Svijet
PORUKA VRHOVNOG VIJEĆA IRANA: Naša odlučnost slomila je neprijatelja, ali prst ostaje na obaraču
24. Jun. 20250
Njene nedavne objave na Instagramu i platformi X pokazuju da je stigla u Teheran oko 13. decembra.
Svijet
27. Dec. 2024
0
Iran je uhapsio italijansku novinarku Ceciliju Salu, objavilo je u današnjem priopćenju italijansko ministarstvo vanjskih poslova. Kako piše Bloomberg, Il Foglio, jedan od medija za koje radi, priopćio je da se nalazi u "zloglasnom" zatvoru Evin u Teheranu.
"Cecilia je bila u Iranu s odgovarajućom vizom kako bi ispričala priču o zemlji koju poznaje i voli, zemlji u kojoj se informacije guše represijom, prijetnjama, zastrašivanjem, nasiljem i hapšenjima - često na štetu samih novinara", priopćio je Il Foglio.
Italijansko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da je Sala uhapšena 19. decembra od strane teheranske policije te da talijanske vlasti slučaj prate s "maksimalnom pažnjom". Dodali su da je rimski veleposlanik u Teheranu posjetio Salu te da su joj dopuštena dva telefonska poziva obitelji.
Iranska vlada još nije komentirala slučaj Sale.
Njene nedavne objave na Instagramu i platformi X pokazuju da je stigla u Teheran oko 13. decembra.
Tehran, I even missed your smog pic.twitter.com/f7GJZ5F5sp
— Cecilia Sala (@ceciliasala) December 13, 2024
Ovo nije prvi put da Iran pritvara stranog novinara ili italijanskog državljanina. Alessia Piperno uhapšena je u oktobru 2022. i neko vrijeme također zadržana u istom teheranskom zatvoru. Puštena je nakon otprilike 40 dana, dok su Islamsku Republiku zahvatili masovni prosvjedi izazvani smrću Mahse Amini u policijskom pritvoru.
Iran je jedno od najgorih mjesta na svijetu za novinare. Prema Indeksu slobode medija za 2024., kojeg objavljuje organizacija Reporteri bez granica, Iran zauzima 176. mjesto od 180 zemalja koje su ocijenjene.
Kako piše Il Foglio, od 2022. godine, kada su započeli prosvjedi "Žena, život, sloboda," uhićeno je 79 novinara, a neki su osuđeni na stroge kazne. Samo u prvoj polovici 2024. godine iranske vlasti su uhitile ili osudile najmanje 34 novinara.
Sredinom decembra, ubrzo nakon uhićenja američkog državljanina i novinara Reze Valizadeha, koji je osuđen na deset godina zatvora pod optužbom za "saradnju s neprijateljskom vladom," glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller podsjetio je kako je iranska vlada tijekom ove godine opetovano gušila slobodu medija kroz prijetnje, zastrašivanje, pritvaranje, prisilna priznanja i uporabu nasilja protiv novinara.
Svijet
PORUKA VRHOVNOG VIJEĆA IRANA: Naša odlučnost slomila je neprijatelja, ali prst ostaje na obaraču
24. Jun. 20250
Svijet
IZRAELSKA VOJSKA OBJAVILA: Ubili smo više od 20 iranskih komandanata
14. Jun. 20250
Svijet
HOĆE LI BLISKI ISTOK IĆI U TOTALNI RAT: Poruke iz Amerike koje ne slute na dobro
12. Okt. 20240
Svijet
TLO JE PODRHTAVALO, NIKO NE VJERUJE DA JE BIO ZEMLJOTRES: Iran izveo prvi nuklearni test?
11. Okt. 20240
Sport
MOJ RUBENE, KUD SE PO "OLD TRAFFORDU" ŠEĆEŠ: Manchester United je najlošija ekipa Premier lige otkako je on trener
Prije 21 min0
Evropa
DMITRIJ MEDVEDEV PRIJETI EVROPI: "Gonit ćemo svaku državu koja nam uzme imovinu"
Prije 23 min0
Društvo
NOVINAR MARTENS IZ FAZ-a ZNA O ČEMU PIŠE: "Stvarni prioritet Vučića i njegovih ljudi već godinama izgleda više leži u..."
Prije 31 min0
Hronika
JEZIVA SNIMKA SKIPERA NAKON ŠTO SU SHVATILI DA JE TIJANA ISKOČILA ZA VRIJEME PARASAILINGA: "Pala je! Skloni karticu. Reći ćemo da je živa"
Prije 42 min0
Svijet
PROCURILI DETALJI VOJNE OPERACIJE: Šta se dogodilo za vrijeme izraelskog udara na glavni grad Katara i zbog čega je Netanyahu u velikim problemima...
13. Sep. 20250
Svijet
BIVŠI ŠEF IZRAELSKE VOJSKE ŠOKIRAO SVIJET: "Više od 200.000 Palestinaca ubijeno ili ranjeno u Gazi, skinuli smo rukavice..."
13. Sep. 20250
Svijet
OVO JE NOVI KINESKI NOSAČ AVIONA, VEĆI JE OD BILO KOJEG DO SADA, AMERIČKI PUKOVNIK: "Ovo je znak..."
12. Sep. 20250
Svijet
HITNI SASTANAK NA VRHU U DOHI: Reakcija na izraelski napad bit će žestoka
Prije 15h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.