POSKUPLJENJA STIŽU I U BiH: Skočile cijene hrane u svijetu, posebno šećera

Vrijednost indeksa cijena biljnih ulja je u februaru mjesečno porasla za dva odsto na 156 poena, tako da su one čak za 29.1 odsto više nego u istom mjesecu lani

  • Ekonomija

  • 07. Mar. 2025  

  • 0

​Svjetske cijene hrane su u februaru porasle u odnosu na januarske vrijednosti, posebno cijene šećera koje su skočile za 6.6 odsto, objavila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).

Vrijednost indeksa svjetskih cijena prehrambenih proizvoda (FFPI) za februar iznosi 127.1 poen, što predstavlja porast za 1.6 odsto u odnosu na januar, navodi FAO.

Rezultat je posljedica mjesečnog rasta vrijednosti indeksa u kategorijama šećera, mlječnih proizvoda, biljnih ulja i žitarica, uz neznatni pad cijena mesa.

Indeks cijena šećera je mjesečno porastao za 6.6 odsto na 118.5 poena pošto su tržišta zabrinuta zbog smanjenih globalnih zaliha u sezoni 2024/25, kao i zbog slabijih izgleda za proizvodnju u Indiji i usjeve u Brazilu.

Cijene šećera su ipak za 15.8 odsto niže nego u istom mjesecu lane.

Prosječna vrijednost indeksa cijena mlječnih proizvoda je u februaru mjesečno porasla za četiri odsto na 148.7 poena, dok međugodišnji rast iznosi 23.2 odsto.

Mjesečna poskupljenja su zabilježena u svim kategorijama mlječnih proizvoda.

Vrijednost indeksa cijena biljnih ulja je u februaru mjesečno porasla za dva odsto na 156 poena, tako da su one čak za 29.1 odsto više nego u istom mjesecu lani.

Povećanje indeksa je podstaknuto većim kotacijama palminog, sojinog i suncokretovog ulja, kao i ulja repice.

Cijene žitarica su na mjesečnom nivou blago porasle za 0.7 odsto na 112.6 poena, podstaknute rastom cijena pšenice i kukuruza, dok su na međugodišnjem nivou niže za 1.2 odsto.

Indeks cijena mesa je međumjesečno neznatno pao za 0.1 odsto na 118 poena, što je istovremeno za 4.8 odsto više nego u istom mjesecu prošle godine.

Ukupna vrijednost indeksa svjetskih cijena prehrambenih proizvoda (FFPI) za februar je porasla za 8.2 odsto međugodišnje, ali je istovremeno za 20.7 odsto manja u odnosu na vrhunac iz marta 2022. godine, dodaje se u izvještaju na veb stranici FAO, prenosi "b92".

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...