Šareni svijet
NAJSTARIJA RIJEKA NA SVIJETU POSTOJI VEĆ 400 MILIONA GODINA: "Teći će još dugo"
Prije 4h0
SDA traži od država svjedoka Dejtonskog mirovnog sporazuma, PIC-a, OHR-a i NATO-a da, poučeni iskustvima iz ’90-ih godina prošlog stoljeća, na vrijeme zaustave opasne i destruktivne velikosrpske politike.
Politika
25. Dec. 2024 25. Dec. 2024
0
Kolegij SDA upozorava da su posljednji zaključci koje je usvojila Narodna skupština RS-a najopasniji udar na Dejtonski mirovni sporazum i ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine, čime se direktno podrivaju mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini i regionu.
SDA traži od država svjedoka Dejtonskog mirovnog sporazuma, PIC-a, OHR-a i NATO-a da, poučeni iskustvima iz ’90-ih godina prošlog stoljeća, na vrijeme zaustave opasne i destruktivne velikosrpske politike.
Također poziva Tužilaštvo Bosne i Hercegovine da poduzme neophodne korake s ciljem sankcionisanja odgovornih za posljednji nasrtaj na ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine i preveniranje pogubnih posljedica neustavnog djelovanja vlasti entiteta RS.
- Usvojeni zaključci predstavljaju nastavak destruktivne politike koju provodi Dodikov režim, a koja je trasirana Deklaracijom „Svesrpskog sabora“ iz 2024, Memoranduma SANU-a i Deklaracije SNSD-a iz 2015. godine. Njome aktuelna vlast entiteta RS pokušava na osnovu namjerno iskrivljenih tumačenja Dejtonskog mirovnog sporazuma ugroziti funkcionisanja državnih institucija, ostvariti supremaciju entiteta nad državom i zaustaviti euroatlantski put Bosne i Hercegovine.
Zaključci Narodne skupštine RS-a su koncipirani sa ciljem pritiska na državne pravosudne institucije, te su u funkciji zaštite Milorada Dodika i opstrukcije procesa koji se protiv njega vodi na Sudu Bosne i Hercegovine. Niko, pa ni Milorad Dodik ne smije biti iznad zakona i izvan domašaja pravosudnih institucija.
Kolegij SDA je zadužio Pravni savjet SDA da analizira usvojene zaključke Narodne skupštine RS-a, te da sačini analizu i predloži dalje pravne korake na osporavanju zaključaka i preveniranju negativnih posljedica ovakvog djelovanja vlasti entiteta RS, saopćeno je iz SDA.
Šareni svijet
NAJSTARIJA RIJEKA NA SVIJETU POSTOJI VEĆ 400 MILIONA GODINA: "Teći će još dugo"
Prije 4h0
Društvo
BIO JE ZAPOVJEDNIK HVO-a U NAPADU NA GORNJI VAKUF: Ovo je Željko Šiljeg, vjenčani kum ratnog zločinca Ratka Mladića
Prije 4h0
Društvo
LIJEPA NAŠA BIH: Galop divljih konja po nepreglednim pašnjacima kod Livna uljepšat će vam dan (FOTO + VIDEO)
Prije 4h0
Vijesti
"OČEKUJTE ATMOSFERSKU REVOLUCIJU DO KRAJA JANUARA": Italijanski meteorolozi upozoravaju na haos
Prije 4h0
Politika
MUK U TUŽILAŠTVU: Milorad Dodik nastavio po starom, ne boji se krivične odgovornosti...
Prije 21h0
Politika
UZBUNA U ČOVIĆEVIM REDOVIMA: "To je izravna posljedica toga da Hrvati nemaju svog predstavnika u Predsjedništvu BiH..."
15. Jan. 202615
Politika
ODGOVOR PRKAČINU IZ SARAJEVA: „Udruženi zločinačko-politički pothvat koji provodi Čović uz saglasnost Plenkovića uvijek pronađe irelevantne persone poput bivšeg generala..."
15. Jan. 20260
Politika
NOVI SASTANAK STARIH PARTNERA: Pogledajte šta su Dodik i Čović zapravo dogovorili iza zatvorenih vrata
15. Jan. 20261
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.