milijarde ljudi diljem svijeta.
Odgovor Googlea
Lee-Anne Mulholland, potpredsjednica Googlea za regulatorna pitanja, nazvala je ovaj potez vlade 'radikalnim' i tvrdila da bi takve mjere štetile korisnicima, programerima i američkom tehnološkom vodstvu.
Google je optužen za 'antikonkurentsko ponašanje,' uključujući eliminaciju konkurenata putem akvizicija i korištenje dominacije na tržištu digitalnog oglašavanja kako bi prisilio izdavače i oglašivače da koriste njegove proizvode. Jedno od ključnih pitanja bilo je i plaćanje od oko 26 milijardi dolara Appleu i drugim platformama za održavanje Googleovog pretraživanja kao zadane tražilice na njihovim uređajima.
Politička dimenzija slučaja
Unatoč promjenama administracija, Google se suočava s kontinuiranim pritiskom. Iako je Bidenova administracija agresivno nastavila antitrustne akcije protiv Googlea, početak ovog slučaja datira iz Trumpove administracije, koja je 2020. godine podnijela sličnu tužbu uz podršku nekoliko saveznih država s republikanskom većinom.
Ako Ministarstvo pravosuđa uspije, to bi moglo označiti kraj jedne ere Googleove dominacije u pretraživanju i internetskim uslugama. Posljedice bi mogle biti dalekosežne za tehnološku industriju, ali i za korisnike diljem svijeta, izvještava Gizmodo.
Politika
VUKANOVIĆ U NEVJERICI: "Dodik je godinama napadao Vučića, nazivao ga 'abortusom' i 'pobačajem', a danas..."
Prije 16 min1
Društvo
IZ LOŠEGA U GORE: Ekonomski analitičar najavljuje crne dane, pripremite se za nova poskupljenja...
Prije 30 min0
Ekonomija
POVRATAK OTPISANIH: Povećan broj letova za tuzlanski aerodrom, uskoro stiže još jedna avio-kompanija...
Prije 39 min0
Sport
SJAJNE UTAKMICE NA NBA PARKETIMA: Harden nadigrao Jokića, velike partije Dončića i „Wembija“
Prije 43 min0
HiTec
SUBOTNJI TEHNO SAVJETI: Vaša privatnost je na prvom mjestu; Šta nikad ne smijete dijeliti s AI asistentima?
30. Nov. 20240
HiTec
BILL GATES IMA STROGA PRAVILA: Svojoj djeci nije dozvoljavao da koriste mobitel mnogo duže nego što to većina roditelja čini
29. Nov. 20240
HiTec
TEHNOLOGIJA I ZDRAVLJE: Ova aplikacija će vas pitati zašto palite mobitel; Ukrajinski Intenty nastao je s ciljem...
29. Nov. 20240
HiTec
HEY, HEY, I AM STATION PLAY: Prije tri decenije bio je kolosalan hit na tržištu, ali je prije toga njegov tvorac Ken Kutaragi...
Prije 20h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.