FAHRUDIN ČOLAKOVIĆ ZA "SB" O IZBORU SUDIJA USTAVNOG SUDA BiH: "S obzirom kako se ponaša Tomislav Martinović...“

Predstavnički dom, Parlamenta FBiH u utorak je povukao iz parlamentarne procedure Prijedlog izmjena i dopuna Krivičnog zakona na doradu.

  • Politika

  • 07. Feb. 2025  07. Feb. 2025

Delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH i zastupnik SDA u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona Fahrudin Čolaković kaže kako ga Vlada FBiH svojim postupcima više ne može iznenaditi.

"Treba se samo vratiti na to kako su 'riješili' problem uništenih 70 metara pruge u poplavama u Donjoj Jablanici. Nikako. Turska firma je riješila problem. Većinu zakona ke oje je predložila prethodna vlada oni su povlačili, dorađivali, pa napravili gore. Tako je i sa Krivičnim zakonom.

Za izmjene Zakona o budžetima ponudili su nam iskustva iz Crne Gore, Srbije, ali nam ne rekoše da li u Evropskoj uniji vlade razvlašćuju parlamente. Najgore što će, kada ova vlast ode, njihove greške neko morati popravljati. Nadam se da se neće napraviti ogromne greške. Napravili su ambijent gdje je Vlada uzela nadležnosti Parlamenta. Prvremeno finansiranje će donositi Vlada, a Parlament je derogiran", izjavio je neki dan Čolaković.

POBUDE I ZABLUDE

U razgovoru za "Slobodnu Bosnu" osvrnuo se i na sjednicu Predstavničkog doma Parlamenta FBiH koja je održana u utorak.

"Mi smo, kao i mediji, bili onemogućeni da pratimo preko video-prenosa detalje sa sjednice. Iz rukovodstva Doma naroda su se nama pravdali da su u pitanju 'tehnički problemi'. Međutim, postavlja se pitanje da li je njima u interesu da te tehničke probleme čim prije otklone. Uzimanjući u obzir ponašanje predsjedavajućeg Tomislava Martinovića, koji je htio sazvati nastavak 6. vanredne sjednice Doma naroda za 'odabrane delegate', mislim da njima odgovora da nema novinara i da nema video-prenosa. Jedna od tačaka, možemo slobodno reći - ključna tačka 6. vanredne sjednice Doma naroda jeste izbor sudija Ustavnog suda", veli Čolaković:

"Specifičnost ovog izbora je u tome što za imenovanje nije potrebna potvrda većine delegata Doma naroda, nego potvrda većine delegata koji su prisutni i koji glasaju. Prošli put kada su pokušali 'preko koljena' izabrati sudije, bili su spremni i dovesti delegate u zabludu, da ne kažem težu kvalifikaciju."

 

Dom naroda Parlamenta FBiH (Foto: Slobodna Bosna)  

Komisija za izbor i imenovanje, na svojoj sedmoj sjednici odžanoj 16. januara 2015. predložila je Domu naroda dvije liste u cilju provođenja procedure potvrđivanja sudija Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine. I tu ništa nije bilo sporno.

„Međutim, nakon što je predsjednica Federacije Lidija Bradara, koja je bila izvjestilac po ovim tačkama, 'ocijenila' raspoloženje delegata iz Kluba Bošnjaka koji su bili stava da se, prema Ustavu Federacije na mjesto gdje je ranije bio Srbin mora i dalje birati Srbin zbog popune Vijeća za zaštitu vitalnih interesa, dok se na mjesto gdje je ranije bio Hrvat, po Ustavu Federacije može izabrati sudija iz drugog konstitutivnog naroda ili nacionalnih manjina, jer je popunjen ustavni minimum od dva Hrvata, ponovo je zasijedala Komisija za izbor i imenovanje.

Ovog puta Komisija za izbor i imenovanje je pokušala da delegate dovede u zabludu te odlučila 'da predloži Domu naroda da provede proceduru imenovanja sudija Ustavnog suda Federacije BiH iz reda hrvatskog i srpskog naroda, propisanu Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine'. Nakon što je ovaj pokušaj propao sjednica je prekinuta“, objašnjava naš sagovornik.

IZMJENE I ZABUNE

Vlada FBiH je u utorak povukla iz parlamentarne procedure Prijedlog izmjena i dopuna Krivičnog zakona na doradu. 

 

Nermin Nikšić (Foto: Slobodna Bosna)

"Bojim se da ne doživi sudbinu kakvu je doživio Zakon o budžetima u Federaciji Bosne i Hercegovine koji je također 'popravljen'. Naime, na 7. vanrednoj sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije a nekoliko dana ranije i na sjednici Predstavničkog doma, Parlament je razvlastio sam sebe u korist Vlade Federacije u smislu da Odluku o privremenom finansiranju Federacije od sada donosi Vlada.

Iako su kolege iz Predstavničkog doma kao i Doma naroda upozoravale na kršenje člana 22.Ustava Federacije gdje je, između ostalih, navedena nadležnost Parlamenta za 'donošenje budžeta Federacije i zakona o oporezivanju i osiguranje potrebnog finansiranja na drugi način' ipak je parlamentarna većina usvojila ove izmjene pravdajući se da je ovo dobra praksa u Srbiji i Crnoj Gori. Ponavljam u Srbiji i Crnoj Gori. Zaista 'dobra praksa' za zemlju koja ima namjeru ući u Europsku uniju", veli delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH.

Ove izmjene, također, omugućavaju i vladama kantona kao i načelnicima općina da sami donose odluke o privremenom finansiranju, što praktično znači da sada načelnicima, kada je u pitanju usvajanje budžeta, ne treba vijeće.

"Načelnik može proglasiti odluku o privremenom finasiranju do kraja trećeg mjeseca i 31. marta ponuditi općinskom vijeću budžet na usvajanje. Ukoliko vijeće ne usvoji budžet, narednog dana načelnik može proglasiti budžet u skladu sa Zakonom o principima lokalne samouprave", kaže Čolaković.

Delegati Doma naroda Parlamenta FBiH još nisu dobili zvanično pismo iz Predstavničkog doma, pa sa sigurnošću ne mogu ni znati koji su akti na 17. sjednici PD-a u utorak usvojeni.  

(Dino Bajramović)   

trenutak ...