HiTec
MARK ZUCKERBERG KRITIKUJE APPLE: "Oni nisu napravili ništa značajno od iPhonea, čini se kao da..."
Prije 3h0
Jednim punjenjem oba baterijska modula omogućuju domet do 100 kilometara, a na zahtjev kupca moguća je ugradnja dodatnog modula.
Auto
10. Dec. 2024
0
Serijska proizvodnja prvog električnog dostavnog vozila u Bosni i Hercegovini nazvano EVO, trebala bi krenuti od sredine naredne godine.
Ovo je za BiznisInfo.ba kazala Snježana Kopruner, direktorica firme GS Tvornica mašina Travnik koja stoji iza ovog projekta. Ona nam je otkrila i druge zanimljive detalje. Trenutno se rade alati za serijsku proizvodnju.
– To vam dolazi tek kada imate jedan ispravan i gotov prototip, i na osnovu tog prototipa se rade alati, najprije za izradu nosača svih tih dijelova, a onda poslije toga kompletna karoserija i to za šta trebaju kalupi – pojasnila je Kopruner.
Prema njenim riječima, to je ono za šta treba puno više vremena i novaca nego za proizvodnju samog prototipa.
– Mislim da naši inženjeri to dosta dobro rade i ja očekujem iz tih alata nultu seriju do polovine naredne godine. Očekujemo, dakle da tada proizvedemo prvih deset vozila, to se zove nulta serija koja se onda još jednom ispita, da se vidi jesu li alati uredu, i onda može ići serijska proizvodnja – kazala je naša sagovornica.
Snjezana Kopruner
Dakle, serijska proizvodnja trebala bi krenuti u drugoj polovini naredne godine, potvrdila nam je direktorica GS-TMT-a.
Naglasila je da već ima više zainteresiranih kupaca. Konačna cijena još nije poznata, ali bi ona, okvirno trebala iznositi oko 15 hiljada eura. Tačna cijena će se znati nakon što se zaključe dogovori sa svim dobavljačima.
Zanimalo nas je i koliko će se ovih vozila proizvoditi u ovoj tvornici, kada pogon bude u punom kapacitetu. Kopruner nam je kazala da bi taj broj trebao biti stotinjak mjesečno.
Jednim punjenjem oba baterijska modula omogućuju domet do 100 kilometara, a na zahtjev kupca moguća je ugradnja dodatnog modula.
Vozilo se puni unutar 5 sati korištenjem integriranog punjača ili unutar 45 minuta na stanici za punjenje. Kao dodatni način punjenja baterija ugrađen je solarni panel.
Maksimalna brzina je 45 km/h, maksimalna nosivost do 300 kg. Zapremina transportnog dijela je oko 1700 litara, ima ugrađenu policu za lakše razvrstavanje i transport robe, a prostor je organiziran tako da u njega stane jedna standardizirana euro paleta, ili sličan glomazni teret poput mašine za pranje veša, dijelova namještaja i sl.
Zahvaljujući otvorenom dizajnu i dimenzijama (uži je od jednog metra) odlična je opcija za navigaciju u izrazito prometnim i zakrčenim okruženjima.
HiTec
MARK ZUCKERBERG KRITIKUJE APPLE: "Oni nisu napravili ništa značajno od iPhonea, čini se kao da..."
Prije 3h0
Politika
PRAZNE SU BANJALUČKE SKUPŠTINSKE KLUPE: Dok PDP pokušava da "konstituiše", SNSD na takvu ideju...
Prije 3h0
Ekonomija
TRANSPORTNE FIRME U BiH U SVE TEŽOJ SITUACIJI: Pravilo da vozači kamiona iz naše države ne smiju boraviti......
Prije 4h0
Svijet
U TOKU JE DRUGI POKUŠAJ HAPŠENJA JUŽNOKOREJSKOG PREDSJEDNIKA: Napori da se on privede ranije...
Prije 4h0
Auto
KO BI GORE – SAD BI DOLE: Kineski proizvođači automobila pred gašenjem, razlog je...
Prije 20h0
Auto
ANALIZA IZ NJEMAČKE: Za samo nekoliko godina, Kina se razvila u najvećeg svjetskog izvoznika...
12. Jan. 20250
Auto
MNOGI OD NAS PRAVE VELIKU GREŠKU: Koliko se može smanjiti radni vijek guma ako nisu dovoljno napuhane...
13. Jan. 20250
Auto
SAMO U POSEBNIM SITUACIJAMA: U Njemačkoj neki vozači moraju polagati "Idiotentest"
13. Jan. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.