Vijesti
TRIK ZA OSTANAK ILI ODLAZAK: Ima li većine da se izglasa smjena Ukove Vlade, ali ko će onda formirati novu vlast?
Prije 3h0
Sjedinjene Američke Države (SAD) zbog ruskog vlasništva sankcije NIS-u uvele su 10. januara ove godine. SAD su tada na listu sankcija stavile 200 subjekata koji djeluju u ruskom energetskom sektoru.
Regija
04. Feb. 2025
0
Naftna industrija Srbije uputila je zvaničan zahtjev Odjeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) SAD za odlaganje sankcija, izjavila je u utorak ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, prenosi Anadolu.
Dodala je da su taj zahtjev podržale vlade Srbije i Mađarske, kao i da je "naša zemlja zatražila od Amerikanaca da odloži sankcije na minimum 90 dana".
Zahtjev sa odnosi na dobijanje opštih ili posebnih licenci koje bi omogućile NIS-u da održi poslovanje dok se traži prihvatljivo rješenje vlasničke strukture i upravljanja, sa ciljem da kompanija koja je regionalno i strateški važna za energetsku stabilnost, nastavi da posluje, navela je u saopštenju.
"S obzirom na značaj NIS-a za srpsku ali i regionalnu privredu, hitno zahtevamo od OFAC-a da razmotri trenutnu pomoć, a u vidu odlaganja sankcija na minimum 90 dana, dok se održivo rešenje koje bi dovelo do ukidanja sankcija razmatra", navela je.
Ona je istakla da Vlada Srbije podržava zahtjev za izdavanje takve dozvole NIS-u jer bi sankcije, kako je rekla, narušile sposobnost kompanije da snadbijeva građane Srbije naftom i naftnim derivatima.
Navela je da zaposleni u NIS-u i građani nemaju razloga za brigu budući da će državno rukovodstvo, kao i do sada, zaštititi interese Srbije.
"Podsećamo da su američki zvanicnici više puta jasno ponovili da sankcije nisu uperene protiv Srbije i njenih građana te se u skladu sa tim nadamo konstruktivnom nastavku dijaloga, kako se ne bi narušila energetska stabilnost Srbije, ali i čitavog regiona", zaključila je.
Sjedinjene Američke Države (SAD) zbog ruskog vlasništva sankcije NIS-u uvele su 10. januara ove godine. SAD su tada na listu sankcija stavile 200 subjekata koji djeluju u ruskom energetskom sektoru. Puna primjena sankcija protiv NIS-a će nastupiti 27. februara ove godine.
Vijesti
TRIK ZA OSTANAK ILI ODLAZAK: Ima li većine da se izglasa smjena Ukove Vlade, ali ko će onda formirati novu vlast?
Prije 3h0
Politika
POZNATI NOVINAR SEAD NUMANOVIĆ PIŠE: "Kasno Uk ostavku dade!"
Prije 3h0
Hronika
PRVI SNIMCI SA MJESTA MASOVNE PUCNJAVE: Hitne službe odvoze ranjene, napadač likvidiran (VIDEO)
Prije 3h0
Hronika
HOROR U NJEMAČKOJ: Kamiondžija iz BiH stradao u jezivoj nesreći - kamion probio zaštitnu ogradu pa preletio tri trake i survao se pored puta
Prije 3h0
Regija
SNIMKE IZ SRBIJE OBILAZE SVIJET: Razularena rulja uz pomoć ministra napada nevinog vlasnika pekare, njegovu suprugu i djecu...
15. Feb. 20261
Regija
ŠTA SE DOGAĐA U SRBIJI: Načelnik Generalštaba Vojske Srbije poslao poruku demonstrantima...
15. Feb. 20260
Regija
VUČIĆA UHVATILA PANIKA: "Ugroženi smo!"
14. Feb. 20260
Regija
OPASNE PORUKE IZ SRBIJE: Vučić u Beogradu ugostio Dodika i "ekipu" iz RS-a pa izrekao crnu prognozu: "Bliže smo ratu nego miru"
Prije 11h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.