Sjećanje
GODIŠNJICA PONOVLJENOG ZLOČINA U HERCEGOVINI: Njemačka vojska i ustaše 1943. likvidarale su više od 60 Bošnjaka, 50 godina kasnije, pripadnici HVO-a i HV-a su...
Prije 6 min0
Kompanije koje razvijaju alate umjetne inteligencije poznate su po tome što uzimaju tuđe bez pitanja. Dosad su to činile s podacima i kreativnim sadržajima. Sad su počele pritiskati i resurse.
HiTec
02. Apr. 2025 02. Apr. 2025
0
Softverskom razvojnom programeru Xeu Iasu prekipjelo je kad je nedavno agresivan promet Amazonovog alata za indeksiranje s umjetnom inteligencijom preplavio njegovu uslugu Git repozitorija, opetovano uzrokujući nestabilnost i zastoje.
Poduzeo je standardne mjere obrane, ali umjetna inteligencija ih je zaobišla, koristeći pritom razne trikove (uključujući lažno predstavljanje). Na kraju je postavio virtualnu privatnu mrežu (VPN) i stvorio Anubis, sustav koji web preglednike tjera na rješavanje računarskih zagonetki prije nego što pristupe stranici.
Iako se Anubis pokazao učinkovitim u filtriranju bot prometa, dolazi s nedostacima za legitimne korisnike. Kada puno ljudi istovremeno pristupa istoj vezi - kao što je GitLab veza koja se dijeli u sobi za razgovor - posjetitelji stranice mogu se suočiti sa značajnim kašnjenjima.
Ogroman porast troškova
Iasova priča ogledni je primjer krize koja se brzo širi zajednicom otvorenog izvornog računarskog koda. Agresivni alati za indeksiranje s umjetnom inteligencijom sve više preopterećuje njihovu infrastrukturu, uzrokujući de facto stalne distribuirane napade uskraćivanja usluge (DDoS) za vitalne javne resurse.
Prema izvještaju LibreNewsa, čak 97 posto prometa pojedinih projekata otvorenog koda sad dolazi od robota s umjetnom inteligencijom, što dramatično povećava troškove i ugrožava stabilnost usluge. Problem je uočen još u prosincu 2023. godine, nakon što je otkriveno da AI čini 70 posto svih web zahtjeva za pojedine usluge online.
Zajednica kipi nezadovoljstvom zbog bahatog ponašanja velikih tvrtki koje se bave umjetnom inteligencijom. Troškovi su tehnički i financijski, što je težak izazov za projekte otvorenog koda jer imaju znatno manje budžete nego tvrtke i komercijalni projekti.
Blokiranje takvih alata u pojedinim slučajevima donijelo je značajne uštede zbog manjeg internetskog prometa.
Tvrtke koje razvijaju alate umjetne inteligencije poznate su po tome što uzimaju tuđe bez pitanja. Dosad su to činile s podacima i kreativnim sadržajima. Sad su počele pritiskati i resurse.
Neki možda prikupljaju podatke o obuci kako bi izgradili ili poboljšali velike jezične modele dok bi drugi mogli izvršavati pretraživanja u stvarnom vremenu, kada korisnici od pomoćnika temeljenog na umjetnoj inteligenciji traže informacije.
Ti alati ne indeksiraju samo jednu stranicu i onda idu dalje, već se vraćaju svakih šest sati. Ovaj obrazac sugerira kontinuirano prikupljanje podataka, a ne jednokratne vježbe obuke. Iako su svi u pravilu natprosječno agresivni, OpenAI i Anthropic barem teoretski omogućavaju blokiranje njihovih agenata.
Agresivna obrana
Kao odgovor na ove napade pojavili su se novi obrambeni alati.
Programer poznat tek kao Aaron osmislio je alat Nepenthes za zarobljavanje pretraživača u beskrajnim labirintima lažnog sadržaja. Opisuje ga kao "agresivan zlonamjerni softver", stvoren kako bi namjerno trošio resurse tvrtki koje se bave umjetnom inteligencijom i potencijalno kontaminirao njihove podatke o obuci.
Cloudflare je najavio sličan alat AI Labyrinth, a koji preusmjerava promet na stranice generirane umjetnom inteligencijom.
Zajednica također razvija alate za suradnju da bi se zaštitila od ovih pretraživača.
Projekt ai.robots.txt nudi otvoreni popis web indeksiranja i pruža unaprijed pripremljene datoteke robots.txt koje implementiraju Robots Exclusion Protocol, kao i datoteke .htaccess, a one vraćaju stranice s pogreškama prilikom otkrivanja zahtjeva za indeksiranje, piše Ars Technica.
Sjećanje
GODIŠNJICA PONOVLJENOG ZLOČINA U HERCEGOVINI: Njemačka vojska i ustaše 1943. likvidarale su više od 60 Bošnjaka, 50 godina kasnije, pripadnici HVO-a i HV-a su...
Prije 6 min0
Sport
PREDSJEDNIK BEOGRADSKOG PARTIZANA DIREKTNO: "Lično sam zvao Džanana Musu da dođe kod nas, dali smo mu ponudu, ali on je..."
Prije 23 min0
Zdravlje
STRUČNJACI ODGOVARAJU NA PITANJE: Šta je bolje kada imate dijabetes - kardio ili trening otpora?
Prije 37 min0
Ekonomija
RUŠEVINE BIVŠIH ODMARALIŠTA I HOTELA U CENTRU MJESTA: Oni od Hrvatske traže da riješi problem s imovinom BiH
Prije 47 min0
HiTec
KOMPANIJA KOJA JE STVORILA ChatGPT PRIPREMA VELIKU PROMJENU: Ovo bi moglo promijeniti naše živote
10. Jul. 20250
HiTec
LITVANCI RAZVIJAJU "SVEMIRSKI INTERNET": Potencijal prepoznao i NATO; Ratna mornarica već ga koristi...
10. Jul. 20250
HiTec
JAPAN JE U 22. VIJEKU: Došli do brzine interneta kojom skinu cijeli Netflix za 1 sekundu!
Prije 16h0
HiTec
AKO SLUŠATE MUZIKU KOJU JE NAPRAVILA UMJETNA INTELIGENCIJA: Evo kako ćete je prepoznati
11. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.