NJEMAČKI STRUČNJACI OTKRILI ŠTA NAS ČEKA: "Svi bismo mogli imati više vlastitih AI agenata"

Deutsche Telekom je na početku nove ere, poručila je članica uprave te kompanije Claudia Nemat tijekom ključnog izlaganja održanog u sklopu sajma Mobile World Congress u Barceloni (Španjolska).

  • HiTec

  • 03. Mar. 2025  03. Mar. 2025

  • 0

Kompanija s 300 miliona korisnika diljem svijeta u postupku je transformacije u kompaniju temeljenu na umjetnoj inteligenciji koja u središte pozornosti stavlja pojedinca.

Ključni partneri te preobrazbe su tvrtke kao što su Google i Perplexity, ali i startupi poput njemačkog Black Foresta.

Platforma za to bit će Magenta AI, koju čine globalne poslovne platforme i autonomne mreže, uz snažan naglasak na računalnu sigurnost i zaštitu privatnosti.

Cilj je demokratizacija umjetne inteligencije, pri čemu će važnu ulogu igrati uređaji poput T-phonea, koji će poslužiti ne samo za, primjerice, odgovore na pitanja ili preporuke za restorane, već će moći igrati i puno aktivniju ulogu (naručivanje taksija, rezervacija stola...), ali i pomagati nam oko, primjerice, provjere pravnih dokumenata i začkoljica.

Nova generacija T-phonea bi se u prodaji trebala naći u drugoj polovici ove godine, po cijeni koju je Nemat nazvala "prihvatljivom", prenosi Tportal.

Osim na T-phoneu, Magenta AI bit će dostupna i kao zasebna aplikacija koju će biti moguće koristiti na drugim uređajima. Nemat je rekla kako u DT-u T-phone doživljavaju kao platformu za inovaciju na području agentske umjetne inteligencije.

Glavni izvršni direktor Perplexityja Aravid Srinivas prognozirao je kako će agentska umjetna u narednih godinu dana značajno napredovati.

Svako od nas bi mogao imati vlastite agente umjetne inteligencije - jednog ili više njih - koji će nas poznavati i razumjeti.

Svoje će mjesto u tom vrlom novom svijetu tražiti usluge kao što je Wi-Fi Sensing, koja koristi radio valove za otkrivanje uljeza u prostoru kojeg pokriva, a može poslužiti i za namještanje temperature na daljinu.

Za osiguranje povezivosti pobrinut će se i leteća bazna postaja, prva te vrste na svijetu, koja može ponuditi vezu od 100 megabita u sekundi na površini od 20 kilometara i provesti do 15 sati u zraku.

Osim za pokrivanje velikih događanja poput koncerata i sportskih natjecanja, Nemat moguću primjenu vidi i u pružanju pristupa internetu nakon elementarnih nepogoda i katastrofa.

Ta bi usluga trebala postati komercijalno dostupna do kraja godine. DT bi također trebao sudjelovati i u projektu postavljanja europske satelitske konstelacije.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...