Politika
NIJE IZ SNSD-a, ALI JESTE IZ RS: Ime koje bi moglo spasiti evropski put Bosne i Hercegovine
17. Okt. 20251
"Vjerujem da svakodnevno radimo na boljitku hrvatskog naroda u Republici Srpskoj"
Politika
20. Jan. 2025 20. Jan. 2025
0
Potpredsjednik Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda Davor Pranjić izjavio je kako se pozicija Hrvata u tom entitetu BiH postepeno poboljšava te najavio projekte koji bi trebali dodatno poboljšati uvjete života tamošnje zajednice, istaknuvši kako u tome ima podršku Republike Hrvatske i Hrvatskog narodnog sabora BiH.
"Vjerujem da svakodnevno radimo na boljitku hrvatskog naroda u Republici Srpskoj, koji je i te kako manjinski. S malo možemo napraviti mnogo", rekao je Pranjić gostujući u Dnevniku RTV Herceg-Bosne.
Dodao je da je u proteklom razdoblju izrađena strategija djelovanja kako bi se osigurala provedba konkretnih projekata koji bi trebali koristiti ne samo Hrvatima nego i svim građanima Republike Srpske.
"U 2025. i 2026. godini, koje će biti izazovne, planiramo niz projekata u sklopu te strategije. Vlada Republike Hrvatske na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem i Hrvatski narodni sabor BiH na čelu s Draganom Čovićem snažno podupiru institucije u kojima djeluju Hrvati te organizacije i zajednice koje se brinu o interesima hrvatskog naroda", naglasio je Pranjić.
Istaknuo je da i vlasti Republike Srpske sudjeluju u finansiranju određenih projekata, posebno infrastrukturnih i obrazovnih, što, kako kaže, pokazuje određeni napredak u odnosima.
Privremeno preuzeo ovlasti Milorada Dodika
Pranjić je privremeno obnašao određene ovlasti predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji se oporavlja nakon operativnog zahvata.
"Ustav Bosne i Hercegovine i Republike Srpske predviđa da u slučaju privremene spriječenosti predsjednika entiteta njegove ovlasti preuzima jedan od potpredsjednika. Moja uloga u tom razdoblju bila je donošenje ukaza za proglašenje zakona i ispunjavanje ostalih ustavnih obveza", rekao je Pranjić.
Dodao je da se lično susreo s Dodikom i izrazio mu moralnu i ljekarsku podršku tokom oporavka.
"Funkcioniranje entiteta odvija se redovno i uskoro očekujemo Dodikov povratak na dužnost", kazao je.
Očekivanja od administracije Donalda Trumpa
Komentirajući inauguraciju novog američkog predsjednika Donalda Trumpa, Pranjić je izrazio nadu da će nova administracija donijeti promjene u odnosu SAD-a prema Bosni i Hercegovini, posebice u pogledu sankcija koje su uvedene pojedinim dužnosnicima Republike Srpske, prenosi Bljesak.info.
"Vjerujemo da će s Trumpovom administracijom doći do stabilizacije na geopolitičkoj razini. To se može vidjeti i u trenutačnoj situaciji na Bliskom istoku, gdje su primirja već započela, što je dobar znak", zaključio je Pranjić.
Politika
NIJE IZ SNSD-a, ALI JESTE IZ RS: Ime koje bi moglo spasiti evropski put Bosne i Hercegovine
17. Okt. 20251
Vijesti
APSURDAN SCENARIJ KOJI JE MOGUĆ SAMO U BOSNI: Republiku Srpsku nastavlja voditi Hrvat
03. Okt. 20251
Mini market
DAVOR PRANJIĆ O SARADNJI SA DODIKOM: "Ne ulazim u lične odnose ni dnevnu politiku, moj stav je..."
03. Okt. 20250
Vijesti
"JA SAM HDZ...": Nevjerovatan istup Davora Pranjića, potpredsjednik RS-a pokušao opravdati Dragana Čovića, ali bolje da nije...
01. Okt. 20252
Mini market
OD DOBROVOLJCA DO INFLUENSERA SMRTI: Dario Ristić iz Modriče na TikToku sastavljao dronove i navodio napade na ukrajinske rovove (VIDEO)
Prije 4h0
Mini market
BIVŠI TRUMPOV SAVJETNIK U BANJOJ LUCI: Ovaj čovjek stoji iza Dodikovog narativa o "ugroženom hrišćanstvu"
Prije 5h0
Politika
"RIBA SMRDI OD GLAVE": Bivši savjetnik Alije Izetbegovića Mirza Hajrić razotkrio haos u Ministarstvu vanjskih poslova BiH i s pravom se pita – "Ko je kriv za šutnju države?" (VIDEO)
Prije 5h0
Politika
ANARHIJA U FEDERACIJI: Čak 265 funkcionera sjedi u dvije fotelje, a 2.000 "nevladinih" lidera muze budžet (VIDEO)
Prije 5h0
Politika
MILJARDA MARAKA ZA STAROG PRIJATELJA: Kako se čisti put za firmu čiji vlasnik ne silazi s Dodikovih fotografija
03. Feb. 20260
Politika
UPUĆEN ZAHTJEV ZA VRAĆANJE ZASTAVE SA LJILJANIMA: Imamović o historijskoj važnosti obilježja
04. Feb. 20262
Politika
MARTIN RAGUŽ "ZALEDIO" DRAGANA ČOVIĆA: Da se organiziraju izbori za jednog člana Predsjedništva BiH, ja bih...
03. Feb. 20261
Politika
"TO JE BIO PLAĆEN SUSRET...": Šokantan izvještaj Ivice Puljića iz Washingtona...
Prije 23h1
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.