Mini market
PROBLEMI SA SANACIJOM KLIZIŠTA NA CURINIM NJIVAMA: Okerić najavio povlačenje tačke dnevnog reda zbog...
15. Dec. 20251
Izlaskom na lokalitet “Knjeginjac” uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo utvrdili su da se na predmetnom lokalitetu ne vrši odlaganja nove količine zemljanog i kamenog materijala odnosno da se ne izvode nikakvi građevinski radovi.
Vijesti
31. Jan. 2025
0
Uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo i pripadnici službi zaštite i spašavanja te općine, izlaskom na navedene lokacije 30. januara utvrdili su na lokalitetu "Curine njive" – Opština Istočni Stari Grad i Općina Stari Grad Sarajevo (Bostarići), da su na terenu formirane pukotine uslijed naprezanja i pomjeranja tla duž klizne plohe te iste variraju u veličini, obliku i orijentaciji.
Dolazi do vidljivih promjena oblika pukotina odnosno povećanje širine istih. Na dijelu lokaliteta „Curine njive-igralište“ dolazi do konstantnog priliva vode jačeg intenziteta, koji stvara djelomični plavnu livadu koja usljed temperaturnih oscilacija dovodi do pojave leda.
U gornjem dijelu odloženog materijala/nasipa nisu uočene pojave vode ili konstantan priliv vode u tijelo klizišta. Na predmetnom ugroženom terenu nisu konstatovani stalni tokovi vode. Povremeni bezimeni potok se blago usjekao u centralnom i donjem dijelu padine/nasipa, a u dijelu njegovog korita na kratkom rastojanju od par metara se isti gubi infiltrirajući se u pukotine tijela klizišta, saopćeno je iz Federalne uprave civilne zaštite.
Ranijim mjerenjem količine vode koja se pojavljuje u istočnom boku odloženog materijala/nasipa izmjereno je 2,2 l/min (mjerenja izvršile stručne osobe “Rudarskog Instituta” d.d. Tuzla za potrebe investirora “Park ruža” d.o.o. Tuzla). Pojave vode u zapadnom dijelu klizišta neposredno ispod nasipa ne može se tačno utvrditi. Ove vode prodiru u tijelo klizišta i slabe otporne karakteristike tla duž klizne plohe (pretpostavka je da se ista javlja iz podzemnih kaptaža koje trpe pritisak zemlje odnosno građevinskog materijala sa nasipa).
U dijeli ispod lokaliteta "Curine njive-igralište" (dio Općine Stari Grada Sarajevo) vidljiva promjena oblika ranije nastalih pukotina odnosno povećanje njihove širine. Teren je i dalje zavodnjen te ima negativan uticaj na procese klizanja tla.
Na predmetnom lokalitetu uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo i službi zaštite i spašavanja Općine Stari Grad Sarajevo vrše 24-satno osmatranje terena u cilju ranog upozoravanja ugroženog stanovništva i njihove evakuacije kao i upozoravanja Operativnog centra Općine Stari Grad Sarajevo, Općinskog štaba civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo i službi zaštite i spašavanja Općine Stari Grad Sarajevo te Operativnog centra Kantonale uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo.
Izlaskom na lokalitet “Knjeginjac” uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo utvrdili su da se na predmetnom lokalitetu ne vrši odlaganja nove količine zemljanog i kamenog materijala odnosno da se ne izvode nikakvi građevinski radovi.
Također je utvrđeno da je Općina Istočni Stari Grad u ranijem periodu postavila dio metalnih stubova i zaštitne ograde koje ima za cilj sprječavanje eventualanog odlaganja nove količine zemljanog i kamenog materijala. Na deponiji kod objekta u izgradnji objekta “Trebević Hills” nisu vidljiva nova odlaganja građevinskog, niti drugog materijala.
Izlaskom na lokalitet Bistrički potok – Općina Stari Grad Sarajevo (Boguševac) i Općina Istočni Stari Gradlice, uočeno je da je korito Bistričkog potoka i dalje djelimično zasuto materijalom sa deponije, obrušenim stablima te ranije isječenim stablima. Nisu uočena nova obrušavanja materijala sa deponije u vidu zemljano-kamenog materijala i stabala niti je uočeno da je vršeno uklanjanje ranije odloženog zemljano-kamenog materijala i stabala. Usljed sniježnih padavina nije moguće utvrditi tačno stanje korita Bistričkog potoka.
Postupajući po Naredbi Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo o evakuaciji stanovništva sa ugroženog područja Općine Stari Grad, uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo redovno vrše obilazak stambenih objekata i građana ulica Bostarići, Ablakovina i Ablakovina čikma.
U skladu sa Planom evakuacije i zbrinjavanja stanovništva u slučaju procjene da može doći do prirodnih ili drugih nesreća ili da je proglašeno stanje prirodne ili druge nesreće na području Općine Stari Grad Sarajevo - lokalitet MZ “Širokača”, ulica Bostarići i Ablakovina, te Izmjenama i dopunama Plana evakuacije i zbrinjavanja stanovništva u slučaju procjene da može doći do prirodnih ili drugih nesreća ili da je proglašeno stanje prirodne ili druge nesreće na području Općine Stari Grad Sarajevo - lokalitet MZ “Širokača”, ulica Bostarići i Ablakovina, a koje je donio Općinski štab civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo, uposlenici Službe civilne zaštite i Službe za poslove mjesnih zajednica Općine Stari Grad Sarajevo poduzimaju daljnje aktivnosti za smještaj stanovništva sa ugroženog područja u dostupne smještajne jedinice koje su osigurane posredstvom Općine Stari Grad Sarajevo.
Na snazi je stanje prirodne nesreće na dijelu teritorija Općine Maglaj izazvano klizištem (naselje Mladoševica, MZ Novi Šeher). Klizište je još uvijek aktivno. Općinski štab CZ Maglaj redovno prati stanje na terenu, komunicira sa stanovništvom te višim nivoima vlasti.
Mini market
PROBLEMI SA SANACIJOM KLIZIŠTA NA CURINIM NJIVAMA: Okerić najavio povlačenje tačke dnevnog reda zbog...
15. Dec. 20251
Vijesti
HITNA SANACIJA KLIZIŠTA NA CURINIM NJIVAMA, OGLASIO SE PREMIJER UK: "Općini Stari Grad bit će doznačeno..."
02. Dec. 20250
Vijesti
ALARMANTNA SITUACIJA U STAROM GRADU: Zbog lokaliteta 'Curine njive' Služba CZ navodi moguću evakuaciju stanovništva
22. Nov. 20250
Vijesti
ALARMANTNO: Na lokalitetu "Curine njive" uočene geološke promjene, vidljiv dotok...
19. Nov. 20250
Društvo
PRILIKOM KOPANJA KABURA PRONAĐENI POSMRTNI OSTACI ŽRTVE RATA; EFENDIJA GLAMOČANIN: "Ovo je nečiji otac, sin, brat, sestra"
Prije 1h0
Vijesti
OBILJEŽAVAO NEUSTAVNI TZV. "DAN RS-a": Osim sa Sanjom Vulić, kamere su snimile Stanivukovića dok se smješkao i sa Elekom (VIDEO)
Prije 1h0
Vijesti
LEDENA NOĆ STIGLA U BiH: Već izmjereno -10 stepeni Celzijusa
Prije 1h0
Politika
BORBA PROTIV KORUPCIJE NA KOCKI: Kako će šest tužilaca riješiti više od 700 predmeta (VIDEO)
Prije 2h0
Vijesti
VELIKA VIJEST ZA NAŠU DIJASPORU U AMERICI: Uvodi se nova direktna aviolinija do New Yorka, poznata i cijena...
10. Jan. 20260
Vijesti
AUTOSTRADA KRIMINALA I KORUPCIJE: "Ortačka" grupa Nermina Nikšića - BS Telecom uz pomoć Elvedina Grabovice ide ka dobijanju tendera za održavanje autoceste A1 vrijedan čak...
10. Jan. 20260
Vijesti
MUP HRVATSKE ZA "SB" O PRITUŽBAMA ZA VIŠESATNA ČEKANJA NA GRANICI: Građanima BiH se mora kreirati dosije, nakon toga...
Prije 15h0
Vijesti
GRAĐANIMA BiH U POJAŠNJENJU ZA "SB" JASNO PORUČENO: Odbijete li dati biometriijske podatke na granici slijedi vam...
09. Jan. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.