Evropa
URSULA VON DER LEYEN UPOZORILA: Sada je kritičan trenutak za Evropu i svijet...
Prije 10 min0
Dražen je otkrio da za svoje koncerte ne pravi posebne liste pjesama koje će izvesti pred publikom, nego da bend izvodi pjesme isključivo prema emocijama.
Estrada
04. Feb. 2025 04. Feb. 2025
0
Legendarni sastav Crvena jabuka uskoro će započeti svoju veliku europsku, slavljeničku turneju, a prvi koncert održat će u Osijeku. Slavonci će u najvećim hitovima benda uživati na Valentinovo, a uoči koncerta frontmen benda Dražen Žerić Žera govorio je za Jutarnji list.
Na početku razgovora je otkrio što osječka publika može očekivati od koncerta, ali i čemu se on najviše raduje.
"Koncert pun ljubavi, pun emocija, pun iskrenosti. Kod nas nema foliranja. Drago mi je da smo u Slavoniji, drago mi je što ćemo biti s našom ekipom iz Slavonije. Doći će nam ekipa iz Nijemaca, Vukovara, Vinkovaca, Đakova... Tako da, bit će to jedna lijepa i prekrasna noć", rekao je on.
Dražen Žerić, frontmen Crvene jabuke (Foto: Vlado Kos/Cropix)
Priča Crvene jabuke započela je prije 40 godina u Sarajevu, a ovom turnejom obilježavaju svoju jubilarnu godišnjicu. Žerić se prisjetio njihovih početaka, koji su za njih bili teški.
"U moje doba je gramofon bio jackpot na lotu. Dakle, kad počneš kao dijete, uz provokacije Indeksa, Bijelog Dugmeta, Zdravka Čolića, Kemala Montena... Svako je dijete u Sarajevu htjelo svirati. U to vrijeme su i svi pričali o košarci zbog prvenstva 1971. godine, a i svirali su, takav je bio grad. Svi smo nosili i starke. I onda kad dođeš do prve ploče, u ono doba kad je bilo jako teško izdati bilo što, ti si najsretniji čovjek na svijetu. Mi smo u početcima imali malo težu situaciju. Prije prvog samostalnog koncerta se dogodila nesreća, onda smo imali pauzu. Onda smo se povukli kod mene u Makarsku u stan, imali smo demo snimaka za drugu ploču koji su nastali tri mjeseca prije nesreće. Možda ne bi ni bilo druge ploče jer nije bilo pjesama. Ja stalno govorim, ako nemaš pjesama, nemoj ni snimati ploče. Tako da, bili smo šest mjeseci kod mene u Makarskoj, radili smo u jednom malom studiju. I ta ploča je bila puna emocija. Tada nismo imali koncerte niti smo se pojavljivali na televiziji, a naša je ploča samo stajala u izlogu i prodala se u ne znam koliko primjeraka. Onda se pojavio interes za nas, a nakon toga je izašla ploča ‘Sanjati‘ i tada nam je karijera doživjela uspon. Onda je počeo rat, zadnji album koji smo snimili je bio ‘Nekako s proljeća‘, a ja sam poslije bio, kao i drugi, u Sarajevu. Bez struje, bez vode, dvije i pol godine", ispričao je on. Nakon ploče "Sanjati" su objavili i brojne druge, uspješne albume, a neki od hitova s istih danas se smatraju najpoznatijim domaćim pjesmama svih vremena. Dražen je otkrio da za svoje koncerte ne pravi posebne liste pjesama koje će izvesti pred publikom, nego da bend izvodi pjesme isključivo prema emocijama. "Ja ne znam što ću pjevati, ali moji vježbaju posljednjih 15 dana zato što sam ja njima zadao još dosta pjesama. Prije su znali svirati 56 pjesama, a sad moraju znati 100, 110 pjesama. Jer, što će meni pasti na pamet i u kojem trenutku, to ne znaju. Ja nemam spisak na koncertu. Bitne su samo emocija i ljubav. Kao kad kuhaš iz ljubavi, uvijek jelo drugačije ispadne. Nekad je bolje, nekad je lošije, ali ima duše. Kad se s nekim ljubiš, ako je to po nekom receptu, onda ne valja. Sve je spontano. Isto kao što ne znate koliko će poljubac trajati, tako ne znate ni koliko će koncert trajati i što će se na njemu dogoditi", kaže.
Bend je tokom karijere bio na brojnim turnejama, a kako kaže Dražen, on na istima ne putuje uz ostatak ekipe.
"Ja se vozim sam, ja ne idem s ostatkom ekipe. Kod njih sve što se dogodi, ostane u kombiju. Ja sam već čovjek u godinama, a oni i dalje žive rock and roll. Imamo u bendu dvojicu pozitivnih klinaca, mlađih ljudi - gitarist Dario Duvnjak i bubnjar Adrian Borić, koji je postao atrakcija kod ženske populacije na Balkanu i u Europi. Oni malo žive taj filmski, rock and roll život pa neka to ostane između njih u kombiju, a ja se volim sam voziti. Ja se rano probudim, dok oni ustaju u 11 ili 12, dakle, dok oni krenu, ja sam već došao miran u Zagreb. Ja imam svoj tempo, oni imaju svoj", ispričao je. Dodao je i da se njegova porodica prilagođava njegovom rasporedu kad su u pitanju važniji porodični događaji.
Dražen Žerić, frontmen Crvene jabuke (Foto: Vlado Kos/Cropix)
Planove za 50. godišnjicu benda, kako kaže, nemaju. "Nismo nikada pravili nekakve planove, što bude, bit će. Samo da bude zdravlja", kaže, između ostaloga.
Evropa
URSULA VON DER LEYEN UPOZORILA: Sada je kritičan trenutak za Evropu i svijet...
Prije 10 min0
Hronika
STRAVIČNA NESREĆA U ZAGREBU: Bježao od policije pa se zabio u semafor, poginuo 14-godišnjak
Prije 12 min0
Hronika
AKCIJA "FORTUNA": Banjalučka policija uhapsila serijske provalnike koji su pljačkali građane
Prije 23 min0
Vijesti
SCHMIDT JASNO PORUČIO DODIKU: "Republika Srpska nije država i nema suverenitet ni državnost!"
Prije 31 min1
Estrada
BIZARNA PRIČA O SMRTI NARODNOG PJEVAČA: Mnogi su pjevali njegov hit po klubovima (VIDEO)
16. Feb. 20250
Estrada
UZNEMIRUJUĆI SNIMCI ANE NIKOLIĆ, NE PRESTAJE DA KRVARI: Evo ko joj je nanio povrede
15. Feb. 20250
Estrada
PRVI POBJEDNIK "ZVEZDA GRANDA" O BIVŠOJ SUPRUZI: "Njoj je svanulo, a i ja sam procvjetao"
17. Feb. 20250
Estrada
LEŽI U KREVETU: Isplivala slika Snježane Đurišić od prije 30 godina... (FOTO)
16. Feb. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.