MOKRI SNOVI DODIKOVOG SKRIBOMANA: "Za srpske zemlje je važno što se otvara mogućnost promjene državnih granica!"

Ljepojević ide i dalje, pa kaže da će velike sile, SAD, Rusija i Kina, podijeliti svijet na interesne sfere pri čemu će “srpske zemlje”, potpsati pod rusku zonu uticaja.   

  • Društvo

  • 12. Feb. 2025  

  • 2

Samozvani ekspert za međunarodne odnose, Siniša Ljepojević, koji uživa veliki respekt u velikosrpskim krugovima s obje strane Drine, u novom autorskom tekstu piše kako se dolaskom Trumpa na vlast otvara mogućnost promjene državnih granica, između ostalog i na Balkanu, kao najvažnija pretpostavka za izgradnju Velike Srbije.

Ljepojević ide i dalje, pa kaže da će velike sile, SAD, Rusija i Kina, podijeliti svijet na interesne sfere pri čemu će “srpske zemlje”, potpsati pod rusku zonu uticaja.   

U nastavku pročitajte nekoliko ključnih pasusa iz analize Siniše Ljepojevića.

"Ta buduća velika konferencija o novoj bezbjednosnoj arhitekturi, u osnovi novom svjetskom poretku, neće biti tako skoro, još nisu sazreli svi uslovi. Ali, već sada je izvjesno da će ona, kao i prije stotinu godina Veliki rat, donijeti promjene državnih granica. Drugim riječima, i promjena granica će biti dio izlaska iz krize. To naravno neće odmah biti prihvaćeno ali će postati realnost.

I, kao i uvijek, za srpske zemlje je ključno pitanje: šta bi to moglo da znači za njihovu sudbinu. Za srpske zemlje je prije svega važno to što se otvara i čak uvodi mogućnost promjene granica.

Naravno da na toj budućoj međunarodnoj konferenciji male zemlje neće moći da imaju bilo kakav direktan uticaj, vjerovatno da mnoge neće biti ni prisutne skupu, ali zato moraju da imaju prijatelje ili barem one koje ih razumiju među velikima koji su kreatori novih odnosa u svijetu. I da ih oni koliko-toliko zaštite. O tome bi već sada srpske zemlje trebalo, ili morale bi, da povedu računa i strateški se odrede.

Srpske zemlje već imaju dobro uspostavljene odnose sa Rusijom, posebno Republika Srpska, i Kinom, dvjema velikim silama koje će biti nosioci te buduće konferencije. Poslije izbora Donalda Trumpa za predsjednika medijski je stvorena izvjesna euforija u nadanjima srpskih zemalja da bi prema njima moglo doći do naklonosti nove američke administracije što bi dovelo do slabljenja pritisaka koji dolaze iz EU.

U prvom mandatu predsjednika Trumpa u njegovom Savjetu za nacionalnu bezbjednost je, podsjeća se, bilo ideja o promjeni granica i podjeli teritorija pa možda i ne bi bilo iznenađenje ako se u ovom njegovom drugom mandatu ožive te ideje na Zapadnom Balkanu. Mada, realnost je da dio svijeta gdje su i srpske zemlje neće biti prioritet Trampove administracije.

Ali, uprkos promijenjenoj retorici i nadanjima, ne bi trebalo očekivati bitnije promjene politike Amerike i Zapada prema srpskim zemljama, prije svega kada je riječ o Republici Srpskoj i problemu Kosova i Metohije. To jednostavno u ovom sadašnjem vremenu nije realno. Ali, u procesu stvaranja novog svjetskog poretka to je gotovo izvjesno.

Ta očekivana, kada god bude a biće, međunarodna konferencija o novoj bezbjednosnoj arhitekturi će u osnovi značiti podjelu zona uticaja, ili jednostavnije rečeno podjelu teritorija, između dominantnih velikih sila.

Dozvoljava se i mogućnost teritorijalnog proširenja nekih zemalja prije svega velikih sila. Podjela u stvari iznad svega odgovara Zapadu.

Zapad jednostavno, kao kultura, ne može bez neprijatelja, ne može bez neke druge strane protiv koje se bori. Sudbina malih zemalja će u realnosti zavisiti od odnosa među tim velikim silama.

Ako je suditi prema prvim namjerama nove američke administracije, Vašington je već počeo da stvara svoj 'zabran', svoju 'teritoriju'. Za sada je to zapadni dio svijeta, učvršćivanje američke dominacije gdje je ona već postojala, nije osvajanje novih teritorija. Hroničari kažu 'rekolonizacija kolonija'. Tome treba dodati i, preko Izraela i islamskih ekstremista, ambiciju kontrole Bliskog istoka koji se posljednjih godina otrgao američkoj dominaciji. To bi, međutim, moglo da bude samo uz promjenu postojećih granica. Istovremeno, uočljivo je uvjerenje u Vašingtonu da u svojim planovima računaju da mogu da prevare i Rusiju i Kinu. Doduše, često su ih i uspijevali prevariti. Ali, ipak nije sve tako jednostavno.

Ne bi se smjelo smetnuti sa uma istorijsko iskustvo da je područje Balkana, posebno ono gdje su srpske zemlje, oduvijek bilo granica svjetova. Tako će, po svemu sudeći, biti i u ovom vremenu. To je granica svjetova na kojoj se smjenjuju uticaji velikih ali u realnosti nikada ne pripada ni jednima ni drugima.

Niko, razumije se, ne može da kaže kada bi mogla da bude ta istorijska međunarodna konferencija, vjerovatno će proći dosta vremena ali za nju bi sve zemlje, a naročito srpske, trebalo na vrijeme da počnu sa pripremama. I to u duhu vizije svojih interesa i istorijskih obaveza. I zato je za srpske zemlje najvažnije istrajati u svojim vizijama državotvornosti i istorijske misije", poručuje velikorspki propagandist Siniša Ljepojević. 

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...