DONALDOV PLAN - “RIVIJERA NA MEDITERANU”: Kako je Sudan odbio zahtjev iz SAD-a za preseljavanje Palestinaca na svoju...

(...) teritoriju prema Trumpovom planu za Gazu. 

  • Svijet

  • 17. Mar. 2025  17. Mar. 2025

Prema izvještaju Associated Pressa, Sjedinjene Američke Države i Izrael kontaktirali su vladine funkcionere u Sudanu, Somaliji i Somalilandu o preseljavanju prognanih Palestinaca. Iz tih kontakata se može zaključiti da su obje zemlje odlučne nastaviti realizaciju Trumpovog prijedloga stvaranja “Rivijere na Mediteranu”, unatoč bijesu u ogromnom broju država i velikim praktičnim poteškoćama - ili barem, iskoristiti taj plan kako bi drugi akteri u regiji mogli iznijeti vlastite ideje za Gazu kada se izraelska ubijanja i uništavanja jednom, a valjda će, konačno završe. 

Dva funkcionera iz ratom razorenog Sudana potvrdila su za AP da se Trumpova administracija obratila vladi na čijem čelu je vojska sa zahtjevom za prihvatanje Palestinaca, pišu za The Guardian Jason Burke koji je u Jerusalemu, i Mark Townsend, na svoju teritoriju prema "Planu" za Gazu.

EVO ZORE, EVO SUDANA

Jedan je izjavio kako su kontakti počeli još prije Trumpove inauguracije, ponudama vojne pomoći za brzu podršku u borbi vojske protiv paravojnih snaga, pomoći u poslijeratnoj obnovi i drugim poticajima. Oba zvaničnika kazala su da je sudanska vlada odbacila tu ideju. “Ovaj prijedlog je odmah odbijen”, rekao je jedan: “I niko se više nije ni vratio na ovu ideju.”

Ahmed Moalim Fiqi, ministar vanjskih poslova Somalije, nije potvrdio niti odbio nikakve zahtjeve Izraela ili SAD-a, ali je rekao da će Somalija odbaciti svaki plan koji bi uključivao korištenje njene teritorije za preseljenje drugog stanovništva ili bi potkopao pravo palestinskog naroda da mirno živi na zemlji svojih predaka. 

 

Foto: AP  

Prema Trumpovom planu, više od dva miliona stanovnika Gaze bilo bi trajno raseljeno kako bi se omogućila obnova Gaze koja bi, prema zamislima “glavnog arhitekte”, trebala postati vrhunska međunarodna destinacija za odmor i poslovne kontakte. Stručnjaci podsjećaju da bi svako prisilno preseljenje bilo je protuzakonito prema međunarodnom pravu. Kao da ih Trump sluša.

U samom startu su Egipat i Jordan bili predloženi kao odredišta za raseljene Palestince, ali su se iz obje države oštro usprotivili planu. pa su SAD I Izrael pažnju usmjerili nešto južnije.

Palestinci u Gazi također su, naravno, odbili prijedlog i odbacili izraelske tvrdnje kako bi odlasci bili dobrovoljni. Arapske nacije ponudile su alternativni plan obnove vrijedan više milijardi dolara koji bi Palestince ostavio na svom mjestu, na njihovoj zemlji.

Ideja iz SAD-a i Izraela o tri potencijalna odredišta predočena je prošlog mjeseca, nekoliko dana nakon što je Trump iznio plan za Gazu. Prema Amerikancima, koji su željeli ostati anonimni tokom razgovora za AP, Izrael polako preuzima primat u tim raspravama.

Međutim, izraelski funkcioneri i Bijela kuća odbili su komentirati bilo šta što je vezano uz njihove “napore”. Iz ureda Benjamina Netanyahua, izraelskog premijera, i Rona Dermera, ministra za strateška planiranja u vladi ranije spomenutog političara, također nisu imali komentar.

Ali, Netanyahu je pozdravio Trumpov prijedlog kao “bold vision”, dok je Bezalel Smotrich, izraelski krajnje desni ministar finansija i dugogodišnji zagovornik onoga što on naziva “dobrovoljnim” iseljavanjem Palestinaca, nedavno rekao da Izrael radi na spisku država koje bi mogle primiti Palestince.

SOMALILAND TEŠKO, SOMALIJA JOŠ TEŽE

Međunarodni pravni stručnjaci kazali su Guardianu da bi, s obzirom na humanitarnu krizu u Gazi, svako takvo iseljavanje moglo biti protuzakonito i potencijalno predstavljati ratni zločin.

Sudan je bio među četiri nacije, uz Maroko, Ujedinjene Arapske Emirate i Bahrein, iz “Abrahamovog sporazuma”, koje su pristale normalizirati diplomatske odnose s Izraelom 2020., ali je gotovo odmah utonuo u građanski rat obilježen teškim zločinima, uključujući etnički motivirano ubijanje i silovanje, prema UN-u i centrima za ljudska prava.

Američki funkcioneri, naizgled svjesni da bi se malo Palestinaca željelo preseliti u tako nesigurno područje, pokušali su Sudance odobrovoljiti za dogovor nudeći niz poticaja njihovoj vladi, uključujući, dakle, ponudu pomoći vojsci u njenoj borbi protiv RSF-a koju zauzvrat podupiru Ujedinjeni Arapski Emirati, značajan američki saveznik i potpisnik “Abrahamovog dogovora”.  

 

Ilustracija: Agencije

Prije nego što je američko-izraelski plan otkriven, iz Sudana su nagovijestili da se neće baviti nikakvim pokušajima preseljenja Palestinaca u zemlju koja se nosi s najgorom svjetskom humanitarnom krizom. Šef sudanske vojske i de facto predsjednik, Gen Abdel Fattah al-Burhan, koji je pod američkim sankcijama, prošle sedmice je na summitu u Kairu rekao kako njegova država “kategorički odbacuje” svaki plan koji ima za cilj premjestiti “bratske Palestince iz njihove zemlja” kao I da ne prihvataju bilo kakva opravdanja za takvu vrstu ideje ili akcije.

Somaliland, pak, teritorija s više od tri miliona ljudi na rogu Afrika, odvojila se od Somalije prije više od 30 godina, ali nije međunarodno priznata kao nezavisna država. Američki funkcioner, uključen u Trumpov plan, potvrdio je za Associated Press da SAD “vodi razgovor sa Somalilandom o nizu područja u kojima mogu biti od pomoći SAD-u u zamjenu za priznanje”. Službenik u Somalilandu, koji je želio ostati anoniman jer nije bio ovlašten razgovarati s medijima, rekao je da se njegovoj vladi nije niko obratio u kontekstu prihvata Palestinaca. 

Somalija je još manje vjerovatna. Mogadishu je glasno podržavao Palestince i pridružio se nedavnom arapskom summitu koji je odbacio Trumpov plan. Somalijski dužnosnik rekao je za AP da se zemlji nije obratilo u vezi s Palestincima iz Gaze i da o tome nije bilo razgovora, pišu Jason Burke i Mark Townsend.

Posljednjih godina Somalija je razvila snažne veze s arapskim državama i Turskom. Velikim dijelom zemlje vlada Al-Shabaab, ekstremistička islamistička policija u savezu s Al-Kaidom.

(Priredio: Dino Bajramović)   

trenutak ...