BELGIJSKI MINISTAR ODBRANE: "Trebamo nekoga ko će reći 'ljudi, duboko smo u go*nima'"

Članice Evropske unije i partneri, uključujući Veliku Britaniju, započeli su hitne razgovore o tome kako povećati svoje odbrambene sposobnosti i vojnu potrošnju te pružiti sigurnosna jamstva Ukrajini u slučaju potencijalnog američko-ruskog mirovnog sporazuma. 

  • Evropa

  • 19. Feb. 2025  19. Feb. 2025

  • 0

Evropska odbrambena industrija trebala bi se konsolidirati kroz nekoliko igrača koji mogu zadovoljiti vojne potrebe kontinenta nakon što je Trumpova administracija zaprijetila da će povući potporu SAD-a, poručio je belgijski ministar odbrane Theo Francken.

Članice Evropske unije i partneri, uključujući Veliku Britaniju, započeli su hitne razgovore o tome kako povećati svoje odbrambene sposobnosti i vojnu potrošnju te pružiti sigurnosna jamstva Ukrajini u slučaju potencijalnog američko-ruskog mirovnog sporazuma. 

"Evropa treba više integriranu odbrambenu industriju. Moramo proizvoditi bolje i raditi zajedno", poručio je Francken za Financial Times, upozorivši da u je fragmentiranom europskom krajoliku svaka zemlja slijedila vlastite projekte, što je rezultiralo narudžbama malih serija, visokim troškovima održavanja i neučinkovitošću.

Trumpov ministar odbrane upozorio Evropu

Američki ministar obrane Pete Hegseth prošle sedmice je izjavio da vojna pristnost njegove zemlje u Evropi neće trajati "zauvijek", što je izazvalo strahove u mnogim europskim prijestolnicama zbog mogućeg povlačenja otprilike 90.000 američkih vojnika i naoružanja stacioniranog na kontinentu.

Francken smatra da je Trumpov dolazak u Bijelu kuću poslužio kao poziv na uzbunu. Očekuje kako će se "veća integracija obrambenih tvrtki i industrijskih tvornica dogoditi u sljedećih 12 mjeseci".

"Evropa je trebala formirati do četiri stvarno velike obrambene tvrtke, kao što su Rheinmetall, Airbus i Thales. To bi poboljšalo kvalitetu i smanjilo troškove oružja proizvedenog na kontinentu", uvjeren je. 

Ipak, primjećuje nedostatak vodstva među europskim šefovima država i vlada da poguraju tako ambiciozne projekte. "Trebamo nekoga tko će reći: 'OK, ljudi, duboko smo u govnima. U velikim smo problemima i moramo poduzeti stvarno velike korake naprijed'", naveo je. 

Belgija razmatra pridruživanje francusko-njemačkom projektu

Zajednički evropski projekti do sada nisu bili uspješni, dijelom zbog inzistiranja svake nacije da isporuči dio ukupnog proizvoda. "Navedite samo jedan europski projekt, integrirani projekt koji je bio uspješan. Moramo spriječiti da svaka zemlja ima vlastiti tim inženjera", naglasio je Francken. 

Tvrdi kako su rascjepkanost tržišta, visoki troškovi i niža kvaliteta bili su među glavnim razlozima zašto europske vlade radije kupuju američko oružje. "Ta bi prodaja oružja mogla biti poticaj za SAD da nastavi surađivati ​​s Evropom. Ali europski saveznici moraju učiniti više", napomenuo je. 

Belgija, dom nekoliko tvrtki za proizvodnju oružja, uključujući proizvođača vatrenog oružja FN Herstal, razmatra pridruživanje francusko-njemačkom projektu proizvodnje borbenog zrakoplova. Odluka bi trebala biti donesena do kraja godine.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...